saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Rahim Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

04.10.2018
116
Rahim Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Rahim Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Rahim kanserinin belirtileri genellikle erken dönemde kendini göstermez. 40 ve 50 yaşları arasında bulunan kadınların düzenli olarak doktora gitmesi oldukça önemli.  Son yıllarda genç kadınlarda da kendini göstermeye başladı. Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde sıklıkla rastlanılan kanser türlerinden biridir. Bunun yanı sıra kadınlarda en çok görülen ve yaşamı tehdit edici özelliklere sahip kanser türüdür.

Rahim Kanseri Neden Olur?

Vücutta bulunan bazı hücreler düzenli olarak büyür. Ardından bölünür ve bu durum vücudun sağlıklı olması açısından önemlidir. Ancak hücrelerin bazıları anormal bir gelişim göstererek kontrolsüz bir şekilde büyür. Bu durumda da tümör oluşur. Rahim kanserinin sıklıkla görüşen çeşidi rahim içi yani endometrium kanseri. Nedenleri;

 • Kadınlardaki hormon düzensizliği
 • Sigara kullanımı
 • Genital organlarda viral enfeksiyonların sıklıkla görülmesi
 • Çok sayıda doğum yapılması
 • Cinsel ilişkiye 20’li yaşlardan daha önce başlanması
 • Çok eşlilik

Sigara, diğer kanser türlerinde olduğu gibi rahim kanseri oluşumunda da oldukça etkilidir. Kadınların 40 yaşından itibaren kontrole gitmesi durumunda erken teşhis yolu ile risk azaltılabilir. İlginizi Çekebilir. Selülite Karşı 6 Etkili Yol

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Erken tanı ve tedavi için rahim kanseri belirtileri dikkate alınmalı. Özellikle de menopoz döneminde olan kadınların vücutlarını kontrol altında tutmaları gerekiyor. Rahim kanseri belirtileri şunlardır;

 • Menopoz sonrasında görülen vajinal kanamalar, rahim kanserinin en bilindik belirtileri arasındadır.
 • Vajinadan gelen çok az kanlı, sulu ve kokulu akıntılarda rahim kanseri belirtileri arasında yer alır.
 • Cinsel ilişki sonrasında kanama olması da bu kanser türüne yakalanan kişilerde sıklıkla görülür.
 • Menopoz dönemine henüz girmemiş olan kadınlarda da adet döneminde yaşanan kanamalar rahim kanserinin belirtilerindedir.
 • Cinsel ilişki sonrasında karında hissedilen ağrı, rahatsızlık hissi
 • Kilo kaybı, iştah kaybı ve yorgunluk
 • Kemiklerde ağrı oluşması nadirde olsa bu kanser türüne ait olan belirtiler arasında bulunuyor.

Rahim Ağzı Kanser Teşhisi: Smear testi, jinekolojik muayene ile rahatlıkla teşhis koyulur. Erken evrelerde yakalanması tedavi ile kanserin yenilmesinde %80 etkili. Rahim ağzı kanserinde hangi evrede olduğu belirlenir. Evreleme ise radyolojik çalışma tanısal testlere ek olarak rektal muayeneye dayanıyor. Smear testi ağrısız bir tarama yöntemi. Kadınların yılda bir kez olmak üzere smear testi yaptırması şart. Bu test iki şekilde uygulanıyor. Klasik yöntemlde alınan akıntı cam üzerine sürülüyor ve özel bir spres ile tespit ediliyor. Daha sonra laboratuvara yollanıyor. İkincisinde ise materyal bir şişe içine özel sıvı boşaltılır. Daha sonra mikroskobik muayene yapılır.

Rahim Kanseri Tedavi Süreci

Rahim kanseri saptandığında tedavi etmek adına ileri tedavilerin gerekli olup olmadığının öğrenilmesi adına cerrahi müdahale şart. Ameliyat sonrasında ise hastalığın evresi belirlenir. Rahim ağzı kanseri evreleri ise şu şekildedir;

Birinci Evre: Kanser hücresi birinci evrede 3 mm ya da 4 cm arasında bir boyutta bulunuyor. Kanserli hücreler rahim ağzına doğru yaklaşır.

İkinci Evre: Kanserin ikinci evresinde vajinanın üçte ikilik kısmına kanserli hücre yayılma gösterir. Fakat vajina çevresindeki dokularda yaygınlık göstermez.

Üçüncü Evre: Kanser bu evrede rahim ağzının dış kısmına kadar yayılıyor. Rahim bölgesindeki dokularda da görülür.

Dördüncü Evre: Kanserli hücrelerin böbrek kanalları olmak üzere mesaneye bağlanan tüplere kadar yayılan bölgelerde görülüyor.

Beşinci Evre: Hastalığın en son evresidir. Kanser tam anlamı ile vajina dışına yayılır. Bunun yanı sıra diğer organlarda da yayılma gösterebilir.

Rahim ağzı kanser tedavisi adına bu evreler oldukça önemli. Tedavi yöntemi, kanserli hücrelerin yayılma durumuna bağlı olarak belirlenir.  Kanser hücresinin çeşitli yöntemler ile çıkarılması erken evrelerde mümkündür. Eğer kanserli olan hücreler yayılmış ise serviks bölgesinden çıkarılamaz. Bu durumda doktor başka bir tedavi önerebilir. Kanser hücresinin yaygınlık göstermemesine bağlı olarak cerrahi müdahale ile tedavi başlatılır.

Konizasyon yöntemi kullanılarak rahim ağzı kanserine neden olan hücreler koni şeklinde yok edilir.

Total Histerektomi Yöntemi: Rahim ve rahim ağzı bu yöntemde cerrahi yöntemler dahilinde çıkarılır. Hastanın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Daha sonra ise kemoterapi yöntemi ile kanser hücreleri ışınlara karşı duyarlı hale getirilir. Akabinde radyoterapi yöntemi uygulanarak hasta takibe alınır. Geç evrede olması durumunda rahim ağzı kanseri ölüm riski oldukça yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.