saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Pankreas Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

02.10.2018
107
Pankreas Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Pankreas Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Pankreas kanseri dünyada en yaygın olarak görülen 4.kanser türü olarak bilinmektedir. Cerrahi müdahaleler sonucunda hastalığa büyük ölçüde çözüm bulunsa da henüz yeni bir yöntem geliştirilememiştir.

Pankreas karın boşluğunda yaklaşık 15 cm uzunluğunda bir salgı bezi olarak bilinmektedir. Etrafında ince bağırsak, karaciğer, dalak ve mide gibi önemli organlar bulunmaktadır. Pankreas kanseri ise pankreasta yer alan bazı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüyüp çoğalması ile oluşan bir hastalık olarak bilinmektedir. Pankreas bölgesindeki kanser ekzokrin olarak da bilinen tümörden dolayı meydana gelmektedir. Bu tümör ilk olarak adacık hücrelerinde başlar ve daha sonra da hızlı bir şekilde yayılır.

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

İlk olarak pankreas kanserine yaygın olarak neden olan durumlardan bahsedeceğiz çünkü bu durumların bazıları önlenebilir olduğu için hastalığın oluşmasını engelleme konusunda da oldukça avantajlıdır. Öncelikle pankreas kanseri vakalarının %30’luk kısmının sigaradan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu nedenle pankreas kanserinden korunmak için sigarayı bırakmak çok önemlidir.

Pankreas kanserinin nedenlerine baktığımız zaman beslenme düzeninin de önemli bir faktör olduğunu görüyoruz. Özellikle yağlı ve tuzlu beslenmek pankreas kanserine neden olabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar taze sebze ve meyve tüketmek çok önemlidir. Sigara ve beslenme düzeni, pankreas kanserinin önlenebilir nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca önlenemez nedenleri de vardır.

Önlenemez nedenlerin başında ileri yaş faktörü gelmektedir. Yaş ilerledikçe pankreas kanserinin daha sık görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca petrol ve kimyasal malzemelere maruz kalan bazı kişilerde de sıklıkla pankreas kanseri görüldüğü bilinmektedir. İlginizi Çekebilir Özofagus ( Yemek Borusu) Kanserinin Tedavi Süreci

Kronik pankreas iltihapları da bir süre sonra tedavi edilmediğinde pankreas kanserine dönüşebilmektedir. Bu nedenle bu hastalığın en kısa sürede kontrol altına alınması ve iyileşse bile düzenli olarak kontrol altında tutulması çok önemlidir. Son olarak diyabet ve genetik faktörler de pankreas kanserine neden olabilmektedir. Hatta diyabetli hastalarının normal insanlara göre pankreas kanserine yakalanma riski 2 kat fazla olmaktadır.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanseri ilk başlarda genellikle belirti göstermeden sessizce ilerleyen bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu nedenle yukarıda saydığımız risk grupları arasında yer alan kişilerin mutlaka düzenli olarak kontrole gitmeleri gerekmektedir. Erken teşhis bu hastalıkta çok önemlidir zira erken teşhis edilmediğinde kanser hücreleri çok hızlı bir şekilde yayıldığı için diğer organlara sıçrama ihtimali de artmaktadır. Bu nedenle düzenli kontrol yapılması gerekmektedir.

Hastalık biraz ilerledikten sonra da pankreas kanseri belirtileri yaygın olarak görülmeye başlar. Bunların başında iştahsızlık, kilo kaybı, mide ağrısı, bulantı ve yavaş gelişen sarılık gibi durumlar görülebilmektedir. Bunlar en yaygın görülen belirtilerdir ve bunların haricinde de bazı belirtiler ile pankreas kanserinin kendini belli ettiği bilinmektedir. Mesela depresyon, diyabet ve diare yani ishal de pankreas kanseri sürecinde görülebilen ama çok yaygın olmayan belirtiler olarak bilinmektedir.

Pankreas kanserinin diğer belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gaz sancıları
  • Şişkinlik
  • Kaşıntı
  • Varis
  • Kanlı ya da koyu renkli idrar
  • Karaciğerde büyüme
  • Şişkinlik
  • Kilo ve iştah kaybı
  • Karın ağrısı

Bu belirtilerin bazıları, farklı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Bu nedenle kesin teşhisin konması için iyi bir doktora görünüp gerekli testleri yaptırmak gerekmektedir.

Pankreas Kanseri Tanısı ve Tedavisi

Pankreas kanserinin tanısında öncelikle hastanın hikayesi dinlenir ve belirtiler dikkatli bir şekilde incelenir. Ancak tanı koymak çok kolay olmadığı için bu sürecin titizlikle takip edilmesi çok önemlidir. Genellikle tanı koymak için öncelikle fiziksel müdahale yapılarak bölge incelenir. Daha sonra kan sayımı yapılabilmesi için detaylı bir kan testi yapılır. Özellikle bilirubin gibi bazı maddelerin dikkatli incelenmesi bu noktada çok önemlidir.

Daha sonra mutlaka idrar ya da kan alınarak gerekli test ve ölçümlerin yapılması gerekmektedir. Fakat bu yöntemler kesin olarak tanı koymak için yeterli değildir. Mutlaka MRI ve BT çekilmesi gerekmektedir. Bu testler kanser hakkında fikir sahibi olma açısından büyük önem taşır. Eğer anormal hücreler tespit edilirse de kötü huylu olup olmadıklarını anlamak için PET taraması yapmak şarttır. Son olarak karın ultrasonu ve EUS olarak da bilinen endoskopik ultrason yöntemleri kullanılmaktadır.

Pankreas kanseri tedavisi ise kemoterapi, radyoterapi ve ameliyat olmak üzere 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Genellikle ameliyatın yapılamayacağı durumlarda kemoterapi ya da radyoterapi yöntemlerine başvurulur ya da ameliyattan sonra da bu yöntemlerin kullanıldığı durumlar olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.