saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Özofagus (Yemek Borusu) Kanserinin Belirtileri, Sebepleri ve Tedavi Süreci

02.10.2018
189
Özofagus (Yemek Borusu) Kanserinin Belirtileri, Sebepleri ve Tedavi Süreci

Özofagus (Yemek Borusu) Kanserinin Belirtileri, Sebepleri ve Tedavi Süreci

Yemek borusu kanseri yani Özofagus genellikle yemek borusunun içindeki hücrelerde ortaya çıkmaktadır. Özofagus denilen yemek borusunun herhangi bir bölümünde kanserli hücre oluşumuna rastlanabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kanser türünün erkeklerde daha fazla görüldüğü ortaya koyulmuştur. Yemek borusu kanseri dünyada oldukça yaygındır ve görülme sıklığı olarak kanser türlerinde 6.sıradadır.

Yemek Borusu (Özofagus) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Yemek borusu kanseri çoğunlukla erken evrede herhangi bir belirti vermez. Bu da hastalığı teşhis etmekte çeşitli zorluklar yaratabilir. Yemek borusu kanseri belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Yutkunma güçlüğü çekmek. Buna Disfaji de denmektedir.
 • Kilo verme niyeti olmamasına rağmen kişinin hızla kilo vermeye başlaması
 • Göğüs kısmında ağrı, basınç veya yanma hissetmek
 • Gittikçe kötüye giden mide yanması ve hazımsızlık sorunu
 • Sesin kısılması
 • Öksürük

Özellikle bu belirtilerden ısrarcı nitelikte ve rahatsız edici olanları varsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Barrett Özofagusu diye isimlendirilen genellikle kanser öncesinde görülen bir rahatsızlık ciddiye alınmalıdır. Yemek borusu kanseri kronik asit reflüsü nedeniyle yaşanabilmektedir. Bu durumun kontrol altında tutulmasında fayda bulunmaktadır. İlginizi Çekebilir Nazofarenks (Üst Yutak) Kanserinin Belirtileri

Yemek borusu kanseri için tipik belirtiler bulunmadığından ötürü kişileri izlemek pek mümkün olmamaktadır ancak özellikle Barrett Özofagus rahatsızlığı riskli olarak görüldüğünden rutin kontrol nedenlerindendir.

Yemek Borusu Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Yemek borusu kanserine yol açan etkenler kesin ve net olarak belirtilmemektedir. Yüksek risk faktörleri bulunmaktadır ve hastalık için bunlara dikkat edilmelidir. Yemek borusu kanseri sebepleri arasında aşağıdaki unsurlar yer almaktadır:

 • Reflü hastası olmak
 • Kanser gelişmeden önce yemek borusunda meydana gelen Barrett Özofagus gibi rahatsızlıklar
 • Sigara içmek
 • Obezite hastası olmak
 • Alkol kullanmak
 • Akalazya denilen yutma zorluğu yaşamak
 • Sebze ve meyve açısından yetersiz beslenme
 • Safra reflüsü bulunmak
 • Üst karın ve göğüs bölümüne radyasyon tedavisinin uygulanıyor olması
 • Çok sıcak içecek içme ve bunu devamlı olarak yapma

Bu gibi durumların varlığı yemek borusu kanseri için risk taşımaktadır. İlerlemiş yemek borusu kanserlerinde ağrı oluşmaktadır. Aynı zamanda özofagus obstrüksiyonu da denilen durumda kanser nedeniyle yemek borusundan neredeyse hiçbir sıvı ve katı gıda geçemeyebilir. Bazı durumlarda yemek borusunda kanama meydana gelmektedir. Bu kanamalar ani ve oldukça şiddetli olabilmektedir.

Sigara içmek, ölçüsüz denilebilecek kadar çok alkol kullanmak, sağlıksız bir kiloda bulunmak ve dengesiz beslenme de yemek borusu kanserine yol açabilmektedir. Bu gibi durumlara dikkat ederek önlem alınabilir.

Yemek borusu kanseri tehlikeli kanser türleri arasındadır. Yemek borusu kanseri yaşam süresi en az 5 yıl dikkate alındığında %18 civarlarında bulunur. Eğer erken teşhis edilirse bu oran yükselmektedir. Kanserin tipi, bulunduğu yer, hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve tedavi biçimi yaşam süresini belirleyen önemli etkenlerdendir.

Yerel yemek borusu kanserlerinde yaşama oranı daha yüksektir. (%40 civarlarında) Bölgesel yemek borusu kanseri ise biraz daha yayılmış bir kanser türüdür. İkinci evre kanserdir. Lenf bezlerinde ve etrafındaki dokularda da ilerleme başlamıştır. Bu hastaların yaşama oranları %21’dir. İlerlemiş durumlarda ise artık yemek borusu dışındaki organlara da kanser yayılmıştır. Bu hastaların 5 yıl yaşama ihtimali %4 civarındadır.

Yemek Borusu Kanseri Tedavisi

Yemek borusu kanseri tedavisi için çoğunlukla cerrahi müdahaleler gerekmektedir. Kanserinin evresine göre uygulanacak olan tedavi yöntemi de doğal olarak değişecektir. Şu yöntemlerden bahsedilebilmektedir:

 • Kanser yüzeysel hücrelerde görülmüşse, yayılmamış ise ve küçükse sadece tümör ve çevresi ameliyatla alınabilmektedir. Endoskop kullanılarak bu müdahale gerçekleştirilebilir.
 • Özofajektomi denilen cerrahi yöntemle yemek borusunun bir bölümü çıkartılmaktadır. Tümör ve çevresi, midenin üst kısmı ve etrafındaki lenf bezleri alınmaktadır. Bu kısım çıkartıldıktan sonra geriye kalan yemek borusu da mideye bağlanmaktadır.
 • Özofajogastrektomi denilen tedavi yönteminde de midenin büyük bir bölümü ameliyat ile alınmaktadır. Yemek borusunun bir kısmı ve etrafındaki lenf bezleri de çıkartılmaktadır. Daha sonra midenin kalan bölümü ile yemek borusunun kalan kısmı birbirine bağlanır. Bağlantı için gerekirse kolonun bir bölümü kullanılabilmektedir.

Yemek borusu ameliyatlarında kanama, enfeksiyon ya da sızıntı oluşması gibi riskler de söz konusudur. Açık ameliyat, küçük kesiler ile yapılan özel cerrahi yöntemler de bu kanser tipinde kullanılabilmektedir. Hastanın genel ve kişisel durumu tedavi yönteminin belirlenmesinde ön plandadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.