saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saç Kepeği İçin Bitkisel Çözümler

15.09.2018
88
Saç Kepeği İçin Bitkisel Çözümler

Saç Kepeği İçin Bitkisel Çözümler

Kepeğe karşı doğal yöntemler birçok kişi tarafından kullanılmakta ve kepek sorununu hızlı bir şekilde gidermektedir. Kepeğe karşı elma sirkesi, çay ayağa yağı ve beyaz sirke sıklıkla kullanılmakta olan bitkisel çözümlerdir. Hindistan cevizi yağı, limon suyu ve zeytinyağı da hem kepek problemini çözer hem de saça parlaklık vererek daha sağlıklı görünmesini sağlar. Kepeğe karşı etkili yöntemler arasında şampuanlar ve kozmetik ürünlerinin yanı sıra bitkisel yöntemler de sıklıkla kullanılmaktadır.

Saç Kepeğine Karşı Bitkisel Yöntemler

Kepeğe çözüm yolları arasında limon suyu sıklıkla kullanılmaktadır. Kepeğe karşı en etkili çözümlerden biri olan limon suyu, saçın parlaklık kazanmasına da sağlamaktadır. Limon, saç köklerini güçlendirir, saçlara parlaklık kazandırır ve kepek problemini çözer. Bu sebeple saç kepeğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde de limon suyu kullanılmaktadır. Saç kepeğine karşı limon suyunun hazırlanışı şu şekilde hazırlanmaktadır;

 • Saç derisine direkt olarak limon suyunu uygulayabilirsiniz. Ancak öncesinde şampuan ile saçlarınızı yıkamanız gerekmektedir. Şampuanı duruladıktan sonra nemli saça limon suyunu ekleyerek saç diplerinize masaj yapmalısınız.
 • Saç diplerinize masaj tekniği ile uyguladığınız limon suyunu 30 dakika boyunca saçınızda bekletin.
 • Saçınızda beklettiğiniz limon suyunu ılık su ile durulamanız gerekmektedir.
 • Durulama sırasında saç diplerinize masaj yapmanız da yararlı olacaktır.
 • Saçınızdaki limon suyunu iyi durulamaya özen gösterin eğer saçınızı arındıramazsanız tekrar şampuan uygulayabilirsiniz. Saçınızda limon suyu ile güneş ışığına çıkarsanız saç renginiz açılabilir. Saç rengi açmak için de limon ve papatya suları kullanılmaktadır.
 • Limon suyunun düzenli kullanımında saçınızdaki kepeğin azaldığını göreceksiniz. Kepek çözümünde en etkili yollardan biri limon suyudur.

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Kepeği Çözümü

Hindistan cevizinin hem meyve olarak hem de yağ olarak kullanımı vücut için birçok fayda sağlamaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde Hindistan cevizi yağı kullanılmakta olup saç kepeğinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı ile saçlarınız parlaklık kazanacak ve saç kökleriniz güçlenecektir. Kepeğe ve kaşıntıya bitkisel çözümlerin arasında yer alan Hindistan cevizinin saça uygulanışı şu şekilde yapılmaktadır;

 • Kuru saçınıza Hindistan cevizi yağını direkt olarak uygulamanız gerekmektedir.
 • Saç derisine süreceğiniz Hindistan cevizi yağını saçınızda 20 – 30 dakika kadar bekletmelisiniz.
 • Saç derinize Hindistan cevizi yağını uyguladıktan sonra bir havlu yardımı ile saçınızı sarmalısınız.
 • 30 dakika sonunda saçınızdan havluyu çıkararak yağın dağılabilmesi için saçınızı taramanız ve ardından şampuan ile saçınızı durulamanız gerekmektedir.
 • Hindistan cevizi yağını saçınızda çok bekletmemeye özen gösterin. Ilık su ile alacağınız duş sırasında saç köklerinize masaj yapmayı da ihmal etmeyin.

 

 

Kepeğe Karşı Sirke

Kepeğe karşı kullanılan yöntemlerden biri de elma sirkesi ve beyaz sirkedir. Özellikle elma sirkesi birçok alanda kullanılmaktadır. Yemeklerde, temizlikte ve sağlık problemlerinde sıklıkla kullanılan elma sirkesi saç kepeği probleminde de kullanılmaktadır. Kepek için sirke karışımı hazırlayarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Elma sirkesinin hazırlanışı şu şekilde yapılmaktadır;

 • 1 çay bardağı sirke ve 1 çay bardağı kadar suyu karıştırmanız gerekmektedir.
 • Püskürtmeli şişelere bu karışımı ekleyin.
 • Saçınızı şampuan ile yıkayarak temizlemeniz gerekmektedir. Şampuanlayıp duruladığınız saçınıza sirke ve su karışımı püskürtün.
 • Özellikle saç derisine ve saç köklerine uygulayacağınız elma sirkesini 10 dakika kadar saçınızda bekletmeniz gerekmektedir.
 • Saçınızda beklettikten sonra saçınıza baskı yapmadan ılık su ile durulama yapın ve kurulayın. Eğer sirkenin saçınızdan geçmediğini hissederseniz şampuan ile tekrar saçınızı yıkayabilirsiniz.
 • Haftada iki gün saç derinize sirke karışımını uygulayarak hem saçınızın parlak bir görünüm elde etmesini sağlar hem de kepekleri azaltırsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.