saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

05.02.2019
46

Papatya çayı nedir, nasıl demlenir, yan etkileri var mıdır? Kimler kullanabilir , papatya çayının nelere faydaları vardır? Papatya çayı depresyona iyi gelir mi?

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya çayının insan sağlığına olan faydaları insanlar tarafından sıkça merak edilmektedir. Papatya hem bahar aylarında göze hitap eden ve mis kokulu bir bitkidir hem de evlerimizde mutfağımıza kadar girerek bize şifa olur.

Papatya Bitkisi Nedir?

Papatya bitkisi yaklaşık olarak 10 ile 50 cm arasında değişken boyutlara sahip bir bitkinin adıdır. Ortalarında sarı renk, taç yapraklarda ise beyaz renk bulunur. Uzun zamandan beri insanlar tarafından kullanılmıştır. Latince adı nobilis olarak da bilinir. Papatya bitkisinin ana vatanının Türkiye olduğu bilinmektedir.

Papatya Bitkisinin Bazı Kullanım Alanları

papatya çayının faydaları ve zararları nelerdir diye sıkça merak edilir ve sorulur.Bilinen faydalarından ilki sinüzite karşı olan faydasıdır. Buna ek olarak papatya bitkisi güçlü bir antideprasan olduğundan kişileri yatıştırma özelliğine sahiptir. Bu nedenle uyumadan önce papatya çayı içilmesi tavsiye edilmektedir. Regl dönemlerinde de yatıştırıcı olması nedeni ile insanlar tarafından sıkça kullanır.    

Saçlarınızın Rengini Açmak İstiyorsanız Papatyaya Bir Şans Verin

Papatya çayının cilde faydaları nelerdir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Papatya bitkisinin özellikle saç derisine çok faydalı olduğu bilinmektedir. Saç derisindeki kepek ve kaşıntı problemlerini gidermek için sıkça kullanılır. Buna ek olarak da saçın rengini açmak için papatyadan faydalanabilirsiniz. Hem de bu sayede saçlarınızı boyaların içerdiği kimyasallardan da korumuş olursunuz.

Papatyanın İçerisinde Yer Alan Etken Maddeler Hangileridir?

Papatyanın içerisinde bulunan etken maddeler, onu kullanım için ideal bir bitki yapıyor. Bu maddeler arasında en çok bilinenler arasında terpen, salisik asit, bisabolol ve glikozitler yer alıyor. Buna ek olarak arzulene maddesi de az miktarda bulunuyor. Bütün bu etken maddeler çeşitli alanlarda insan sağlığına faydalı olsa da genel olarak bu maddelerin ülser ve mide problemlerine karşı çok etkili olduğu biliniyor.

Regl Döneminde Depresif Duygulara Karşı Papatya Çayı Tüketin

Regl döneminde pek çok kadın depresif olduğundan şikayet eder. Papatya çayı bu duygunun önüne geçmek için birebirdir. Regl olduğunuz günler yemeğin üzerine bir ya da iki bardak kadar papatya çayı içebilirsiniz. Bu sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardım edecektir.

Depresyona İyi Gelen Papatya Çayı Tarifi

Papatya çayı nasıl demlenir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hemen söyleyelim: 3 su bardağı suyun içerisine iki tutam kadar papatya bitkisini koyun. Papatyaların doğal olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi halde arzu edilen sonucu alamayabilirsiniz. Daha sonra bu karışımı 15 dk kadar kaynatın ve altını kapatın. 10 dk çayın demlenmesine izin verin. Dilerseniz içine bir kaşık bal ve üzerine tarçın da serpebilirsiniz. Sıcak ve yemeklerin üzerine tok karnınıza içmenizde fayda var. Afiyet olsun.

Papatya Çayının Genel Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir?

Papatya çayının faydaları nelerdir sık sorulan sorular arasında yer alır. Kullanım alanı çok çeşitli olduğundan dolayı, pek çok faydası vardır. Bu faydalar arasında:

  • Uyku problemi çeken kişilerin daha rahat uyumalarına olanak sağlar,
  • Deri döküntü problemlerine karşı iyi gelir
  • Sindirim sistemi hastalıkları ile savaşır,
  • Özellikle ülsere karşı iyi bir ilaçtır,
  • Stres, endişe ve kaygı problemleri ile savaşır,
  • Karaciğerin etkin çalışmasını sağlar.

