saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

19.10.2018
135
Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Protein tozu, özellikle son dönemde sporcular tarafından popüler hale gelen ek besinlerden bir tanesidir. Vücuttaki kas oranını arttırmak adına kullanılan toz, bu sayede yeterli miktarda protein alınmasını da destekler. Genellikle spor yapan ve dikkat çekici bir fiziğe sahip olmak isteyenler tarafından çok fazla talep görür. Kullanımı sırasında bir problem yaşanması durumunda ise sağlık açısından sorunların artmaması adına uzman doktordan yardım almak gerekir.

Karaciğer Rahatsızlığı Olanlara Yasak

Protein tozu, her ne kadar doğal içerikli markalar tarafından üretiliyor olsa da yapay bir besindir. Bu tür besinler ise karaciğer rahatsızlıkları olan hastaların problemlerinin artmasına zemin hazırlar. Protein tozu, laktoz hassasiyeti olanlar tarafından kullanılamayacağı için karaciğer problemleri olanlara önerilmez.

 • Daha sonrasında sağlık açısından herhangi bir sorun yaşanmaması adına belirtilen unsurlara dikkat etmek önemlidir.
 • Protein tozu zararları doktor ve uzman hekimler tarafından da belirtildiği için kullanımı sırasında son derece dikkatli olmak gerekir.
 • Mide rahatsızlıkları olan ya da metabolizması yavaş çalışan hastaların sağlık kontrollerini yaptırmadan protein tozu kullanmaları yasaktır.

Spor ile birlikte değerlendirildiğinde bu tür ürünler vücudun kısa süre içerisinde şekillenmesine yardımcı olur.

Böbrek Problemlerinin Oluşmasını Tetikler

Karaciğer rahatsızlığı olanların dışında aynı zamanda böbrek yetmezliği sorunu yaşayanlarında protein tozu kullanmaları yasaktır. Bu noktada böbrekleri ile ilgili bir sorun yaşayanların öncelikle doktorları ile görüşmeleri, daha sonrasında protein tozu tercih etmeleri faydalarına olacaktır.

 • Protein tozu kullanımı dozunda olduğunda sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmaz.
 • Sporcular ve eğitmenlerde bu tür ek gıdaların aktif olan kişiler tarafından tüketilmesini önermektedir.
 • Ancak toz kullanımı, günlük protein ihtiyacına uygun bir şekilde belirlenmelidir.

Sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması adına protein tozu yerine her gün, et, tavuk, sut, peynir gibi gıdaları da tüketmek faydalı olacaktır. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan proteini almak daha kolaydır. İlginizi Çekebilir. Prezervatifin Zararları Nelerdir?

Sivilce Oluşumunu Arttırır

Hassas cilde ya da korunmasız bir metabolizmaya sahip olanlarda protein tozu, sivilce oluşumunu arttırır. Ciltte bozulmaların meydana gelmesi durumunda uzman bir doktordan yardım almak, problemlerin kısa süre içerisinde çözülmesine zemin hazırlar. Protein tozu çok fazla kullanıldığında sivilce oluşumunu tetikler. Aynı zamanda alerjik bir bünyeye sahip olanlarla da kızarıklık, sivilce, renk eşitsizliği gibi problemler ortaya çıkar.

Yumurta tüketmek daha sağlıklı: Son dönemde protein tozları popüler hale geldikten sonra fiyatları da artmıştır. Bu noktada ekonomik bir şekilde beslenmek isteyenler için yumurta, daha sağlıklı öneriler arasında gösterilir. Protein tozuna göre daha uygun olan yumurta, aynı zamanda sağlık açısından da sorun oluşturmaz.

Kullanılan Doz Miktarına Dikkat

Protein tozunu, uzman bir eğitmen ya da sporcu denetiminde tüketmek, dozunun en iyi şekilde ayarlanması açısından faydalı olacaktır. Dozuna ya da kullanım miktarına dikkat edilmediğinde, vücutta kalıcı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını tetikler.

 • Bu gibi sorunlar yaşamamak adına kilo ve vücudun protein ihtiyacı doğrultusunda bir kullanım miktarı belirlemek önemlidir.
 • Protein tozu kalbi büyütür mü diye araştırma yapanların, doktorlarından bilgi aldıktan sonra kullanmaya başlamaları önemlidir.
 • Kalp sağlığının bozulmaması adına bu tür yapay gıdalar yerine her zaman protein açısından sağlıklı besinler tüketilmelidir.

Kullanılan doz miktarı dışında spor ile birlikte protein dozunu değerlendirmekte önemlidir. Bilgi almadan protein tozunu tercih etmek, kalp sağlığının bozulmasına zemin hazırlar.

Kısırlığa Yol Açar

Protein tozu kısırlık yapar mı diye merak edenler için araştırmaların hala devam ettiğini söylemek gerekir. Bazı uzmanlar, protein tozunun metabolizmayı yavaşlattığını ve vücuttaki sperm sayısını azalttığını belirtmektedirler.

 • Ancak konu ile ilgili netleşmiş bir bilgi olmadığı için kesin yargılardan kaçınmak gerekir.
 • Protein tozu sağlık açısından çok fazla yararlı olmamak ile birlikte kısırlık yaptığına dair herhangi bir kanıt yoktur.
 • Bu noktada ikilemde kalmamak adına vücut sağlığını düşünenlerin protein tozunu hiç tüketmemeleri faydalarına olacaktır.
 • Spora giden ve kas yapmak isteyenlerin protein ağırlıklı beslenmeleri, daha iyi sonuç almalarına zemin hazırlar.

Yumurta proteinin izole edilmesi ve kurutulması sonucunda oluşturulan protein tozu, zararlı maddeler barındırabileceği gerekçesi ile özellikle doktorlar tarafından çok fazla önerilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.