saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Peynir Diyeti Nasıl Yapılır?

30.11.2018
50
Peynir Diyeti Nasıl Yapılır?

Peynir diyeti, kültürümüze çok da yabancı olmayan bir yemek alışkanlığı olarak ifade edilmektedir. Peynir, birçok farklı türü ile sofralarımızın vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmıştır. Bunun temel nedeni ise hem lezzetli olması hem de sağlık açısından bir sorun içermemesidir. Ayrıca her diyet içinde peynir mutlaka yer alır. Diyette süzme peynir ya da bazen bir kibrit kutusu kadar tüketilmektedir.

Peynir Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Beyaz peynir diyeti aslında tek başına peynir içermez başka ürünler ile beraber tüketilir. Peynir seçimi son derece önemlidir. Çünkü her peynirin yağ oranı ve kalorisi farklılık göstermektedir. Bundan dolayı peynirin genel olarak bilmek gerekmektedir. Çünkü her öğün için farklı peynirlerin tüketilmesi gibi bir kural ve kriter söz konusudur.

Diyetlerde Peynirin Rolü Nedir?

Diyet yaparken nasıl peynir yemeli sorusu çok büyük bir önem arz etmektedir. Peynir, Türk insanının en çok tükettiği ürünler içinde yer alır. Ülkemizde yüzlerce farklı peynir türü söz konusudur. Bunların yağ oranları, yararları, zararları değişiklik göstermektedir. Birkaç diyet programı dışında peynirin olmadığı bir yemek listesi söz konusu değildir. Bundan dolayı peynir, diyet yapan kişilerin vazgeçilmezleri arasında bulunur. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Patlıcan Diyeti Nasıl Yapılır?

Sabah Öğünlerinde Hangi Peynir Tüketilir?

Diyette lor peyniri ne kadar yenmeli çok önemli bir sual olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle iki kaşık kadar lor peyniri yemek yeterli olacaktır. Bu peynir türünün en dikkat çekici özelliği ise metabolizmayı hızlı bir şekilde çalıştırmasıdır. Sabah kahvaltılarında genellikle kepekli ekmek tercih edilmelidir. Kilo aldırıcı etkisi yoktur. Ayrıca son derece sağlıklıdır. Bu öğün için en uygun olan peynir türleri ise keçi ve süzme olarak bilinen ürünlerdir. Bunun yanı sıra peyniri tek başına tüketmek yerine haşlanmış yumurta ile beraber yemek gerekmektedir.

Süzme olarak bilinen peynirin kalori oranı daha azdır. Keçi peyniri ise daha yüksek kalori ile dikkat çekmektedir. Bundan dolayı kahvaltıda süzme peynir tercihi yapılmalıdır. Kırılmış yumurta ile peynir yemek çok mantıklıdır. Ancak bunun için en ideal olanı lor peynirdir.

Öğlen Öğününe Uygun Peynir Hangisidir?

Lor peyniri diyet listesi içinde mutlaka bulunmaktadır. Öğlen öğünlerinde bu tip bir peyniri tüketmek mümkündür. Bunun yanı sıra peyniri, tek olarak yemekten kaçınmak gerekmektedir. Hazırlanmış olan güzel bir salata ile lor peyniri, başarılı bir seçim olacaktır. Diyet yapan kişilerin mutlaka bilmesi gereken bilgilerin arasında ise kaşar peynirden uzak durulması gerektiğidir. Çünkü bu peynirin içinde yağ miktarı çok fazladır. Hatta yapılan araştırmalar sonrasında en yağlı peynirin kaşar peynir olduğu ortaya çıkarılmıştır.  Buna ek olarak gözenekli peyniri de çok tercih edilmediğini söylemek gerekiyor. Çünkü mevcut ürünün yapımı sırasında asit kullanılmaktadır. Asit yüzünden peynir, kilo aldırıcı bir özelliğe sahiptir. Bir diğer peynir türü olan parmesandır. Kalorisi oldukça yüksektir. İçinde yağ miktarı da fazladır. Tükettiğiniz zaman çok kısa bir süre içinde kilo alabilirsiniz.

Akşam Öğününde Tercih Edilebilecek Peynir Hangisi Olmalıdır?

Domates peynir diyeti ya da benzeri diğer yemek listelerinde ürünün ne tür olması çok önemlidir. Akşam öğünlerinde genellikle çok az miktarda yemek tüketilir. Bu durum peynir için de geçerlidir. Akşam olduğu zaman diyet yapan kişilerin peyniri tek başına değil de salata ile tüketmesi çok daha mantıklı olacaktır. Bunun yanı sıra hangi peynirin yenilmesi gerektiğini merak ediyorsanız, cevabımız lor peyniri olacaktır. Çünkü bu peynirin sindirilmesi oldukça kolaydır. Yatma vaktine yakın bir zaman içinde yenilen lor peynir, insan sağlına herhangi bir şekilde zarar vermez.

Peynirin ne kadar miktarlı olarak tüketilmesi gerektiği konusunda birçok farklı görüş vardır. Ancak ağırlıklı görüşe baktığımız zaman bir kibrit kutusu kadar peynirin yeterli olacağı dile getirilmektedir. Bu durum her ne kadar bir klişe olsa da, ortaya çıkan sonuçlar açısından son derece mantıklıdır. Peynirin tüketimi sırasında ekmek kullanmamak gerekmektedir. Çünkü ekmek ve peynir her ne kadar çok lezzetli olsa da, hemen kilo aldırmaktadır. Tuzlu ve tuzsuz peynir çeşitleri de vardır. Tuzlu olan peynirler tansiyonu olumsuz bir biçimde etkilerken, kan basıncının da yükselmesine neden olur. Bu açıdan bakıldığı zaman tuzsuz peynir tercihi daha mantıklıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.