saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Reflü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

05.02.2019
44

Reflü nedir, reflü belirtileri nelerdir, nasıl önlem alınmalı, hangi yiyeceklerden uzak durulmalı. Reflü ameliyatı nasıl olur, riskleri nelerdir, tedavi yöntemleri nelerdir, nelere dikkat edilmeli.

Reflü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü hastalığının nasıl tedavi edildiği bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Midede bulunan salgıların ve besinlerin ağızdan geri gelmesi olarak tanımlanan reflü hastalığı kişiler için can sıkıcı olabilmektedir. Bir sindirim sistemi problemi olan reflü hastalığının altında yatan nedeni bulmak çok önemlidir. Çünkü kimi zaman reflü probleminin mide kanseri gibi ciddi olan hastalıkların başlangıcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle erken teşhisin konulması ve bir an önce tedaviye başlanması çok önemlidir.

Her zaman reflünün altında yatan neden kanser olmak zorunda değil. Kimi zaman basit nedenler ile de bu hastalık oluşabilmektedir. Fakat her ne kadar basit nedenler ile ortaya çıksa da tedavi edilmediği zaman önemli problemlere neden olduğundan bu hastalığın tedavi edilmesi şarttır.

Reflü Hastalığının Görülme Sıklığı Ne Kadar?

Reflü hastalığı toplumun yaklaşık olarak yüzde 20 sinde görülen bir hastalık. Yapılan araştırmalar Avrupa’da bu hastalığın görülme oranının yüzde 5 ile yüzde 20 aralığında değiştiğini gösteriyor. Kadınlar ve erkeklerde neredeyse aynı düzeylerde görülme sıklığı olduğu biliniyor.

Reflü Hastalığı Nedir?

Reflü nedir belirtileri nelerdir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. O halde öncelikle bu hastalığın ne olduğunu anlatmak ile başlayalım. Bu hastalıkta yemek borusuna doğru mide içeriği kaçar. Mide içeriği asitli olduğundan, yemek borusuna kaçan mide içeriği insanlarda yanma şikayetlerine neden olur. Bu yanma illa yemek borusunda hissedilmez. Genellikle reflü hastaları doktora başvurdukları zaman göğüs kafeslerinin arkasında bir yanma oldukları şikayeti ile doktora başvurmuşlar.

Reflü Hastalığının Belirtileri Nelerdiir?

Reflü krizi belirtileri hastaların yağlı, asitli, ağır ve fast food gibi yiyecekleri yedikleri zaman artıyor. Bu tarz yiyecekleri yediğiniz zaman sizde de yanma problemi oluyor ise reflü olma ihtimaliniz bulunuyor. Böyle bir durumda kesin teşhisin yapılması için mutlaka bir doktora görünmeniz ve uygun tedavi yöntemine başlamanız gerekir. Bu belirtiye ek olarak reflü olan kişilerde:

  • Yemek yendikten sonra yanma şikayeti,
  • Yemek yutarken zorlanma,
  • Mide içeriğinin ağızda hissedilmesi ve kusmaya benzer istek,
  • Yutarken ağrı hissetmek,
  • Sesin kalınlaşması,
  • Yemekten sonra sık hıçkırma,
  • Yemekten sonra bulantı problemleri görülür.

Reflü Hastalığının Tedavi Edilmemesi Farklı Sağlık Problemlerinin Görülmesine Neden Oluyor

Belirtiler siz de görünüyorsa doktora hemen gitmenizde fayda vardır. Aksi takdirde reflü hastalığı farklı problemlerin yaşanmasına zemin hazırlayabilir. Bu problemlerin başında öksürük, ses kısıklığı ve diş çürükleri gelmektedir. Daha da ilerleyen safhalarda reflü hastalığı sindirim sistemi dışındaki sistemlere yayılır ve kişilerin sağlık problemleri yaşamasına neden olur. Bu nedenle de vakit kayıp etmeden Reflü tedavisine başlanması önerilmektedir.

Reflünün İyileştirilmesi İçin Yaşam Tarzında Değişiklikler Yapılması Gerekiyor

Reflü tamamen nasıl geçer diye soranların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bu hastalıktan kurtulmak isteyen kişiler sıklıkla hastalıklarına son vermek için tedavi yöntemleri aramaktadırlar. Bu hastalığın tedavisinin yapılması kişilerin kendi yaşam tarzlarında yapacakları değişikliklerden geçmektedir. Her ne kadar Reflü tedavisinde kullanılan ilaçlar olsa da bu ilaçlar yalnızca reflü hastalığının belirtilerinin kontrol altına alınmasını sağlamak içindir. Yani bu yöntemler kalıcı tedavi yöntemleri olarak görülmemelidir.

