saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Probiyotik Diyeti Nasıl Yapılır?

03.12.2018
222
Probiyotik Diyeti Nasıl Yapılır?

Probiyotik diyeti ile hem kilo vermeye başlamak hem de sindirim yollarının problemlerini olabildiğince azaltmak mümkün oluyor. Probiyotik diyetinin yapılabilmesi için özellikle süt ve süt ürünleri, probiyotikli besinler tüketilmesi gerekiyor. Bu tür besinlerin beslenme programında yer almasıyla birlikte, kilo vermenizi de kolaylaştıracak ortalama kalorilere ulaşabilirsiniz. Diyet yaparken sindirim sisteminin en önemli organlarının başında bağırsak geliyor.

Bağırsakların düzenli olarak problemlerinin incelenmesi ve gerekli olan besinlerinin de temin edilebilmesi gerekiyor. Bağırsaklarda beden sağlığını, metabolik yapıyı kontrol eden sistem nedeniyle mutlaka gereken önlemin alınması sağlanıyor. Stresin, sıkıntının, olumsuz ruh halinin etkilediği diyet durumu itibariyle beden sağlığı için diyet yapılabiliyor. GAPS diyeti menü içerisinde probiyotikli besinlere yer verilmesi ve bu besinlerin beslenme programında her gün düzenli olarak bulundurulması şarttır.

Probiyotik Diyeti Nedir?

Probiyotik barındıran besinlerin her gün düzenli olarak tüketilmesi, bu esnada diyette olunması halinde GAPS diyeti kahvaltı ve akşam yemekleri planlanabiliyor. Et yemekten, balık yemekten veya sebze tüketmekten vazgeçmeniz gerekmiyor. Nişastaya sahip olmayan besinler, sindirim sisteminize zararlı olmayan besinler sayesinde probiyotik diyeti yapmanız mümkün olacaktır.

Meyveler, sebzeler, hayvansal yağlar, doğal besinler tüketilmeye başlanmalı ve bunların yağ ile şeker oranının düşük olduğuna dikkat edilmelidir. Probiyotik diyeti olarak adlandırılan bu diyet türüyle birlikte hızlı bir şekilde sonuç alabilir, ortalama bir ayda hem sindirim sisteminizi rahatlatabilir hem de diyetle ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Aç kalmanıza yol açacak, çok düşük kaloriyle beslenme sürecini oluşturmanıza neden olacak bir diyet türü olmadığı için her zaman tercih edilme oranı yüksektir. Özellikle yaşı ilerleyen kişilerin yaşadığı sindirim problemlerinin minimuma indirilmesi, kilo problemlerinin de ortadan kaldırılabilecek şekilde yönlendirilmesi için bu diyet yapılıyor. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Otofaji Diyeti Nasıl Yapılır?

Probiyotik Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimyasal değişim yaşamayan yapıya sahip olan hayvansal yağlar sayesinde her türlü besin tüketim faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yemeklere sonradan kullanılacak yapıda olan hayvansal yağlar sayesinde, gün içerisinde pek çok yiyeceği hazırlama olanağınız bulunacaktır. Kuzu, dana, tavuk benzeri hayvanların tüketilmesiyle birlikte, hayvansal yağlar da daha sağlıklı bir kullanım sürecine sahip olacaktır. Özel işlemlerden geçirilen yağlar yerine kimyasal yağlara yer verilmesi ve besin programlarının bu şekilde oluşturulması gerekir. GAPS diyeti örnek liste bünyesinde yer verilen et ve balık seçeneklerinin de düşük kalorili olanları, kimyasal yağlara yer verilmeden pişirilenlerdir. Hızlı bir şekilde pişirme işlemi yapılması mümkün olabileceği gibi, probiyotik diyetinde yemeklere sonradan ilave edilecek olan besinlerde de program hazırlanması mümkün oluyor.

Probiyotik Diyeti Ne Kadar Sürer?

Diyet programının özellikle bir ila iki aylık süre olacak şekilde hazırlanmasıyla birlikte, probiyotik desteğiyle sindirim sisteminin de yönetilmesi mümkün olacaktır. Sindirimde yaşanan problemlerin yok olması, özellikle de diyetin kalın bağırsak üzerinden başarılı bir şekilde yönetilmesi sağlanıyor. Yemeklerinizde içeceklerle birlikte katkısız meyvelerle problem oluşturulması mümkün oluyor. Turp, şalgam gibi yiyeceklerin tüketilmesiyle birlikte çiğ veya pişmiş meyveleri de günlük programınızda bir aydan uzun süre bulundurabilirsiniz. Birkaç günlük diyet türü olmadığı için uzun plan hazırlanması gereklidir.

Probiyotik Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler

Probiyotikli besinlerin kullanılmasıyla birlikte bağırsak hasarlarının önlenmesi, bu bölgede ani olumsuz durumların önüne geçilmesi hedeflenir. Kişinin bağırsak dokusunun korunması, hasarlı, yaralı bölgelerin ve ülsere sahip olan sindirim sistemindeki bölgelerin tedavi edilmesi gerekiyor. Her zaman için diyetinizde uzak durmanız gereken durumların başında, aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler bulunuyor.

Gaps diyeti listesi bünyesinde yumurta, süt, süt ürünleri, et, balık, nişastasız sebzeler de yer alıyor. Sindirim sisteminizi olumsuz etkileyecek, hasar oluşturacak durumların olabildiğince azaltılması gerekiyor. Bu sayede probiyotik bulunan besinlerin tüketilmesiyle birlikte, psikolojik durumların ve yanlış ilaç kullanımıyla ilgili sürecin normale dönmesi sağlanacaktır.

GAPS giriş diyeti nasıl yapılır? Et ve balık, süt ve süt ürünleri tüketmeyi düzenli hale getirmeli ve gün içerisinde bunlara mutlaka yer vermelisiniz. Herhangi bir problem yaşanmaması için bu durumda ilaç kullanımına dair bir yanlışlık oluşmasını engellemeli, çok fazla ilaç tüketmekten kaçınmalısınız. Ayrıca probiyotikli besinleri GAPS diyetinize uygun şekilde tüketmenizi engelleyecek ve bu durumda zarar görmenize yol açacak ilaçları bırakmalısınız. Aksi taktirde mideniz, ince veya kalın bağırsağınızla birlikte direkt olarak sindirim sisteminizin genelinde doğal bakım başlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.