Arpacık Tedavisi İçin Papatya Bitkisi

Arpacık problemi ile karşı karşıya iseniz, size bir müjdemiz var. Papatya bitkisi sayesinde evde arpacıklardan kurtulmanız mümkün. Bunun için 1 çay bardağı kaynar suyun içerisine 1 ya da 2 yemek kaşığı papatya bitkisini ekleyin. Daha sonra demlenmesi için 10 dk kadar bekletin. Süre dolduktan sonra çayı süzgeçten ya da tülbentten geçirerek süzün. Bir pamuğun üzerine bu karşımı sürün ve arpacık olan yere uygulayın. Uygulama yaptığınız bölgenin temiz ve kuru olduğundan emin olun.

Papatya Bitkisinin Zayıflatma Özelliği Var Mıdır?

Papatya çayı zayıflatırmı diye soranların sayısı az değildir. Papatya bitkisi bağırsak gazlarına iyi geldiğinden ve bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcı olduğundan zayıflamada dolaylı olarak yardımcı olmuş olur. Bu özelliğinden faydalanmak için 3 çay kaşığı kadar papatyayı bir fincanın içine koyun ve üzerine dilediğiniz miktarda su ekleyin. Demlenmesi için bir süre bekledikten sonra sıcak bir şekilde tüketin. Tuvalete daha kolay çıktığınızın farkına varacaksınız.

Bağırsakta Bulunan Solucanların Dökülmesi İçin Papatya Bitkisi

Kimi zaman bağırsaklarda bağırsak solucanları adı verilen canlılar oluşabilmektedir. Bu solucanların dökülmesi için de papatya bitkisinden faydalanmak mümkün. Bağırsak solucanlarını dökmek istiyorsanız 1 bardak kaynar suyun içerisinde 3 yemek kaşığı papatyayı ekleyin ve de demlendikten sonra için. Bu tedavide en önemlisi, 6 ile 8 hafta boyunca devam edilmesidir. Son 3 hafta içerisinde içine sinameki eklemek gerekir. Sinameki müshil etkisi yapacaktır.

Romatizma Hastalıklarına Son Vermek İçin Papatya Çayı

Papatya romatizmaya iyi gelmesi sebebi ile de sıkça kullanılır. Tek başına romatizma tedavisi için kullanılmaz. Genellikle destek tedavisi olarak kullanılmaktadır. Papatya çayı hazırlanarak içerisine zeytinyağı ve nane de ilave edilmelidir. Papatya çayı nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Papatya çayı yapmak için 2 yemek kaşığı papatya bitkisini 3 su bardağı suyun içine ekleyin ve karıştırın. Daha sonra 10 dk kaynatın ve demlenmeye bırakın. Afiyetle içebilirsiniz. Romatizma olan bölgeye bu karışımı soğutarak da sürebilirsiniz. Seçim size aittir.

Mide Ülseri ve Mide Yanması Problemleri İçin Papatya Çayı İçin

Mide ülseriniz varsa da papatya bitkisinden faydalanabilirsiniz. Papatyanın içerisinde alfa bisabolol adı verilen bir etken madde bulunmaktadır. Bu maddenin mide ülserlerine iyi geldiği yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur. Mide ülserine ek olarak mide yanmalarına karşı da papatya bitkisinden çay yaparak tüketebilirsiniz.

Papatya İle Karaciğer Detoksu Yapmaya Hazırlanın

Papatya bitkisinin yapraklarında azulene adı verilen etken bir madde bulunur. Bu madde özellikle mide ülserlerine karşı iyi gelmektedir. Apigenin maddesi de papatya içinde doğal olarak bulunan ve de kadınların regl sancılarını gidermek için kullanılan etken maddelerden bir tanesidir. Karaciğer için de herniarin adı verilen bir madde bulunur ve bu madde karaciğerde adeta detoks etkisi yapar. Papatya çayı içtiğiniz zaman karaciğer metabolizması hızlanır, daha sağlıklı bir şekilde çalışır ve karaciğer temizlenmiş olur. Dilediğiniz sonucu almanız için papatya çayını en az 3 ay boyunca sabah ve akşamları tok karnına düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir. Aksi halde kısa sürede sonuç almak mümkün değildir.

Papatya İle Diş Etlerinize Bakım Yapmayı İhmal Etmeyin

Papatya bitkisinin diğer bilinen bir faydası da diş etlerine olan faydasıdır. Bir su bardağı suyun içine bir tutam papatya atın ve hafif ateşte 10 dk kadar kadar demleyin. Süre dolduktan sonra diş fırçanızı bu karışımın içine daldırın. Dişlerinizi bu karışım ile fırçalayın ve ara ara da diş etlerinize kadar fırçayı çıkarın. Fazla bastırmanız halinde diş etlerinize zarar verebilirsiniz bu nedenle hafif hafif fırçalamanız önerilir. Demlediğiniz çayı bir seferden daha fazla kullanmayın. Diş etlerinizde dilediğiniz sonucu almak için ayda en az 3 defa bu yöntemi uygulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.