saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Otofaji Diyeti Nasıl Yapılır?

03.12.2018
2.604
Otofaji Diyeti Nasıl Yapılır?

Otofaji diyeti vücuttaki eski hücrelerin, zararlı hücrelerin hatta kanser hücrelerinin dahi tüketilmeye başlanmasını sağlayan bir diyet türüdür. Vücudunuz bir nevi kendi kendini yemeye başlıyor. Genel olarak bu durum zararlı olarak görülebilir fakat yapılan araştırmalar, Nobel ödüllü Japon bilim adamı tarafından bu sürecin avantajlı olduğunu gösterdi.

Sadece su içerek yüksek sodyumlu suyla beslenerek bir yaşam döngüsü sürdürmenizi sağlayacaktır. Üç gün boyunca hiçbir şey yenilmediği taktirde, vücudunuz hem kendisine hem de dışarıya tepki göstermeye başlıyor. Otofaji ve kanser hücreleri arasında tam olarak kanser hastalarının iyileşme sürecini olumlu etkileyen bir durum söz konusu. Kanserli hücreler de üç gün gibi ortalamanın üzerinde süre boyunca açlık durumunda sindirilmeye ve yok edilmeye başlanıyor.

Otofaji Diyeti Nedir?

Sağlıklı, yeni hücreler yerine öncelikle işe yaramaz hücreler ortadan kaldırılıyor. Bunlar arasında yağlı bölgelerin yoğun bir şekilde bulunuyor olması, zarardan çok yarar getirmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre, Otofaji oruç diyetinde direkt olarak vücuttaki işe yaramaz tüm hücrelerin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı görülüyor. Hastalandığımızda ortaya çıkan iştahsızlık, vücudun yiyecekler de dahil olmak üzere her türlü etkene kendini kapatma durumu bu prensipten kaynaklanıyor.

Yararlı hücrelerde olduğu gibi, zararlı hücrelerde de özellikle otofaji diyetinin etkilerini yok edilme süreciyle görmek mümkün oluyor. Otofaji nasıl uygulanır? Başarılı bir sonuç elde edilmesi için diyetin uzatılması yerine, belirli aralıklarla üçer gün olacak şekilde bu diyetin yapılması yeterli olacaktır. Diyet sonunda asla aniden çok fazla yemek yememeli ve özellikle tatlı, şekerleme gibi yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Otofaji Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendinizi 5 gün ve üzerinde aç bırakmamalı, ortalama 2 ila 3 günlük bu diyetle birlikte kilo verme girişiminde bulunmalısınız. Uzun süre boyunca sodyumlu su tüketimi yeterli olmayacağı için, zararlı hücrelerin yok edilmesi bittiği anda diyetin bırakılması gerekiyor. Zararlı olan hücrelerden daha sonra ise yararlı hücreler çok daha hızlı bir şekilde yok edilmeye başlanacaktır.

Yoshinori Ohsumi tarafından yapılan araştırmada, sodyum oranı yüksek olan suyun tüketilmesi ve günde 2 litreye yakın içilmesi yeterli görülmüştür. Üç ve üzerinde litrede içilecek olan suyun özellikle çok aç olan bir kişiye zararı olmaya başlayacağı belirtildi. Hiçbir yemek yemeyeceğiniz için, son yemeklerinizde ise aşırı yağlı veya aşırı şekerli olan yiyeceklerden kaçınmanız gereklidir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Okinawa Diyeti Nasıl Yapılır?

Otofaji Diyeti Ne Kadar Sürer?

Diyette yer verilen yiyecek bulunmadığı için, bir yandan açlık orucu ismini de alması dikkat çekiyor. Diyetin süresi genellikle 2 veya 3 gün olacak şekilde belirlenir. Dört ve üzerinde gün boyunca aç kalmanız durumunda vücudunuza bu kez yarardan çok zarar verilmeye başlanacaktır. Haftalar boyunca aynı diyetin sürdürülmesi gibi bir durumda bireylerin artık ölüme yaklaştıklarını da bilmeleri gereklidir.

Sadece eski hücreler ve kanserli hücreler değil, en yeni hücreler de tüketilmesi nedeniyle yeni hücre oluşumu yavaşlayacaktır. Çoğalamayan hücreler de bir süre sonra her birinin yok olma sürecini kolaylaştıracaktır. En fazla 72 saatlik diyet süresinde zararlı hücrelerin çoğu ortadan kaldırılabilir.

Otofaji Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler

Dünya genelinde binlerce bilim insanı tarafından Ohsumi diyeti olarak da kabul edilen Otofaji diyetinin olumlu sonuçlar verdiği kabul edilmiştir. Nobel ödülüne layık görülen Ohsumi tarafından yapılan araştırmalar, açlığın vücut için her zaman kötü bir durum olarak tanımlanmadığını ortaya koyuyor. Vücut bir süre sonra bu sürece direkt olarak hücrelerini sindirmeye başlayarak tepki vermeye çalışıyor. Aslında vücut bir nevi kendini sindiriyor da denebilir fakat bu işlemlere ilk olarak çöplüğünden başlaması ve işe yaramaz hücreleri ortadan kaldırması nedeniyle istenen sonucu veriyor.

Üç günden daha uzun süre, özellikle beş gün ve üzerinde bu diyetin yapılması zararlı sonuçlar da doğurabilir. Dikkat edilmesi gereken durumların başında çok su içilmesi bulunduğu gibi, sudan zehirlenmemeye de dikkat edilmesi şarttır. Bu sayede sodyumlu suyla özellikle yaşamınızı sürdürmeyle ilgili sorun yaşamayacaksınız. Açlık hissedilmesi son derece normal olduğu gibi, spor yapmaktan vb. aktivitelerden kaçınılması son derece önemlidir. Otofaji Nobel ödülü verilen araştırmada açlığın sadece suyla birlikte birkaç gün boyunca yaşam sürdürmenin hücre yenilenmesine de olumlu etkilerinin olduğu yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.