saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Potasyum Diyeti Nasıl Yapılır?

14.12.2018
2.625
Potasyum Diyeti Nasıl Yapılır?

Potasyum diyeti yapılırken, potasyum oranının düzenli tüketime uygun olması için düşük potasyum oranlarından yararlanılması şarttır. İlgi gören sebze ve meyvelere yer verilmesi halinde, düzenli diyetle birlikte kandaki potasyum oranının zamanla dengelenmesi mümkün olacaktır. Günlük ortalama 2 mg seviyesinde potasyum ile birlikte kişinin kalp atışından kan değerlerine kadar her türlü durum üzerinde istenen sonuç alınabilir. Potasyum, böbrek fonksiyonlarında yaşanan işlemlerin sürdürülmesi ve bu süreçte kandan süzülmesi için diyet yapılabilir.

Potasyum oranı yüksek olan yiyeceklerin belirlenmiş olması, yüksek potasyuma sahip olan bireylerde bu oranların düşük olduğu yiyeceklerin tüketilmesiyle mümkün olacaktır. Kanınızda yüksek oranda bulunduğu tespit edildiği taktirde, potasyum oranları düşük bitkiler olarak belirlenen yiyecekleri ve içecekleri tüketmeniz gerekecektir.

Potasyum Diyeti Nedir?

Potasyumun fazla olması durumunda, kalbin dahi etkilenebileceği durumdan olumsuz etkilenmemek için dikkatli olmanız şarttır.  En çok potasyum içerek yiyecekler arasında meyveler, kuru baklagiller, kırmızı et seçenekleri arasında yer alıyor. Bu yiyeceklerin özellikle çok yüksek potasyum oranına sahip olan bireyler tarafından düzenli olarak çok fazla tüketilmesi zararlıdır. Kalbin atışını etkilediği gibi, kandaki potasyum oranının artmasının engellenmemesi de tüm sistemlerinizi yormaya başlayacaktır. Ceviz, ay çekirdeği, kepek ekmeği, pestil, kırmızı erik, kestane gibi yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız şarttır.

Potasyum diyeti, kandaki oranın yükselmesiyle birlikte özellikle yağlı tohumlar gibi yüksek potasyumlu besinlerin sık tüketilmesini engellemenizi gerektiren yapıdadır. Düzenli bir şekilde tüketilecek olan meyve ve sebzeler arasında kırmızı erik, kestane, avakado, hurma, portakal, kivi, muz ve kurutulmuş meyveler bulunmamalıdır. Bunların dışında kalan doğal meyvelerin tüketilmesi halinde vücudunuza çok yüksek oranda potasyum almamış olacaksınız.

Potasyum Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Potasyum yüksekliğinde yenmemesi gerekenler arasında midye ve kırmızı ete mutlaka dikkat edilmelidir. Bu yiyecekler özellikle kıyı kasabalarında çok fazla tüketilmesinin yanı sıra, hayatının büyük bir bölümünde bu yiyeceklerden çok fazla tüketen kişilerde aşırı oranda potasyum görülüyor.

Ay çekirdeği gibi besinlerin yanı sıra, yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmemesi şarttır. Kırmızı et yerine beyaz et tüketebilir, balıkla beslenme planınızı çeşitlendirebilirsiniz. Dana eti her zaman için tüketilmesi durumunda kan oranında potasyumun günlük 2 mg ortalamasının üzerine çıkması muhtemeldir. Kanınızın maddelerini yiyeceklerinizle etkilediğiniz için özellikle sebze grubunda yer alan yeşil yapraklı sebzeler, roka ve patates gibi yiyecekler de potasyum bakımından çok zengindir. Yiyecek listenizde yer alıyorsa ve potasyumlu yiyecekleri tüketmemeniz gerekiyorsa mutlaka listenizden çıkarmanız gereklidir.

Potasyum Diyeti Ne Kadar Sürer?

Diyetin planlamasında et grubundan kırmızı etin çıkarılmaması durunda, meyve ve sebzelerin çıkarılması çok fazla etki etmeyecektir. Etin sürekli olarak tüketimi halinde, midyeyle birlikte kanınıza ve damar yollarınıza olumsuz etkisi görülmeye başlanacaktır. Potasyum değerlerinin normalde de çok yüksek olduğu bilinen kuru fasulye, nohut ve ceviz gibi yiyeceklerden uzak durulması da önemlidir. Potasyum yüksekliği bitkisel tedavisi yapılırken bu yiyeceklerin tüketilmemeye başlanması halinde üç ay ortalamasıyla vücudunuzun kan değerlerini de şekillendirebilirsiniz. Potasyumunuzun günlük 2 mg değerinin üzerinde potasyumla karşılaşmasını engellediğiniz taktirde, kanınızın normal haline geri dönmesi ve diyetin ceviz gibi yiyecekler olmadan yapılması sağlanacaktır.

Potasyum Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler

Potasyum diyetinde özellikle uzak durulması gerekli olan yiyecek ve içecekler arasında kurutulmuş meyvelerden, portakaldan, kividen ve muzdan uzak durulmalıdır. Ancak bu sayede vücudunuzdaki potasyon oranını dengeleyebilirsiniz. Herhangi bir problem yaşamadan tüm meyveleri ve sebzeleri, uzak durulması gereken besinler olarak değerlendirdiğiniz taktirde kuru baklagillerden de uzaklaşmanız gerekir. Sebze grubu, meyve grubu yiyecek ve içeceklerinde, şeftali potasyum miktarı diğer pek çok meyveden yüksek olduğu için tercih edilmemelidir. Portakal da aynı şekilde, potasyumu çok yüksek olan meyveler arasında yer alıyor.

Kepek ekmeği, tereyağı, kahve, çay, yeşil yapraklı sebzeler her zaman için potasyum bulunduran yiyeceklerdir. Bu tarz yiyeceklerin bünyeye olan etkisi olumsuz değildir. Fosfordan fakir diyet yapması gereken bireyler tarafından, kırmızı et ve midye tüketilmemesi gereklidir. Et grubu, kuru baklagiller, meyve grubu, sebze grubu gibi farklı gruplarda belirlenen besin türleriyle birlikte potasyum yönetilebiliyor. Çok sevdiğiniz fakat sırf potasyum oranını düzenlemek için yememeniz gereken bir besin için asla çok yüksek miktarda tüketme girişiminde bulunmamalısınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.