saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri

05.02.2019
41

Polikistik over sendromu nedir, neden olur, tedavisi nasıldır , diyeti var mıdır? Polikistik over sendromu nasıl anlaşılır, erken tanı öenmlimidir? Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir?

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri

Polikistik over sendromu olarak adlandırılan hastalığın belirtileri son zamanlarda özellikle kadınlar tarafından sıkça merak edilen hastalıkların başında gelmektedir. Bu hastalık ile son zamanlarda çok sık karşılaşmaktayız. Bu hastalığa kabaca kadın hormonlarının dengesiz bir şekilde salgılanması diyebiliriz. Bu dengesizlikler ile birlikte de Polikistik Over olanların yumurtalıklarında iyi huylu kistler oluşmaktadır.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Polikistik Over nasıl anlaşılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bunun için belirtilere bakmak yeterli olacaktır. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilmektedir. Fakat genel olarak üzerinde anlaşılan belirti; kadınların regllerinin düzensiz olarak meydana gelmesidir. Bu kadınların reglerii olması gerektiğinden daha geç ya da daha erken olabilir. Bu kişiler hamile kalmak konusunda sıkıntılar yaşayabilirler.

Polikistik Over Sendromuna Sahip Olan Kadınların Şikayetleri Nelerdir?

Polikistik over sendromu nedeni ile kadınlar bir çok durumdan şikayetçi olabilmektedirler. Şikayet ettikleri konular arasında:

 • Göğüsleri küçülmesi,
 • Özellikle yüz ve sırt bölgesinde sivilcelenme,
 • Kalın ses tonu,
 • Sürekli kilo alma,
 • Kısır olmak,
 • Regl dönemlerinin zor ve ağrılı geçmesi yer almaktadır.

Polikistik Over Hastalığının Tedavisi İçin Sağlıklı Beslenmek Çok Önemli

Polikistik over hastalığını tedavi etmek için sağlıklı beslemek çok önemlidir. Sağlıklı beslenmek adına öğünler atlanmamalıdır. Protein, karbonhidrat ve yağlar tüketilirken her öğünde bir miktar bu besin gruplarının alınmasına özen gösterilmelidir. Bir günde en az 3 lt kadar su tüketmeye özen gösterilmelidir. Polikistik Over tedavisi ne kadar sürer diye merak edenler kişiler için cevaplayalım: her kişiden kişiye bu sorunun cevabı değişir. Fakat en azından sağlıklı beslenen hastalarda bu sürenin daha kısa olacağı kesindir.

Polikistik Over Sendromu Belirtilerinin Azaltılması İçin Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı

Doğum kontrol hapları polikistik over sendromunu iyileştirmek için kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Fakat biz ilaç tedavisine geçmeden Polikistik Over tedavisi bitkisel çözüm önerilerine bakılmasından yanayız. Eğer bitkisel çözümler yanıt vermiyor ise o zaman doğum kontrol hapları kullanılabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta doğum kontrol haplarının tedavi edici haplar olmadığıdır. Bu haplar yalnızca, polikistik over sendromunun ortaya çıkardığı belirtilerin hafifletilmesi için kullanılır.

Polikistik Over Sendromunda Ameliyat Tedavi Yöntemi Uygulanır Mı?

Bazı durumlarda polikistik over sendromuna tedavi olması amacı ile doktorlar tarafından cerrahi müdahaleler de yapılabilmektedir. Burada önemli olan hekimin ameliyat için onay vermiş olmasıdır. Belirli şartların oluşmuş olması halinde zaten hekiminiz ameliyat için onay verecektir.

Polikistik Over Sendromuna Sahip Olan Kadınlar Hamile Kalabilirler Mi?

Polikistik over sendromuna sahip olan kadınlar genellikle hamile kalıp kalamaycaklarını merak etmektedirler. Polikistik Over hamilelik için bir engel teşkil etmemektedir. Çoğu kadın bu hastalığın engel olduğunu düşünse de bilinenin aksine engel teşkil eden hiçbir durum yoktur. Hormonal bozukluğun tedavi edilmesi ile birlikte hamile kalmak isteyen kadınlar hamile kalabilirler.

Polikistik Over Sendromu Olan Kadınlara Bazı Öneriler

Polikistik over sendromuna sahip olan kadınların alabilecekleri bir takım önlemler bulunmaktadır. Bu önlemlerin alınması ile birlikte polikistik over belirtilerini en aza indirmek mümkün olmaktadır. Bu önlemler arasında en bilinenleri:

 • Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Özellikle kızartmalardan uzak durulmasında fayda var.
 • Günde en az 5 porsiyon yemek yenmesi önerilir.
 • Yemek seçimi yapılırken farklı renklerdeki sebze ve meyveler tüketilmelidir. Ne kadar renkli bir tabağınız var ise, o kadar faydalı bir tabağınız vardır.
 • Hazır gıdalardan mümkün olduğu ölçüde kaçınlması gerekir.
 • Lif alımınızı artırmanız önerilir.
 • Düzenli olarak egzersiz yaparak kilonuzu kontrol altına almalısınız.

