saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Rahim Ağzı Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

04.10.2018
134
Rahim Ağzı Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Rahim Ağzı Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Rahim ağzı kanseri, kadınlarda en çok görülen 2.kanser türü olarak bilinmektedir. Hastalığa %98 oranında HPV yani Human Papilloma Virüsü neden olmaktadır. HPV virüsü bağışıklık sistemini en hızlı şekilde zayıflatan virüslerden biri olarak bilinmektedir. Her 100 kadından 2 tanesinin bu kansere yakalanması nedeniyle bu konuda kadınların önlem alması gerekmektedir.

HPV Virüsü Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Rahim ağzı kanserinin en büyük düşmanı olarak bilinen HPV virüsü genellikle genital bölgeden bulaşan bir virüs olarak bilinmektedir. Temasla bulaşan bu virüs türü kendini genital bölgede oluşan siğillerle sık sık belli etmektedir. Genital siğiller yakılarak ya da cerrahi bazı yöntemlerle kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Eğer erken teşhis ile önlem alınmazsa HPV virüsü rahim ağzı kanserine dönüşebilmektedir. Bu nedenle böyle bir durum fark edildiği zaman hemen kontrole gidilmelidir.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri belirtilerine baktığımız zaman aslında hastalığın ilk başlarında çok fazla belirtisi olmadığını söyleyebiliriz bu nedenle de anlamak çok güçtür. Ancak kanser hücreleri hızlı bir şekilde yayıldığı için belli bir süre sonra hastalık da ilerler ve belirtiler de kendini göstermeye başlar. İlginizi Çekebilir. Prostat Kanserinin Belirtileri 

Rahim ağzı kanserinin en yaygın belirtilerine baktığımız zaman kanlı akıntı, düzensiz adet kanaması ve cinsel ilişki sonrası kanama gibi belirtilerin olduğunu görüyoruz. Bunlara ek olarak bacaklarda nedensiz ağrılar ve idrar problemleri de görülebilmektedir.

Genel olarak rahim ağzı kanseri belirtilerini özetleyecek olursak bu belirtilerden bahsedebiliriz:

 • Sırt ağrısı
 • Bacak ağrısı
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Ayak şişlikleri
 • Yorgunluk
 • Kemik ağrıları ve kırıklar
 • Pelvik ağrı

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserine çok sayıda doğum yapmak, sigara içmek, düzensiz bir cinsel yaşam ve küçük yaşta cinsel ilişkiye girmek gibi pek çok durum neden olabilmektedir. Ayrıca başta da belirttiğimiz gibi HPV virüsü rahim ağzı kanseri nedenlerinin ilk sırasında yer almaktadır.

Ek olarak şu durumlar da rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir:

 • Çok eşlilik
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Genital organlarda enfeksiyonlar
 • Sosyoekonomik düzeyin düşük olması
 • C ve A vitamini eksikliği
 • Aralıksız olarak çok sayıda doğum yapmak
 • Genital temizliğe önem vermemek

Bu durumların neredeyse tamamı önlem alınabilir durumlardır. Yani genetik faktörü rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında çok fazla yer almamaktadır. Bu nedenle bu kanser türüne yakalanmamak için önlem almak diğer kanserlere göre daha kolaydır.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı (HPV Aşısı)

Rahim ağzı kanseri kadınlarda çok sık görüldüğü için hastalığa önlem olması açısından bir aşı geliştirilmiştir. Bu aşı hem kadın hem de erkekler için kullanılmaktadır ve rahim ağzı kanseri gibi pek çok hastalığa neden olan HPV virüsü için çok etkilidir. HPV aşısı olarak da bilinen aşı 2’li ya da 4’lü olarak yaptırılabilmektedir ve virüse karşı %100 koruma sağlamaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın teşhis edilebilmesi için jinekolojik muayene gerekmektedir. Eğer sonrasında doktor tarafından uygun görülürse Smear testi yapılır. Smear testi ile rahim ağzı kanserinin kesin olarak tanısı konabilmektedir. Erken teşhis ile çok kısa sürede iyileşen bir hastalık olduğu için biyopsi yöntemi de kullanılabilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son olarak hastalığın teşhis edilmesiyle birlikte başlayan tedavi sürecinden söz edeceğiz. Öncelikle HPV virüsünden kaynaklanan siğillerin vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bunun için yakma, dokundurma, cerrahi müdahale ya da lokal kremlerden yardım alınmaktadır. Fakat bunlar hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için yeterli değildir. Bahsettiğimiz yöntemler sadece HPV virüsünden kaynaklanan rahim ağzı kanseri tedavisinde geçerlidir ve yalnızca siğilin kaybolmasını sağlar.

Kanser tedavisi için ise 4 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Cerrahi müdahale
 • Hormon tedavisi
 • Kemoterapi
 • Radyoterapi

Bu yöntemler hastanın yaşı ve kanserin boyutuna göre uygulanan yöntemlerdir. Kesin teşhisten sonra doktor bu durumları göz önünde bulundurarak belirli bir tedavi yolu hazırlar ve sürecin sonunda %90’ın üzerinde bir ihtimalle kanser hücreleri tamamen temizlenir. Ancak hastalık kendini tekrar edebileceği için hastanın tedaviden sonra da düzenli olarak kontrole gitmesi önerilmektedir. Böylece oluşabilecek yeni kanser hücrelerine karşı da önlem alınmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.