saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Pikan Cevizinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

19.12.2018
112
Pikan Cevizinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Pikan cevizi ile normal ceviz arasındaki fark sadece görüntü ve lezzet bakımından değişiklik göstermektedir. Bu farkın dışında iki ceviz arasında net ve belirgin bir farktan söz etmek mümkün değildir. Bilindiği üzere cevizin birçok önemli faydası vardır. Özellikle gelişme çağındaki insanalar için mutlaka tüketilmesi gereken bir ürün olarak sıkça tavsiye edilmektedir. Bu durumun temel nedeni, tüketildiğinde, bedensel ve bilhassa zihinsel gelişime büyük katkı sağlamasından kaynaklanmaktadır. Pikan cevizi de yine içinde birçok önemli vitamin ve mineral barındırdığı için normal ceviz gibi faydalı ve önemli bir besin kaynağıdır.

Pikan Cevizinin İçeriği ve Faydaları Nelerdir?

Pikan cevizi birçok önemli faydaya sahiptir. Ancak bu ceviz türünün başlıca yaygınlaşmasına neden olan ünü kalp sağlı için birebir etkili olmasından kaynaklanmaktadır. Kalp için oldukça fazla etkiye sahip olan bu ürün düzenli tüketilirse sizleri birçok kalp hastalığından ve çeşitli rahatsızlıklardan koruyacaktır. Pikan cevizinin insan sağlığı için başlıca faydaları ise kısaca şu şekilde karşımıza çıkmaktadır;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun direncini arttırır.
 • Kan basıncını dengeler ve düşürür.
 • Birçok kalp rahatsızlığını önler.
 • Sinir sistemini uyarıcı ve güçlendiricidir.
 • Zihinsel gelişime yardımcı ve besleyicidir.
 • Besin değeri yüksek antioksidan özelliğe sahiptir.

Pikan cevizi fiyatı ve sağlığa faydaları sayesinde sizlerde rahatlıkla bu cevizi hayatınıza sokabilirsiniz. Pikan cevizi için de normal ceviz gibi daha birçok faydasından söz etmekte mümkündür. Pikan cevizi özellikle uzmanlar tarafından çocuklar için önerilmektedir. Hem fiziksel gelişimlerini hem de zihinsel birçok gelişimi olumlu yönde etkileyen bu ürünü günlük olarak tüketmek en ideal tüketim yöntemidir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Oruçluyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Pikan Cevizi Nerede Üretilir ve Nerede Satılır?

Pikan cevizinin yetiştiği ve dünyaya yayılmasında etkili olan ülke Amerika Birleşik Devletleridir. Pikan cevizinin genel olarak iki farklı türünden söz etmek mümkündür. Pikan cevizinin yetişme şartları çoğunlukla sıcak iklimlere sahip bölgelere uygundur. Ancak pikan cevizinin soğuk iklimlere adapte olmuş bir ikinci türü de mevcuttur. Pikan cevizi fidanı genellikle soğuk iklimlere sahip alanlarda ürün vermesi oldukça zordur. Bu yüzden sıcak bölgelerde doğrudan yetiştirilirken soğuk bölgelerde aşılama yöntemi kullanılarak yetiştirilebilir. Pikan cevizi hakkında yapılan birçok araştırma tüm kuru yemiş cinsleri arasından en çok antioksidan içeriğine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Pikan cevizini ülkemizde kurumsal kuru yemiş satışı yapan işletmelerden ve büyük market zincirlerinden temin edebilirsiniz.

Pikan Cevizi Nasıl Tüketilmelidir?

Pikan cevizi adından da anlaşılacağı üzere ceviz özelliklerine sahiptir. Şekil itibariyle normal cevizden biraz daha farklı bir görünüme sahip olan pikan cevizi, daha ince kabuklu ve lezzetli bir yapıya sahiptir. Oldukça uzun süre bu cevizin muhafaza edilmesi de mümkündür. Normal cevizi kullandığınız her türlü şekilde ve biçimde pikan cevizini de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Örneğin;

 • Pikan cevizli, makarna salatası yaparak
 • Kuru yemiş şeklinde
 • Pikan cevizi yaprağı ile bitki çayı demleyebilir
 • Ceviz kullanılan tüm tatlılarda kullanılabilir

Bu gibi daha birçok farklı biçimde kullanabilme imkânını da sizlere sunan pikan cevizini normal cevizden ayırmak pekte mümkün değildir. Bu yüzden tüm cevizli tariflerde pikan cevizi kullanmanızı tavsiye ederiz. Genellikle pikan cevizi zararları bulunmayan ancak aşırı derecede tüketimi sonucunda çeşitli olumsuzluklar görülebilmektedir. Kararında kullanım önerilir.

Sağlıklı Pikan Cevizli Tatlı Tarifi

Pikan cevizi faydaları ve normal ceviz gibi kolay tüketimi sayesinde birçok enfes tatlı yapabilmenizde mümkündür. Bu tatlılar aynı zamanda pikan cevizi ile hem daha sağlıklı bir yapıya bürünecek hem de besin değeri oldukça yükselecektir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Sıvı yağ
 • Kabartma tozu, vanilin ve un
 • İrmik ve çekilmiş pikan cevizi

Bu tatlıyı iki kolay aşamada hemen yapabilirsiniz. Bunun için ilk önce tatlının şerbetini hazırlayın ve dinlenmeye bırakın. Ardının hamur malzemelerini kullanarak sert bir kıvama gelene dek tatlı hamurunu yoğurun. Hazırlanan hamuru 4- 5 parçaya bölerek pikan cevizini içine serpip rulo şeklinde irmikle üzerini kaplayın. Bu işlemlerden sonra, 180 derecelik fırında hafif kızarana kadar bekleyin (yaklaşık 35-40 dakika). Pişen hamur ve cevizlerin üzerine önceden hazırlanan ve dinlenmeye bırakılan şerbeti döküp, servis etmeye hazır hale getirebilirsiniz. Oldukça kolay ve sağlıklı bu tarif ile pikan ceviziyle harika bir lezzet şöleni yaşayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.