Polikistik Over Sendromuna Yakalanma Şansı Yüksek Olan Kişiler Kimlerdir?

Doktorlar bütün kadınların risk altında olduğunu belirtiyorlar. Menopoza giren kadınlarda bile regl dönemi bitmiş olmasına rağmen, polikistik over sendromundan kaynaklı olarak sağlık tehditleri devam ediyor. Nedeni tam olarak bilinemeyen bir hastalık olmasından dolayı, risk alında olan kişilerin kim olduğu tam olarak saptanamıyor. Fakat uzmanların üzerinde anlaştıkları bir nokta var. Kişiler kesinlikle fast food tüketmemelidir, sürekli TV başında oturulmamalıdır, hazır paketli gıdalar tüketilmemelidir. Bu kişiler risk altında olan kişilerdir.

Polikistik over sendromu olan kişilerde bazı hastalıkların görülme olasılığı daha da artıyor. Bu sendroma sahip olan kişiler:

 • Daha kolay yüksek tansiyon problemi ile karşılaşıyorlar.
 • Kötü kolesterol seviyesi artarken, iyi kolesterol seviyesi daha düşük oluyor.
 • Uyku apnesi görülme ihtimali artıyor.
 • Bu hastalığa sahip olan kişilerde depresyon görülme riski artıyor.

Polikistik Over Sendromuna Sahip Olan Kadınlarda Ağrı Problemi Görülür Mü?

Polikistik Over agri yapar mı diye merak ediyor olabilirsiniz. O halde cevaplayalım. Özellikle regl döneminde kadınların karınları ve kasık bölgesi ağrır. Bu dönemde ağrı kesici kullanmak yerine kadınların bu sendroma iyi geldiği bilinen bitki çaylarından faydalanmaları ya da sıcak kompres yapmaları önerilmektedir. Bununla birlikte nefes egzersizleri ve yoga gibi rahatlatıcı sporlar da bu hastalıktan kaynaklanan ağrıların azalmasını sağlar. Meditasyon yapmayı da deneyerek mental ruh durumunuzu da rahatlatmanız doktorlar tarafından önerilmektedir.

Polikistik Over Sendoromunu Erkenden Tedavi Etmek Çok Önemlidir

Polikistik over sendromuna sahip olan kadınlarda erken tanıyı koymak çok önemlidir. Tedaviye geç kalınması halinde kadınlarda sakal ve bıyık çıkması, ses kalınlaşması ve erkekleşme gibi belirtiler meydana geliyor. Bununla beraber bazı ciddi hastalıkların görülme riskinde artış meydana gelmiş oluyor. Bu hastalıklar arasında hipertansiyon, diyabet, kalp krizi ve kanser geliyor.

Polikistik Over Sendromunun Belirtilerini Azaltmak İçin Beslenme Uzmanından Yardım Alabilirsiniz

Diyet ve egzersiz kontrolünün sağlanması ile birlikte kişiler polikistik over sendromunun belirtilerinin bir çoğundan kurtulabiliyorlar. Hem beslenme hem de egzersiz için profesyonel birinin yardımı almak son derece önemlidir. Genellikle polikistik over sendromuna sahip olan hastalar aşırı kilolu olma eğiliminde olurlar ve bu hastalık ile birlikte kilolarında artış olabilir. Bir beslenme uzmanından yardım alarak, hem fazla kilolarından kurtulabilir hem de hastalığın belirtilerini kesin bir şekilde azaltabilirler.

Beslenme Uzmanları Polikistik Over Sendromu Olan Kişilere Nasıl Beslenmelerini Öneriyor?

Beslenme uzmanları genellikle hastalara şekerli gıdalardan uzak durulmasını ve dengeli kalori alınmasını önermektedirler. Şekerden uzak durabilmek adına kişilerin hazır gıdalardan sakınmaları gerekmektedir. Buna ek olarak dengeli kalori alımının sınırlandırılması için de  bu yöntem işe yarayacaktır. Çünkü hazır satılan yiyeceklerin içerisinde çoğu zaman boş kalori adı verilen kaloriler bulunur. Evde yemek yapmak bu kişiler için hem daha sağlıklı hem de daha az kalorili çözüm önerileri olacaktır.

Polikistik Over Sendromu Olan Kişiler Hangi Sporları Tercih Etmeliler?

Polikistik over sendromuna yakalanmış kişilerin yapabilecekleri en güzel şeylerden bir tanesi şüphesiz egzersiz yapmak olacaktır. Bu dönemde vücut zorlanmadan hafif egzersizlerin yapılması tercih edilebilir. Kişiler çok ağrılı oldukları dönemde daha hafif sporları tercih etmeye özen göstermelidirler. Ağrı hissetmedikleri zaman da diledikleri sporu rahat hissettikleri sürece yapabilirler. Tabi ki spora başlamadan önce bir hekimin onayı alınması gerekir. Aksi halde sağlık açısından olumsuz sonuçlar ile karşılaşılması işten bile olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.