saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Probiyotik Nedir, Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

19.12.2018
77
Probiyotik Nedir, Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Bağırsak sağlığı için son derece faydalı olan probiyotikler yediden yetmişe herkesin beslenme düzeninde yer almalıdır. Prebiyotik gıdalar son dönemde uzmanların da sıkça bahsettiği bir terim oldu. Peki, sindirim sisteminin en önemli dostu olarak kabul edilen prebiyotik ve probiyotik nedir? Aralarındaki farklar nelerdir biliyor musunuz?

Prebiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

 • Prebiyotikler, bağırsaklardaki bakterilerin sayısının dengesini sağlayarak sindirim sistemini ve bağırsak sağlığını koruyan canlı mikroorganizmaları üretir.
 • Yürütülen çalışmalara bakıldığında en önemli probiyotiklerin, Lactobacillus ve Bifidobacterium türleri olan probiyotikleri olduğu anlaşılmıştır.
 • Bu bakteri türleri bağırsakta bakteri dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 • Karaciğerin ve böbreğin görev yükünün azaltır.
 • Bazı vitamin ve minerallerin emiliminin artmasını sağlar.

Probiyotikler Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Probiyotiklerin faydalarını görmek için yararlı bakteriler hangi besinlerde bulunur bilmeliyiz ve bu besinleri beslenmemize eklemeliyiz.

 • Peynir
 • Kefir
 • Lahana Turşusu
 • Salatalık Turşusu
 • Ayran
 • Keçi Sütü
 • Kombu Çayı

Yararli bakteriler hangi besinlerde var diyenler sağlıklı bir vücut için bu besinlerden zengin bir beslenme düzeni oluşturmalıdır. Bu besinlerle oluşturulan düzen sayesinde eczanede satılan probiyotiklerden satın almadan, ilaçların yan etkilerine maruz kalmadan, probiyotiklerin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Probiyotik Süt Ürünleri Nelerdir diye merak edenler probiyotikleri, doğal yollarla süt, kefir, kımız gibi süt ürünlerinden de temin edilebilir.

Sirke Probiyotik Midir?

Sirke probiyotik midir sorusu sıkça merak ediliyor. Bu soruya cevap hayır. Yani sirke pribiyotik bir besin değildir. Fakat elma sirkesi tam bir probiyotik olmasa da, probiyotiklere yardımcı olan bir maddeden yapıldığından tüketilmesi dolaylı olarak fayda sağlıyor. Aynı zamanda elma sirkesi yapımı için kullanılan elmaların fermente edilmesinden dolayı elmalar  pektin içeriyor. Pektinin de vücut için son derece faydalı olduğu biliniyor. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Pirinç Suyuyla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Probiyotik ve Prebiyotik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Probiyotikler, sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olurlar. Fakat bu bakteriler prebiyotikler olmadan fazla yarar sağlamazlar. Bunun sebebi prebiyotiklerin, bu iyi bakterileri besleyen özel lifler olmalarından kaynaklanmaktadır. Yani bu iki kavramı birbirinden ayrılmayan etle tırnak gibi düşünebiliriz. Sağlık üzerinde olumlu bir etki yaratmaları için mutlaka bir arada olmaları gerekir.

Probiyotik İhtiyacı Nasıl Giderilir?

Günlük lif ihtiyacımızın 25 ile 30 dr. Kadar olduğu bilinmektedir. Bu ihtiyacı gidermek için sebze, meyve, kepekli ürünler ve kuru baklagiller yendiği takdirde vücudumuza yeterli lifleri almış oluyoruz. Bu besinlerde doğal olarak bulunan lifler bağırsağımızda bulunan yararlı bakterilere karşı prebiyotik bir etki sağlamaktadır. Bu nedenle Probiyotik Nerede Satılır diye sormadan önce, bu ihtiyacımızı öncelikle doğal olan besinlerden gidermeye çalışmalıyız. Piyasada satılan hiçbir ürün doğal ürünlerin içerisinde yer alan vitamin ve minerallerin yerini tutamaz. Bu nedenle besin haricindeki satın alınan ürünler son tercihimiz olmalıdır. Eğer ihtiyacımızı besinlerden karşılayamıyorsak ve doktorunuz size takviye öneriyorsa o zaman Probiyotik Markaları araştırılarak takviye alımına başlanmalıdır.

Probiyotik Miktarımızın Az Olduğu Durumda Vücudumuzda Neler Olur?

Probiyotik gıdaların eksikliğinde vücudumuzda bazı kötü sorunlara neden olur. Bu sorunlara;

 1. El ve ayakta sık görülen mantar enfeksiyonları
 2. Çok sık hasta olmak
 3. Hazımsızlık ve diğer sindirim problemleri
 4. Mide de yanma ve batma hissi
 5. Kabızlık hali
 6. İshal ve ishalle birlikte görülen sıvı kaybı
 7. Halsizlik ve yorgunluk hissi
 8. Kilo almak ve verme de zorluk yaşamak
 9. Sürekli şişkinlik hissetmek ve gaz birikimi örnek gösterilebilir.

Probiyotik Miktarımızı Nasıl Artırabiliriz?

 • Probiyotik miktarının artırılması için öncelikle beslenme düzenine el atılmalıdır. Şeker, un, trans yağlar, tüketilmemelidir. Doğal olan besinlere tabağımızda yer vermeliyiz.
 • Tabağımızda daha çok sebzeye yer vermeliyiz. Bu sebzeler özellikle de bamya, pırasa, yer elması ve kerevizdir.
 • Tatlı yerine ölçülü olmak koşulu ile meyve yemeliyiz. Özellikle elma ve yarı olgun muz probiyotik etkinin artırılması için son derece faydalıdır.
 • Bütün bu gıdalara ilaveten tam tahıl ve bakliyat tüketmeliyiz.
 • Yoğurtlar, peynirler, kefir, boza, turşular gibi probiyotik açısından zengin olan besinleri ara öğünlerde ve ana öğünlerde daha çok tercih etmeliyiz.
 • İşlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.