saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Prezervatifin Zararları Nelerdir?

19.10.2018
1.725
Prezervatifin Zararları Nelerdir?

Prezervatifin Zararları Nelerdir?

Prezervatifin vermiş olduğu zararlar konusu son derece tartışmalıdır. Sağlıklı bir cinsel yaşamın vazgeçilmezlerinden birisi olan prezervatif, özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı sağladığı koruma ile bilinmektedir. Mevcut ürünü kullanan kişilerde, cinsel yollarla geçen hastalıkların bulunmadığı, tıbbi deneyler ile kanıtlanmıştır. Prezervatif nedir noktasında bu açıklama yeterli olacaktır. Erkek penisine takılan prezervatif, aynı zamanda hamile kalmayı da önlemektedir. Özellikle cinsel zevki azalttığı yönündeki iddialar, son dönemde çok sık tartışılmaktadır.

Prezervatifin Ne Tip Zararları Vardır?

 • Prezervatifin, insan sağlı üzerinde normal şartlarda bir zararı olmasa da, bazı kişilerde cilt sorunlarını tetiklediği görülmüştür. Özellikle plastik ya da lateks gibi ürünlere alerjisi olan kişiler, bu ürün kullandıktan sonra kaşıntı gibi bir problem ile karşı karşıya kalabilir. Buna ek olarak cinsel organ üzerinde kızarıklık da ortaya çıkabilir. Yaşanan bu durum ise kalıcı değildir. Kısa süre içinde ortadan kalkmaktadır.
 • Benzer zarar, kadın cinsel organı üzerinde de kendisini göstermektedir. Ancak bu tip bir olumsuzluk, her kişide ortaya çıkmaz. Sadece kronik alerjisi olanlarda görülür.
 • Prezervatifin bir diğer zararı ise ilişkinin en olmadık yerde kesilmesi olarak ortaya çıkmaktadır. Yanlış kullanım ve zorlama gibi durumlardan dolayı prezervatifin cinsel organdan çıkması, tekrar takılma işlemini gerektireceği için ilişki o sırada kesintiye uğramaktadır. Bu durum iki taraf için son derece olumsuzdur.
 • Bazı kişiler ise üründen dolayı daha az zevk aldıklarını söylerler. Yapılan araştırmalarda ise belli bir kesimin bunu açık bir şekilde dile getirdiği görülmüştür. Ancak genellikle ilk defa prezervatif kullanan kişiler, bu tip bir sorun ile karşılaşmaktadır. Alışma evresinden sonra cinsel ilişkiden zevk alınması çok zor değildir.
 • Ereksiyon sorunu, yine sınırlı sayıda erkekte ortaya çıkan bir sorundur. Bazı kişilerde, psikolojik nedenlerden dolayı ereksiyon sağlanmayabilir. Bunu, kondom kullanımına bağlayan çok sayıda insan vardır. İlginizi Çekebilir. Papatya Çayının Zararları Nelerdir?  

Prezervatif sızdırır mı sorusunun cevabı hayır olsa da, bu durum kullanım ile yakından alakalıdır. Çünkü ilgili ürünün mutlaka doğru bir şekilde takılması şarttır. Kondom kullanımı çok zor değildir. Önemli olan yüzüğünüzün ya da tırnağınızın ürüne zarar vermesini önlemektir. Ayrıca prezervatif kesinlikle hava almamalıdır. Hava aldığı zaman delinme ya da patlama gibi bir risk söz konusu olabilir. İlişkiye başlamadan önce takılması gerekmektedir. Cinsel temasın, mutlaka kondomun takılmasından sonra gerçekleşmesi çok önemlidir. Bazı kişiler, ürün üzerinde bir takım vücut losyonları, yağlar, kremler kullanmaktadır. Bunun nedeni ise kayganlaştırıcı etkiyi arttırmaktır. Fakat bu yöntemler, sızıntı ya da kondom patlamasına neden olabilir.

Prezervatifin Faydaları Nelerdir?

 • Kondomun birçok faydası söz konusudur. Bunların başında ise enfeksiyondan koruma gelmektedir. Günümüzde bir takım hastalıkların cinsel yol ile bulaştığı bilinmektedir. Özellikle çağımızın vebası olarak bilinen HIV, cinsel ilişki sırasında geçen bir hastalıktır. Buna ek olarak Hepatit hastalığı da cinsel yollar ile bulaşır. Böyle bir durumun önüne geçmek ise prezervatif ile mümkündür.
 • Prezervatif hamileliği engeller mi sorusu çok sık gündeme gelmektedir. Ürün, hamileliği tam olarak önler. Çünkü erkek spermi, boşalma anında kondom içinde kaldığı için gebelik de mümkün değildir.
 • Aile planlaması kapsamında kondomun çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak ürünün mutlaka doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Prezervatif Çeşitleri Nelerdir?

Prezervatif Ne Kadar Güvenli konusu, hangi konu  hakkında sorulduğuna göre farklı cevaplara sahiptir. Hiv ve gebelik gibi durumlara kadar ürünün çok güvenli olduğunu söylemek mümkündür. Piyasada farklı özelliklere sahip olan birçok değişik kondom satılmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Penis boyutuna göre bir prezervatif üretimi söz konusudur. Standart olan boy, genellikle tüm erkekler için uygun olarak tanımlanır. Geniş ve daha büyük olan modelleri de söz konusudur.
 • Kondom şekilleri de değişiklik gösterir. Bazılarının ucu sivri iken bir kısmında ise yuvarlak yapı göze çarpmaktadır.
 • Yağ oranına göre de bir sınıflandırma yapılır. Çok yağlı olanlar, mikropların öldürülmesi noktasında daha başarılıdır. Özellikle kondomun yırtılması gibi durumlarda, hamileliği önleyici bir etkiye sahiptirler.

Buna benzer birçok farklı prezervatif türüne, piyasada rastlamak mümkündür. Önemli olan ise cinsel ilişki öncesinde ürünü kullanmaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.