saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saç Düzleştirmek İçin Doğal Yöntemler

19.12.2018
70
Saç Düzleştirmek İçin Doğal Yöntemler

Saçları doğal yollarla düzleştirmek için pek çok metot bulunmaktadır. Düz saçlara sahip olmayan insanlar bazen saçlarını düz kullanma arzusunda olabilmektedirler. Elbette bu arzuyu saçları yıpratmadan ve saçlara zarar vermeden gerçekleştirmekten daha doğal bir istek olamaz. Bu sebeple günümüzde ısı ya da herhangi bir kimyasal kullanılmadan saç düzleştirme yöntemleri bulunmaktadır.

Saç düzleştirmek için doğal içerikli çeşitli maskeler olabildiği gibi aynı zamanda günlük olarak kullanılabilecek birçok yöntem de mevcuttur. Bu maskeler ya da yöntemler ayrı ayrı uygulanabileceği gibi daha etkili sonuçlar için birlikte de uygulanabilmektedir.

Özellikle saç maskeleri, saç düzleştirme amacını sağlamanın yanında besleyici içerikleri sayesinde saçları beslemekte, güçlendirmekte ve saçlara daha sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadırlar. Bu amaçla kullanılabilecek pek çok doğal saç maskesi bulunmaktadır.

Doğal ve ısı içermeyen bu metotlar kalıcı saç düzleştirme yöntemleri değildir. Kalıcı saç düzleştirmesine sahip olabilmek için kuaförlerde ısı içeren işlemlerin uygulanması gerekecektir ki bu da saçlara zarar verecek ve saçları yıpratacaktır.

Evde Saç Düzleştirme Yöntemleri

  1. Ballı Süt

Kulağa her ne kadar garip gelse de bal ve süt karışımı saçların düzleştirilmesinde şaşırtıcı şekilde etkili olabilmektedir. 1 bardak süt 2 yemek kaşığı balla iyice karıştırılarak maske yapmaya elverişli bir krem kıvamına getirilmelidir. Ardından parmaklar yardımıyla saçlara iyice yedirilen bu karışım saçlarda en az 90 dakika bekletilmelidir. Saçların daha sonra şampuanla yıkanarak maskenin saçlardan tamamen temizlenmesi sağlanmalıdır.

Buna ek olarak, tek başına süt de saçları düzleştirme konusunda etkili olabilmektedir. Bir püskürtücü yardımıyla saçlara püskürtülecek olan sütün saçlarda yarım saat kadar dinlenmesine izin verilmelidir. Ardından saçtaki süt soğuk suyla durulanmalıdır. Saçları hem besleyecek hem de düzleştirecek olan bu yöntem haftada iki kez rahatlıkla uygulanabilir.

  1. Muz Püresi

İki adet muzun püre haline getirilmesinin ardından bu muz püresine eklenecek iki yemek kaşığı bal, iki yemek kaşığı yoğurt ve iki yemek kaşığı zeytinyağı bir karışım haline getirilerek saçlara maske olarak uygulanmalıdır. Uygulamanın ardından saçların hava almayacak şekilde örtülmesi alınacak faydayı artıracaktır.

Uygulanan bu maske saçlarda 1-2 saat bekletildikten sonra kalıntı kalmayacak şekilde saçlar durulanmalıdır. Bu maske saçların düzleşmesi konusunda oldukça etkili olabildiği gibi, aynı zamanda saçları besleyecek ve güçlendirecektir.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Probiyotik Nedir?

  1. Limon Suyu Ve Hindistan Cevizi Sütü Karışımı

Bire dört oranında limon suyu ve Hindistan cevizi sütü karıştırılmasıyla elde edilebilecek olan bu doğal saç maskesi, saçları besleyip saçlara doğal bir parlaklık vermekle kalmaz, aynı zamanda saçların düzleştirilmesine de yardımcı olur.

Elde edilen maskenin saç diplerine temasından kaçınarak saça uygulandıktan sonra yarım saat beklenmesi, ardından durulanması tavsiye edilmektedir. Limonun asidik yapısı sebebiyle saç dipleriyle temasında kimi cilt tiplerinde tahriş veya yanma oluşabilmektedir. Aynı zamanda bu yöntem saçları boyalı kişilere de önerilmemektedir. Zira limon suyunun asidik yapısı aynı zamanda saçın boyasının açılmasına da neden olabilir.

Tuz ile saç düzleştirme genellikle önerilen bir saç düzleştirme metodu değildir. Çünkü tuz yapısal olarak saçlara genelde hacim kazandırmaktadır. Bu sebeple saçlarını düzleştirmek isteyen kişilerin saçlarına uygulayacakları maskelerin içinde tuz olmamasına dikkat etmeleri faydalı olacaktır.

  1. Tel Tokayla Saç Düzleştirme

Saç düzleştirme teknikleri arasında en popüler olan metotlardan biri de tel toka ile saç düzleştirmedir. Bu tekniğin uygulanabilmesi için saçların temiz ve yeni yıkanmış olmaları gerekmektedir. Saçlar yoğunluklarına göre ayırılarak tel tokayla kafaya yapıştırılırlar. Bu süreçte saçların nemli olması gerekmektedir. Bunun ardından mümkünse bütün gece bu tel tokalarla uyunmalıdır. Ertesi gün tel tokalar çıkarılıp saçların sert dişli bir tarakla taranmasıyla saçların düz kalmış oldukları görülecektir.

Saç düzleştirme erkeklerin de ilgilendikleri bir konudur. Tel toka yöntemini ve saç maskelerini erkekler de düz bir saça sahip olmak adına rahatlıkla uygulayabilirler.

  1. Saç Düzleştiricisi

Düzleştirici ile saç düzleştirme yöntemleri en hızlı ve etkili saç düzleştirme yöntemlerindendir. Ancak düzleştiricilerin hemen hepsinin bu etkiyi ısıyla sağladıkları unutulmamalıdır. Bu sebeple düzleştiricilerin saçları yıpratma faktörleri ihmal edilmemeli ve bu bilinçle kullanılmalıdır.

Saç düzleştirmek için saç düzleştiricisi kullanılırken saçların çok hafif nemli olmaları daha etkili ve kolay sonuç alınmasına yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.