Fazla Kilolu Kişilerde Reflü Problemi Daha Sık Görülüyor

Reflü ne iyi gelir diye soran kişilerin yapmaları gereken ilk şey, hayatlarından bazı şeyleri çıkarmak ve bazı şeyleri de eklemek olacaktır. Öncelikle eğer fazla kilolu iseniz mutlaka fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Fazla kiloların reflü şiddetini artırdığı bilinmektedir. Çünkü fazla yağlar kişilerin bütün vücuduna baskı yapmaktadır. Doğal olarak karın içinde de olması gerektiğinden fazla baskı vardır. Bu baskı problemi kişilerde reflü de olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Reflü Hastalığının Önlenmesi İçin Beslenme Düzeni Çok Önemli Bir Rol Oynuyor

Tahmin edildiği üzere reflü hastalığı ile beslenme arasında sıkı bir ilişki bulunuyor. Bu nedenle reflü tedavisi için beslenme düzenine özen göstermek çok önemli. Beslenme düzenine özen gösteren kişiler ilaç tedavisine bile ihtiyaç duymadan problemlerinden kurtulabilirlerken, beslenme düzenine dikkat etmeyen kişiler daha sık reflü atakları geçirerek, reflü belirtilerini daha ağır bir şekilde yaşıyorlar.

Reflü Hastalığınız Varsa Aşırı Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durmanız Gerekiyor

Reflü hastalarının uzak durmaları gereken yiyeceklerin başında aşırı yağlı olan yiyecekler geliyor. Bu yiyecekler midede sindirilirken midenin daha da zorlanmasına sebep oluyor. Zaten hassas olan mide ağır gelen yemeği sindirmekte zorlanıyor. Bu nedenle aşırı yağlı olduğu bilinen kızartmalar, fast food tarzı yiyecekler ve dışarıda hazır satılan yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Bu yiyecekler zaten genel sağlık açısından da tavsiye edilmeyen vücuda zararları olduğu bilinen yiyeceklerdir.

Reflü Hastaları Hangi Yiyecekler Ve İçeçeklerden Uzak Durmalılardır?

Aşırı yağlı yiyeceklerin dışında baharatı fazla olan yiyecekler, domates salçası, alkol, nane, soğan ve sarımsak da reflü hastalığının daha kötüye gitmesine neden olan yiyecekler arasında yer alıyor. Kişiler hastalıklarının ilerlememesi için bu gıdalara bir süre ara vermesi ya da sınırlı olarak tüketmesi gerekiyor. Buna ek olarak asitli ve gazlı olan içecekler de reflü hastalarına önerilmiyor.

İçlerinden faydalı olan gıdaların hiç tüketilmemesi durumunda, bu besinlerin de vitamininden alınması için kişiler doktorları ile görüşerek vitamin takviyesi alabilirler. Fakat bu takviyelere kişiler kendi başına kesinlikle başlamamalılardır. Bu durum ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Asitli İçeceklerin Çok Tüketilmesi Reflü Hastalığına Neden Oluyor

Reflü hastalığı neden oluyor diye merak edebilirsiniz. Bu hastalığın nedeni olarak doktorlar yemek borusunun uzun süreler asidik maddeler ile temas etmesinden kaynaklandığını belirtiyorlar. Yani eğer çok fazla kola içen biriyseniz o zaman reflü hastalığına yakalanma ihtimaliniz artıyor.

Özefagus Sfinkteri Adı Verilen Kasın Zarar Görmesi de Reflü Hastalığına Neden Oluyor

Bunun dışında yemek borusunun ağzında yer alan bir kas bulunur.  Bu kas yemek borusunun kapatılması ile görevlidir. Yani midede bulunanlar bu kapak sayesinde mideden dışarı çıkmaz. Kimi hastalarda bu kas dokusu zarar görmüş olabilir. Böyle durumlarda da kişiler sağlıklı beslenmelerine dikkat etseler de reflü şikayeti ile karşılaşabilirler.

Reflü Tedavisi İçin Ameliyat Yönteminden Faydalanabilirsiniz

Günümüzde bazı kişiler reflü hastalığından kurtulmak adına reflü ameliyatı olabilmektedirler. Bu yöntem kesin bir yöntem olarak görülmesinden dolayı, insanlar kökten çözüm adına reflü ameliyatı tedavi yöntemine başvurabilirler. Böylece yıllarca sürmesi beklenen ilaç tedavisine gerek kalmamış olur. Kimi zaman bu ilaçların kullanılması reflüsü olan kişilerin iyileşmesi için yeterli olmamaktadır. Yani kişisel tercih yanında bir de zorunluluktan bu ameliyatın olunması gerekebilir.

Reflü Ameliyatı İle Hem Mide Fıtığı Hem De Reflü Tedavisinin Sağlanması Mümkün

Reflü ameliyatı ile birlikte yemek borusu ile midenin kesişim noktasında bulunan kapağın kaslarının güçlendirilmesi temel amaçtır. Ameliyat olması gereken kişilerin bir çoğunda mide fıtığı da olduğundan bu ameliyat ile birlikte mide fıtığının da onarılması için fırsat tanınmış olur. Tek ameliyat ile birlikte iki probleme çözüm getirilmiş olur. Nissen fundoplikasyon adı verilen ameliyat yapılan en yaygın ve en etkili olan ameliyatlardan bir tanesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.