saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saç Derisi Mantarına Bitkisel Çözüm

13.09.2018
405
Saç Derisi Mantarına Bitkisel Çözüm

Saç Derisi Mantarına Bitkisel Çözüm

Doğal yollarla saç derisi mantarı tedavisi, doğru bitkileri bildiğimiz sürece mümkündür. Saç mantarı genellikle “tinea capitis” denilen bakteri tarafından oluşur. Bu bakteri saç derisi üzerinde enfeksiyonlara sebep olarak, saçların dökülmesine neden olmaktadır.  Bu hastalığın yayılmasında “dermofit” adı verilen küf mantarları önemli rol oynar. Mantarlar buldukları alanlardaki derinin tahriş olmasına ve hassaslaşmasına yol açar. Hassaslaşan saç kökleri giderek zayıflar ve zamanla dökülür. Ayrıca hastalığın orta evresinde saç üzerinde beyaz pullanmalar giderek artmaktadır. Ciddi saç kabına sebep olan bu rahatsızlığın bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir.

Saç Derisi Mantarına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Saç mantarının oluşmasındaki sebepler aslında günlük hayattaki ihmallerden kaynaklanır. Bulaşıcı olması ile bilinen bu rahatsızlık çok kolay yayılma imkânına sahiptir. Özellikle bu durumun çocuklarda yaygın olarak görülmesinin temel nedenlerinden biri de budur. İnsandan eşyalara hatta hayvanlara dahi bulaşabilen bu hastalık tedbir alınmadığı takdirde hızla etki eder. Ayrıca bağışıklık açısından zayıf olan kişilerin bu hastalığa yakalanma oranları, diğer kişilere göre oldukça yüksektir. Bunlara ek olarak;

 • Saç derisi mantarına sahip olan kişilere ait eşyaların kullanımı. Özellikle tarak ve havlu gibi kişisel eşyalardan mantarların çok kolay geçtiği bilinmektedir.
 • Vücudun başka bölgesinde oluşan mantarın saç derisine yayılması da saç derisi mantarı oluşumuna sebep olur.
 • Özellikle kümes hayvancılığı ile uğraşan kişilerde saç derisi mantarına sıklıkla rastlanır. Bunun sebebi kümes hayvanlarının derileri üzerinde çok fazla mantar olmasıdır.

Saç Derisi Mantarına Sahip Kişilerde Görülen Semptomlar Nelerdir?

Saç mantarına sahip olan kişilerde görülen belirtiler genellikle rahatsızlığın orta evrelerinde kişiye ciddi oranda sıkıntı vermektedir. Saç derisi mantarına sahip olan kişilerde görülen belirtiler;

 • Saç derisi üzerinde oluşan pullanmalar,
 • Saç kılında görülen renk değişimleri,
 • Kızaran saç derisi bölgeleri,
 • Belirli bir bölgede görülen saç dökülmeleri,
 • Saç derisi üzerinde oluşan siyah noktalar,
 • Saç köklerinin zayıflaması,
 • Saçların uçlarında meydana gelen kırıklar,
 • Deri üzerinde bölgesel hassaslıkların meydana gelmesi gibi durumlar, saç mantarı hastalığının en önemli belirtileridir.

Saç Derisi Mantarı İçin Bitkisel Kürler Nelerdir?

Saç mantarı için doğal tedaviler günümüzde en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleridir. Özellikle kimyasal ilaçların yerine bugün birçok kişi alternatif tıp olan bitkisel yöntemleri kullanmaktadır. Saç derisi mantarı tedavisi için de kolayca hazırlanabilen bitki kürleri mevcuttur. Bu kürlerin düzenli olarak kullanılması kişilerde oluşan rahatsızlığın büyük ölçüde engellenmesine yardımcı olur. Bu kürler şunlardır;

 • Elma sirkesi; asitli yapısı sayesinde deri üzerindeki mantarlarla savaşmada oldukça etkilidir. Enfeksiyonun başka bölgelere yayılmasını da engeller. Bir sprey kapına koyduğunuz eşit miktarda elma sirkesi ve suyu çalkalayarak homojen hale getirdikten sonra sorunlu bölgeye düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Sarımsak; mantarın yayılmasını azaltarak, kafa derisinde iltihap oluşumunu da engellemektedir. 4 ya da 5 diş sarımsağı blender yardımı ile iyice çektikten sonra içine Hindistan cevizi yağı ekleyin. Oluşan karışımı sorunlu bölgeye uyguladıktan 30 dakika sonra yıkayın. Bu uygulamayı günde 2 kez yapmanız tavsiye edilmektedir.
 • Kekik yağı; içinde bulunan etken maddeler sayesinde mantarı yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca sadece mantar değil cilt sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. İçindeki bileşenler sayesinde ağrı azaltıcı özelliğe de sahip olan kekik yağı, günlük kullanımlarla oldukça etkili sonuçlar vermektedir. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile 5 damla kekik yağı karıştırılarak sorunlu bölgeye günde 2 kez uygulanır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta şudur; içerisinde bulunan bazı maddeler yüzünden kekik yağını hamile kadınların kullanması uygun değildir.
 • Zerdeçal; belirtileri azaltmaya yardımcı olan çok etkili bir doğal yöntem olarak bilinir. Yarım çay kaşığı kadar zerdeçali, bir miktar zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak uygulayın. 1 ya da 2 saat sonra durulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.