saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Plastiği Kim Buldu?

11.11.2018
89
Plastiği Kim Buldu?

Plastiği ilk bulan kişi Alexander Parkes’dır. İngiltere’nin Birmingham kentinde plastik icat edilmiştir. Plastiğin icat edildiği dönemde plastikten önce kauçuk kullanılmaktadır. Kauçuk kalıp yöntemi ile şekil verilebilecek malzemeler için tercih edilmekteydi. Plastiğin ilk defa dünyaya tanıtılması Büyük Uluslararası Fuar’da gerçekleşmiştir. 1862 yılında tanıtılan plastiğin icadı için bronz madalya verilmiştir. Bunun en büyük nedenlerinden biri kauçuğun oldukça maliyetli bir malzeme oluşudur.

Plastik Nedir?

Plastik nedir? Yarı sentetik ve sentetik malzemeler ile üretilmiştir. Üretildiği esnada bir kalıbın içine koyulan madde o kalıbın şeklini almıştır. İsmi de bu durumla alakalı olarak plastisite kelimesinden gelmektedir.

Üretiminde kafur, nitroselüloz ve alkol kullanılmıştır. Parkes, plastik üretmek için Londra’da bir şirket açmıştır. Şirketin ismi Parkesine Co olarak belirlenmiştir. Plastik ilk çıktığında çok iyi bir icat olarak görülmüştür. Bu madde sayesinde kalem, tarak, madalya, kart kutusu, kitaplık gibi birçok eşya kolayca yapılabilmekteydi.

Plastik Çeşitleri

Plastik nasıl bulunmuştur? Plastiği bulan ve kauçuk gibi pahalı bir maddeye alternatif sunan Alexander Parkes’ın ardından başka dönemlerde değişik plastik çeşitleri de çıkmıştır. Bunlar arasında şunlar yer alır:

  1. Selüloid Plastik
  2. Bakalit Plastik

19.yüzyılın sonlarına gelindiğinde Amerikan Birleşik Devletleri’nde özellikle Bilardo oyunu nedeniyle icat edilen plastik çeşidi Selüloid plastiktir. Bilardo oyunu 19.yüzyıl sonunda oldukça popülerdi. Bilardo için kullanılan fildişi malzeme nedeniyle o dönemde çok fazla fil katledilmişti. Bu nedenle özellikle hayvan severler fildişi malzemeye karşı çıkmaya başladılar. Aynı zamanda fildişi üreticiler için de avantajlı değildi.

John Wesley Hyatt güçlü ve esnek yapıda yeni bir plastik türü icat etti. 1869’da plastiği daha da güçlendirerek Selüloid plastiği icat etti. New York’ta bu plastik türü için patent aldı. Önceleri bu plastik bilardo topu için kullanılmışken daha sonraki dönemlerde fotoğraf ve esnek filmlerin üretiminde yer almıştır.

Plastiği kim icat etti? Selüloid plastiğin icadından sonra ondan da daha iyi olarak kabul edilen başka bir plastik çeşidi keşfedilmiştir. Bunun nedeni ise %100 sentetik plastik cinsinden olmasıdır. Bu maddenin ismi Bakalit plastiktir. 1907 yılında Leo Baekeland tarafından icat edilmiştir. Baekeland New York’ta denemeler yaptığı esnada ısı ve basınç kontrolünü gerçekleştiren Bakelizer aparatını buldu. Sentetik reçine %100 doğal olarak bu alet ile üretildi. Bu plastik türü özellikle sanayide çok sık kullanıldı. Hatta savaşlarda silah yapımında da yer aldı.

 

Plastiklerin Özellikleri

Petrolden elde edilen plastik polimer sınıfına girmektedir. Polimer; basınç ve ısı altında monomerlerin zincir şeklinde birleşmesinden meydana gelir. Bunlar makro moleküllerdir. Monomerler çeşitli kombinasyonlar ile kullanılmaktadırlar ve bu şekilde farklı plastikler üretilmektedir.

Farklı polimerler farklı kimyasal yapılara sahip olduğundan ötürü plastiklerin de yapısı değişmektedir. Fiziksel olarak farklı özellikleri bulunmaktadır. Plastiklerin genel olarak özellikleri şunlardır:

  • Genellikle renksiz maddelerdir. Bazılarına özellikle renk vermek için özel maddeler kullanılabilir.
  • Dezavantajlı bir özellik olarak yüzeyleri yumuşaktır; bu nedenle kolayca çizilebilmektedirler.
  • Plastik malzemelerin yoğunlukları birçok malzemeye göre azdır. Bu sebeple hafif malzeme tercih edildiğinde plastik kullanılabilir.
  • Kimyasal alanlar için metalden daha dayanıklıdır.
  • Aleve karşı plastik malzemeler çok hassastır. Özellikle termoplastikler yüksek ısı veya alevle temas olursa kullanılamaz hale gelirler.
  • Çoğunlukla yalıtkan maddelerdir. Elektrik iletkenlikleri azdır.

Plastik özellikleri arasında çok çeşitli olmaları da yer almaktadır.

Alexander Parkes Geçmişi

Alexander Parkes insanlık tarihinde en önemli buluşlar arasında yer alan plastiği keşfeden kişidir. Parkes 1813 yılında Birmingham’da doğmuştur. Parkes’ın birçok çalışması metal ile ilgili olmuştur. Plastik malzemeyi ise biraz tesadüfen bulmuştur. Yere dökülen bazı malzemeleri silip, sildiği bezi kurutmaya çalışırken plastiğin ana maddelerini keşfetmiştir. Plastik, o dönemde pahalıdır ve tercih edilmeyen kauçuk için çok iyi bir seçenek olduğundan gösterilen ilgi de büyük olmuştur. Alexander Parkes plastik icadı için bronz madalyayı da kazandıktan sonra 1890 yılında ölmüştür.

Plastik Zararlı mı?

Plastiğin zararları ile ilgili olarak bu maddenin özellikle içecek ve yiyecek kapları olarak kullanılmasının sakıncalarından bahsedilmektedir. İçindeki BPA maddesi özellikle kalp hastalıklarına yol açabilmektedir. En tehlikeli durumlardan biri ise plastik bardak içinde sıcak sıvı tüketmektir. Bu durum sık sık tekrar edildiğinde kişilerde kanser hastalığına yol açabilmektedir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Pili Kim Buldu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.