saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saç Kıran Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

19.12.2018
250
Saç Kıran Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Saç kıran doğal yöntemlerle tedavisi gerçekleştirilebilen bir problemdir. Saçkıran, ya da Alopecia Areata, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir problemdir. Saçkıranın çocuklar ve ergenler arasında da görülebildiği bilinmektedir. “Saçkıran nedir?” ve “Saçkıran neden olur?” sorularıyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Stres, anksiyete, yoğun korku tecrübeleri gibi durumlar saçkıranı tetikleyebilmektedir. Özellikle günümüz yaşamını çok hızlı ve stresli yaşanıyor olması, saçkıran vakalarında da artışa sebep olmuştur. Ancak, bazı araştırmalar saçkıran vakalarının genetikle de alakalı olabileceğine işaret etmektedirler. Saçkıran vücudun tamamındaki bölgeleri etkileyebilmektedir. Öyle ki kirpikler ve kaşlar dahi saçkırandan etkilenebilmektedir.

Saçkıran Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  1. Günümüzde çok etkili saç kıran tedavisi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak kişinin bu vücudunun bu tedaviye cevap vererek tedaviden olumlu sonuç alınabilmesi için muhakkak stresli ortamlardan uzaklaşılması, mümkünse strese ve anksiyeteye sebep olan konuların veya durumların tamamen kişinin hayatından çıkarması gerekmektedir. Aksi takdirde saçkıran tedavileri etkili olmayacaktır.
  2. Aynı zamanda saçkıran büyük çoğunlukla kalıcı etkiye sahip olmamakta, tamamen tedavi edilebilmektedir. Bu sebeple saçkıran problemleriyle karşılaşan kişilerin bu konu üzerine gereğinden fazla düşünerek gereksiz kuruntulara kapılmamaları ve kendilerini daha da strese sürüklememeleri bu konuda oldukça önemlidir.
  3. Saçkıran probleminde saç kökleri çeşitli sebeplerle kılcal damarlar aracılığıyla beslenemezler. Bu durumda da saç kökleri kendilerini koruma altına almak adına saçları bırakarak ölmekten kendilerini sakınmaya çalışırlar. Bu sebeple saçkıran tedavisi sonrası saç kökleri saç üretmeye devam edeceklerdir.
  4. Saç kıran bitkisel tedavi yöntemleri olarak da oldukça zengin seçenekler bulunmaktadır. Doğal içeriklerle oluşturulan çeşitli kürler saçkıranın tedavi edilmesinde son derece etkili olmaktadır. Ancak bu yöntemlerin yine de bir uzman doktora danışıldıktan sonra uygulanması tavsiye edilmektedir.
  5. Saçkıran, mantar kökenli bir problem olması dolayısıyla, bulaşıcı olma özelliği gösterebilmektedir. Bu sebeple saçkıran oluşmuş bölgeyle temastan kaçınılması ve bu bölgenin çevreye karşı korunması gerekmektedir.

Saçkıranın Evde Tedavisi Nasıl Yapılır?

  1. Sarımsak Kürü

Saçkıran için sarımsak kürü oldukça yaygın olarak uygulanmakta ve pozitif sonuçlar elde edilmekte olan bir tedavidir. Bu tedavi için 2 diş sarımsak 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 3 yemek kaşığı balla karıştırılarak oldukça yoğun ve kıvamlı bir maske haline getirilir. Bu maske saçkıranın meydana geldiği bölgeye yayılarak yarım saat kadar bekletilir. Ardından da durulanır. Uygulama her gün tedavi tamamlanana kadar tekrar edilmelidir.

Saçkıran sarımsak tedavisi aynı zamanda tuzsuz sarımsakların kesilerek saçkıran bulunan bölgeye sert bir şekilde sürülmesi şeklinde de uygulanabilir.

  1. Aloe Vera Uygulaması

Aloe vera da doğal içeriği sayesinde saçkıran tedavisinde etkili olarak kullanılmakta olan bitkisel yöntemlerden biridir. Aloe vera yaprakları kesilerek içindeki jele ulaşıldıktan sonra bu jel saçkıranın olduğu bölgeye masaj yapılarak uygulanmalıdır. 15 dakika kadar problemli bölgede bekletilen jel daha sonra soğuk suyla güzelce durulanmalıdır. Bu tedavi yöntemi, problem geçen kadar her gün uygulanabilir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Saç Düzleştirmek İçin Doğal Yöntemler.

  1. Elma Sirkesi Tedavisi

Elma sirkesinin içeriğindeki anti fugal bu tedavinin saçkırana karşı etkili olmasının sebeplerinden biridir. Elma sirkesi uygulaması oluşma riski bulunan mantar enfeksiyonlarına karşı da önlem niteliği taşıyacaktır. Bir pamuk yardımıyla elma sirkesi saçkıran oluşmuş bölgeye sert bir şekilde uygulanmalıdır. Ancak elma sirkesinin asidi yapısı kimi ciltlerin tahriş olmasına ve yanma şikayeti oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi durumların tecrübe edilmemesi için elma sirkesinin suyla seyreltilerek kullanılması önerilmektedir.

  1. Limon Otu Uygulaması

Limon otu mantar oluşumlarına karşı oldukça etkilidir. Bunun yanında antiseptik ve antibakteriyel içeriği herhangi bir iltihap ya da komplikasyon oluşumunu engelleyecektir. Limon otu yaprakları ezilerek üzerine hamur haline getirilmesine yardımcı olacak kadar ayran eklenir. Ardından bu karışım saçkıran olan bölgeye uygulanarak yarım saat kadar dinlendirilir. Ciltteki karışım daha sonra soğuk suyla iyice durulanmalıdır. Bu yöntem saçkıranın yanında mantar sebebiyle yaşanmış iltihaplanmalarda ya da saç dökülmelerinde etkili olabilmektedir.

  1. Hindistan Cevizi Yağı

Saf şekilde bulunan hindistan cevizi yağı da saçkıran tedavisinde uygulanabilmektedir. Özellikle saçkıranın yayılmasını ve alanının genişlemesini engellemede oldukça etkili olan hindistan cevizi yağına genellikle aktarlardan kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Uygulama hindistan cevizi yağının bir pamuk yardımıyla problemli alana masaj yapılarak birkaç dakika boyunca uygulamasıyla gerçekleşir. Bu uygulama, tedavi başarılı sonuçlanana kadar her gün uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.