saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saçkıran Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

15.09.2018
90
Saçkıran Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkırana bitkisel çözüm bulmak günümüzde daha kolay ve yaygın bir hale gelmiştir. Saçkıran, genellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıkan bir tür saç derisi hastalığıdır. Bu hastalıkta genelde oluşan sorun, vücudun kendi hücrelerini tanıyamaz hale gelmesidir. Vücut kendi hücrelerini tanımadığı için onları düşman olarak görürü ve savaşmaya başlar. Bu yüzden saçın belirli bölgelerinde dökülmeler meydana gelir. Saç köklerinden “sitokin” adı veriler bir madde salgılanır. Bu madde kendi hücrelerini yok ederken bölgede olan saçları da zayıflatarak döker. Bunun sonucunda kişilerde bölgesel saç kaybı yaşanır. Genel olarak hastalığa bakıldığında, kişilerin beslenme düzenleri ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığı gözlenmiştir. Hastalığının temelinin psikolojik sorunlardan kaynaklandığına dair araştırmalar mevcuttur. Özellikle stres kaynaklı olduğu bilinmektedir. Kişinin psikolojisi düzelmeye başladığı anda hastalıkta belirgin iyileşmeler görülür.

 

Saçkıran Hastalığı Tedavisinde Önerilen Çözüm Yolları Nelerdir?

Saçkıran tedavisinde etkili çözüm yolları genelde kişilerin sabır düzeyleri ile doğrudan ilişkilidir. Hastalığın tedavi sürecinde gereken en önemli şey kişinin sabırlı olmasıdır. Ayrıca basit ancak etkili yollar kullanıldığında hastalığın kısa sürede geçmesi mümkündür. Hastalığın genel olarak kişinin psikolojisi ile yakından ilişkisi olduğu düşünüldüğünde, psikolojik düzelmeler, kişinin saçkıranla mücadelesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca çok şiddetli saç kayıplarında “kortizol” tedavisi de kişilere uygulanmaktadır. Ancak yan etkilerinden dolayı çok tercih edilen bir yöntem değildir. Tüm bunlar düşünüldüğünde kişinin atlatması gereken süreçte yardımcı olacak bir takım öneriler uzmanlar tarafından verilmiştir. Bunlara dikkat edildiğinde hastalıkla olan mücadelede büyük mesafeler kaydedilir. Bunlar;

  • Saçın temiz tutulması,
  • Saç derisinin mümkün olduğunca hava almasını sağlama,
  • Tarak ve havlu gibi eşyaların ortak kullanımından kaçınılması,
  • Haftada en az iki kez saçların yıkanması,
  • Saçın tıraş edilmesi gerekmektedir.

Bu basit fakat etkili tavsiyelere uyulduğu takdirde hastalığa karşı verilen savaşta, büyük ilerleme kaydedilir. Ayrıca kişilerin morallerini de yüksek tutmaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki bu hastalığın ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden biri psikolojik temellerdir.

Saçkıran Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Saçkıran tedavisinde kullanılan bitkisel kürler yan etkilerinin olmaması açısından oldukça tercih edilen yöntemlerdir. Aşağıda verilen kürler sorunlu bölgelere uygulanarak hastalığın tedavisi için kullanılabilir;

  • Gerginlik çayı, hastalık tedavisinde kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Oğul otu ile birlikte karabaş otu karıştırılır ve normal çay gibi demlenir. Bu çay günde 3 bardak içilerek tüketilir.
  • Sarımsak ezilerek, kına ve Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır. Ve sorunlu bölgeye sürülür.
  • Hamam otu bitkisinin saçkırana iyi geldiği bilinmektedir.
  • 1 ya da 2 diş sarımsak ezilir. Zeytinyağı ve bal ile karıştırılarak problemli bölgeye uygulanır. Yarım saat bekletildikten sonra yıkanır.
  • Birçok kişi tarafından sirke sürülmesi önerilse de saç köklerine zarar verebileceği için dikkatli kullanılması gerekmektedir. Aksi halde hastalıktan kurtulduktan sonra bölgede saç çıkması durabilir.

Saçkıranın Görülme Alanları Nerelerdir?

Saçkıranın oluştuğu alanlar sadece saçla sınırlı değildir. Genelde yüksek stres faktörlerinin etkisi sebebiyle birçok kişi bu hastalıkla karşılaşır. Ancak tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık türüdür. Ayrıca tedavi edildikten sonra bölgede tekrar saçların çıkması da muhtemel olan bir durumdur. Fakat saçkıran adından anlaşıldığı gibi sadece saçlarda görülmez. Vücutta kıl olan birçok yerde hastalığa rastlamak mümkündür. Özellikle sakal, bıyık ve kaş gibi kılların çok yoğun olarak görüldüğü yerlerde de oluşabilir. Bu gibi bölgelerin açıkta ve göz önünde olması sebebiyle kişiler oldukça rahatsız bir durum yaşarlar. O yüzden hastalığın kendi kendine geçmesini beklememek gerekmektedir. Aksi halde telafi edilemeyecek durumlarla kişilerin karşılaşması muhtemeldir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.