saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Röntgeni Kim Buldu?

12.11.2018
234
Röntgeni Kim Buldu?

Röntgeni bulan kişi Wilhelm Conrad Röntgen’dir. Tıp dünyasının en önemli buluşlarından biri olan röntgen hastalıkların tespit etmekte kullanılmaktadır. Wilhelm Röntgen 1875 yılında röntgen ile ilgili çalışmalarına başlamıştır; arkadaşları ile katot ışınları üzerine deneyler yaparlar. Bu sırada x-ray ışınları keşfedilmiştir. 1895 yılına gelindiğinde ise x ışınlarına daha çok yoğunlaşan çalışmalar yapıldı. Alman fizik profesörü olan Wilhelm Röntgen 1901 yılında bu buluşu için Nobel Ödülü almıştır.

Röntgen Nedir?

Röntgen nedir? X ışınları olarak da isimlendirilen röntgen ışınları gözle görülmez; mor ötesi ışıkları ile kıyaslandığında daha kısa dalga boylarına sahip olan bir radyasyon çeşididir. İyonize ve elektromanyetik özellikleri de mevcuttur. X ışınları ile yapılan araştırmaların son dönemlerinde bu ışınların bir doğru boyunca dümdüz ilerleyebildiği keşfedilmiştir. Manyetik ve elektrik alanlar da bu ışınların yönünde bir sapma yapmamaktadırlar. Aynı zamanda x ışınları kırılma ve yansımaya uğramazlar.

Wilhelm Röntgen Nobel Ödülü almış olduğu çalışmalarında X ışınlarının cisimlerin içinden geçebilme kabiliyetini de incelemiştir. Işınlar havayı iyonlaştırmaktadır. Wilhelm Röntgen son deneyleri ile ilgili makaleyi 1895 yılında yayınlamıştır.

Röntgen Işınları Nasıl Çalışır?

X ışınları organik dokularca ve eşit olmayacak biçimde emilir. Bu röntgenin temel çalışma sistemidir. Söz konusu geçişler eşit olmayınca radyolojik gölgeler ortaya çıkmaktadır. Radyoskopi ile bu gölgeler flüoresan bir ekranda, radyografi ile de fotoğraf filmi üzerinde değerlendirilir. X ışınlarını geçirme bakımından dokular arasındaki farklar incelenir eğer herhangi bir fark yoksa saydam olmayan kontrast maddelerden faydalanılır.

Işık ışınları ve X ışınları aynı özellikleri taşımaktadırlar. X ışınlarının farkı frekanslarının daha büyük olmasıdır. Gazın içinden geçerken aynı zamanda onu iyonlaştırmaktadır. İyonlaşma odası denilen gaz dolu kaptan X ışınları geçirilince şiddeti de ölçülebilmektedir. Saydam olmayan cismin içinden geçerken x ışını demeti enerjisini yavaş yavaş bırakmaktadır. Kalınlıkla orantılı olarak kaybedilen enerji de azalır veya artar. Bir maddenin içine x ışını verildiği zaman atom yapısı kesin biçimde tespit edilebilmektedir.

Wilhelm Conrad Röntgen’in Hayatı!

Wilhelm Röntgen 1845’te doğmuştur; doğum yeri Rheinland’dır. İsviçre ve Hollanda’da çocukluğu geçti; ilkokulu bu ülkelerde okudu. Röntgen, üniversite eğitimini ise Zürih’te aldı. Fizik profesörü olarak üniversitelerde çalışmaya başladı; Giessen, Strassburg ve Würsburg Üniversiteleri’nde öğretim görevlisi oldu. 1900 yılında ise Münih Üniversitesi’nde yönetici oldu. 1923 yılında hayatını kaybetmiştir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.Televizyonu Kim Buldu?

 

 

Röntgen Çekilmesi

Röntgen nasıl çekilir? Vücudun farklı bölgeleri için farklı zamanlamalar ve yöntemler ile röntgen çekilebilmektedir. Bazı yöntemler şunlardır:

  • Bağırsak röntgeni için bağırsaklar temizlenmelidir. Çoğunlukla 15 dakika süren bir işlemdir.
  • Diş gibi sert doku ve iskelet sistemi röntgenlerini çekmek kısadır ve doğrudan yapılabilir.
  • Akciğer röntgenleri de sert dokularınki gibi doğrudan ve hızlıca çekilir.
  • Anjiyografiler içinse kasıktan madde (Kontrast) verilir. Yaklaşık 20 dakikada röntgen çekilmektedir.
  • Tomografi çekimlerinde hastalar özel bir makinenin içine sokulurlar. 15 dakika içinde röntgen çekimi tamamlanır.
  • Mamografi için iki plakanın arasına meme yerleştirilmektedir. İşlem hızlı bir şekilde tamamlanır.

Röntgen çekimlerinden sonra her bir bölgenin uzmanı radyologlar gerekli değerlendirmeleri yapmaktadır. Röntgen çekimi ile hastalıklar direkt olarak teşhis edilmemektedir. Bu işlem iç bölgedeki dokuların değerlendirilmesi ve görülmesi için kullanılmaktadır. Bazen teşhis için yeterli veri yoksa ekstra tahliller yapılabilmektedir.

Röntgen Zararlı Mıdır?

Röntgenin zararları da sıkça tartışılan tıp konuları arasındadır. Röntgen çekimleri esnasında hastalar belli bir miktarda radyasyona maruz kalmaktadırlar. Röntgen çekecek olan kişiler de özel bir koruyucu bölmeden işlemi gerçekleştirirler. Çekimler sırasında hastaların üzerinde herhangi bir takı bulunmaması gerekmektedir.

Hasta röntgene hazırlanırken özel bir önlük giyer, kıyafetleri çıkartılır. Alerji durumları söz konusuysa röntgen çekimleri tehlikeli olabilir; bu sebeple doktora gerekli bilgiler verilmelidir.

Röntgen çekimleri yetersiz geldiyse kontrast bir madde içirilir. Bu madde dokuların daha net görüntülenmesini sağlar. Bu madde aynı zamanda damardan da verilebilir.

Renkli röntgen cihazları 3 boyutlu özellikleri ile tasarlanmıştır. Radyasyon ışınları işlem esnasında ayarlanmaktadır ama yine de zararı bulunmaktadır. Eğer kişi sık ve yoğun şekilde radyasyon ışığına maruz kalırsa kanser tehlikesi ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bu tedavi kanser için de kullanılabilmektedir. Bu duruma karşı önleyici olarak özel yöntemler kullanılmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.