saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Pili Kim Buldu?

11.11.2018
75
Pili Kim Buldu?

Pili bulan kişi Alessandro Volta’dır. Statik yükleme yöntemi elektrik üretmede en eski olanlardan biridir. Alessandro Volta bir diğer ismiyle elektrikli tabanca olan buluşunda düzeneğin iç kısmına elektrik teli ve metan gazı dolduran bir şişe kullanmıştı. Elektrik telinden bir kıvılcım yollandığı zaman bu kıvılcım metan gazını ateşlediğinden ötürü şişeyi patlatırdı. Volta 1800 yılında elektroliz yöntemini kullandı. Bu dönemde bazı sıvı maddelerin metaller arasında kimyasal reaksiyona yol açtığı tespit edildi. Gerilimin arttırılması için de elektrik hücrelerinin birbirlerine seri olarak bağlanması gerekti. Bu gelişmeler pilin keşfedilmesinin yolun açtı.

Pil Nedir?

Pil nedir? Kimyasal tepkimede oluşan erke doğrudan elektrik erkesine dönmektedir. Bunu sağlayan alet ise pil olarak isimlendirilir. Yapılan deneyler ve çalışmaların geliştirilmesi üzerine artık anlık kıvılcımlar dönemi sona erdi. Meydana gelen elektrik kaynağı kesintisiz olarak elektrik üretmeye başlamıştır.

Fransa 1800’lü yıllara Dünya’da teknolojik olarak en gelişmiş ülkelerden biriydi. Siyasiler de yeni buluşları son derece iyi biçimde destekliyorlardı. Volta bir toplantıya davet edildi ve orada Napolyon Bonapart da vardı. Toplantı esnasında pillerden kıvılcım çıkarttı, elektrik aracılığıyla silah ateşledi, çelik teli elektrik ile eritti ve suyu elementlerine ayırdı. Bunları yaparken de Napolyon ona yardım etti.

Seri Üretilen Pil

Dr. William Cruikshank 1802 yılında seri biçimde üretilecek olan pili tasarlamıştır. Humpry Davy ise çok güçlü pilleri Londra Kraliyet Enstitüsü kasalarına koymuştur. Karbon elektrotlar ile piller birbirlerine bağlandı ve ilk kez elektrik aracılığı ile üretilen ışığı keşfetti. Bu düzeneğin ismi günümüzde ark lambasıdır. O dönemde ışığı görenler hayatlarında karşılaştıkları en parlak ışık olduğunu belirtmişlerdir.

Şarjlı Pil

Pili kim icat etti? Şarjlı pile kadarki dönemde ilk olarak Alessandro Volta tarafından icat edilen pil ve sonradan geliştirilenler tekrar doldurulamayan özellikteydi. 1859 yılında ise Fransız olan Gaston Plante şark olarak tekrar doldurulabilen pili icat etmiştir. Bugünkü akü sistemlerinin çalışması şarjlı pil ile benzerdir. Bu akülerde kurşun-asit sistemi bulunmaktadır.

Manyetik alan metodu ise elektrik üretmek için kullanılan en önemli yöntemler arasına girmiştir. Tellerde elektrik vardı ve teller birbirlerini bazen itiyor bazen de çekiyordu. Michael Faraday çok kuvvetli bir manyetik alanın etkilediği bakır diskin çok iyi elektrik ürettiğini göstermiştir.

Nikel-Kadmiyum Pil

Pil ne zaman bulundu? Waldmar Junger isimli İsveçli bilim adamı 1899 senesinde nikel-kadmiyum pili icat etti. Neumann ise 1947 yılına gelindiğinde pilin hücresini iyi bir şekilde izole etti ve sızdırmayı ortadan kaldırdı. 1899’de başlayan süreç bugünün Nikel-Kadmiyum pilinin temeli olmuştur. 1970’li yıllarda Metal-hidrit-nikel pillerinin sistemleri üzerine çalışmalar başladı. 1980’li yıllarda ise bazı olumsuzluklar giderildi ve sistem daha iyi bir hale geldi. 1990’lı yıllarda ise bu tipte piller piyasaya sürülmüştür.

Lityum-İyon Piller

1970 yılına gelindiğinde ilk kez lityum-iyon piller piyasaya çıkmıştır. 1980’lerde ise yapılan çalışmalarla bu piller şarj edilmek istenseler de bir güvenlik sorunu oluştu. Şarjlı pil haline getirilmeye çalışsalar da Lityum maddesinin doğası buna izin vermedi ve çeşitli riskler oluştu. Lityum dengesiz bir madde olduğundan tehlikeli durumlar ortaya çıktı ve plandan vazgeçildi. En uygun seçenek metal bazlı olmayan ve Lityum iyonları kullanan pillerdi. İyon bazlı lityum metal bazlı olana göre daha güvenliydi. Metal bazlı olanınsa enerji üretim kapasitesi daha fazlaydı.

Alessandro Volta Hayatı

Pili kim buldu kısaca hayatı ile ilgili olarak Alessandro Volta’nın 1745 yılında dünyaya geldiğini belirtebiliriz. İtalyan fizikçidir ancak Rus asıllıdır. 1774 yılında fizik profesörü olarak Kraliyet Okulu’nda çalıştı. Sonrasında Pavia Üniversitesi’nde görev yapmıştır. Volta pili icat ederken tuzlu bir su çözeltisinin içerisine çinkoyu yerleştirmiştir. Çinkoyu çözeltinin iki ayrı uç kısmına koymuştur. Bu şekilde elektrik akımı bulunmuştur. 1801’de ortaya çıkan bu keşif Volta Pili olarak da biliniyor.

Volta aynı zamanda 1774 senesinde electricophorus ile ilk kez statik elektrik üretmiştir. Volta 1827’de hayatını kaybetmiştir. Volta’nın attığı temeller üzerinden pilin tarihçesi birçok değişikliğe sahne olmuştur. İlk pil icat edildiğinde çok ilkel bir döneme aitti ve özellikleri de bununla orantılıydı; ancak günümüzde pillerin geliştirilme teknolojisi çok ilerlemiştir. Pil icadı tarihteki en önemli buluşlar arasındadır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Mikrobu Kim Buldu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.