saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Radyasyonun Zararları Nelerdir?

20.10.2018
126
Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Radyasyonun zararları, zaman içerisinde etkisini gösterdiği için son derece tehlikelidir. Hem çevreyi hem de vatandaşları tehdit eden radyasyon, kalıcı hasarlar bırakabildiğinden dolayı önlem almak gerekir. Uzun süredir yapılan çalışmalar, belirtilen faktörün toplumları uzun vadede olumsuz yönde etkilediğini kanıtlamıştır. Özellikle hamilelerin ve çocukların radyasyondan korunmak adına sürekli su ile temas etmeleri faydalarına olacaktır.

Hücrelerin Ölmesine Zemin Hazırlar

Radyasyon, zaman içerisinde vücutta bulunan yararlı hücrelerin ölmesine zemin hazırlar. Vücuttaki hücreler, hızlı bir şekilde kendisini yeniler ve tahriş olan bölgelerde onarım sağlar. Bu durum ise hem rahatsızlıkların oluşmasını engeller hem de cilt dokusunun daha esnek kalmasına yardımcı olur. Ancak hücrelerin ölmesi, vücudun yenilenmesini durdurur. İlginizi Çekebilir. Süt Mısırının Zararları Nelerdir?

 • Radyasyon nedir zararları ve korunma yolları nelerdir diye araştırma yapanların nükleer santrallerden uzak durmaları gerekir.
 • Vücuttaki hücrelerin gelişimini durdurmaları, beraberinde kronik rahatsızlıkları ve hastalıkları da doğurur.
 • Çıplak gözle görülemeyen ışınlar olarak bilinen radyasyon, hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlıklarının bozulmasına neden olur.

Belirtilen ışının tüm zararlı etkilerinden korunabilmek adına hangi cihazların radyasyon yaydığı konusunda bilinçlenmek gerekir. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler sonrasında ise radyasyon veren cihazların sayısı televizyon, telefon, bilgisayar gibi oldukça fazladır.

Hamileler Açısından Sakıncalı

Radyasyonun zararları ve olumsuz etkilerinden hamileler daha çok etkilenir. Bu nedenle hamilelik riski taşıyan kadınların, radyasyonlu yerlerden uzak durmaları ya da ultrason çok fazla tercih etmemeleri gerekir. Yine aynı şekilde MR uygulaması da radyasyonlu olduğu için hamilelerin tercih etmesi sakıncalıdır.

 • Hamilelik döneminde radyasyona maruz kalmak, çocuğun sakat doğmasına ya da bazı sağlık problemleri yaşamasına neden olur.
 • Yine aynı şekilde anne karnında radyasyon alan çocukta anlama güçlüğü gibi problemler ortaya çıkar.
 • Bu gibi faktörler hakkında bilgi sahibi olanlar, daha bilinçli hareket ederek belirtilen ışınlarından zararlı etkilerinden kendilerini koruyabilirler.

Teknolojik aletlerin her geçen gün biraz daha arttığı günümüzde, radyasyon herkesin maruz kaldığı bir olumsuzluk olarak bilinir.

Çevreyi Ve Ekolojik Dengeyi Bozar

Yukarıda belirtilenler dışında aynı zamanda radyasyon, çevreyi ve ekolojik dengeyi bozar. Radyasyon atıklarının olduğu bölgelerde bitki örtüsü oldukça zayıftır. Yeni çiçek ya da ağaçların oluşumunu engeller. Aynı zamanda gözle görülemeyen bir ışın olduğu için havanın da kirlenmesine zemin hazırlar. Termik santraller, sırf çok fazla zararlı ışın yayıyor olması nedeniyle dünyanın birbirinden farklı gelişmiş ülkelerinde yasaklanmıştır.

Sınır tanımaksızın yayılma özelliği: Radyasyon etkileri kısa süre içerisinde görülmez. Havaya ya da atmosfere karışan zehirli gazlar zaman içerisinde hem toplumların hem de bitki örtüsünün zarar görmesine zemin hazırlar. Sınır tanımadan yayılma özelliği nedeniyle bir ülkede radyasyonun artması zaman içerisinde farklı ülkeleri de etkilemeye başlar.

Kanser Riskini Arttırır

Radyasyon ya da zararlı ışınların en yaygın etkilerinden bir tanesi kanser riskini arttırmasıdır. Bu durum ise önemli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Kanser, sağlığı tehdit eden hastalıklar arasında gösterildiği için kısa süre içerisinde tedbirini almak ve uzman bir doktor ile görüşmek önemlidir.

 • Radyasyonun yan etkileri, hastaların bilinçlenmeleri ve kısa bir süre içerisinde doktora başvurmaları açısından önemlidir.
 • İştahsızlık, kusma, bulantı ve ateş yoğun radyasyona maruz kalanlarda görülen rahatsızlıklardan bazılarıdır.
 • Bu tür şikayetleri olanların kısa süre içerisinde müdahale edilebilmesi için doktora başvurmaları önerilir.

Radyasyon tedavisinde hastanın vücudundaki zararlı ışınların, organlara zarar vermeden temizlenmesi amaçlanır.

Radyasyondan Korunmanın Yolları

Uzun vadede hem insanlara hem de çevreye önemli zararları olan radyasyondan korunabilmek adına dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Radyasyondan korunmak için ne yenmeli diye merak edenlerin, bol su tüketmeleri faydalarına olacaktır. Su içtikçe toksinler ve idrar yolu ile birlikte zararlı ışınlar vücuttan atılır.

 • Yine aynı şekilde temiz hava almak ve sağlıklı beslenmekte radyasyondan kurtulmak adına üzerinde durulması gereken faktörlerden bir tanesidir.
 • Yapay ve zararlı besinler yerine her zaman sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir.
 • Vücut sağlığının korunması adına günün en azından belirli saatlerinde teknolojik aletlerden uzak durulması önerilir.

Evlerdeki telefon ya da televizyonlarda radyasyon yaydığı için özellikle gece uyurken, aynı odada kalmamak faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.