saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Safra Kesesi, Safra Kesesi Belirtileri, Safra Kesesi Taşı Neden Olur?

25.02.2019
13

Safra kesesi nedir, safra taşı çeşitleri nelerdir, safra kesesi için hangi doktora gitmek gerekir, hangi muayene yöntemleri uygulanır? Cerrahi müdahale hangi durumlarda yapılır? safra taşı belirtisi olan kişiler nelere dikkat etmeli?

Safra Kesesi, Safra Kesesi Belirtileri, Safra Kesesi Taşı Neden Olur?

Kendini göstermeden ortaya çıkan ve sinsi, bir rahatsızlık olarak bilinen safra kesesi taşı neden olur ve nasıl tedavi edilir konusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Esas olarak cerrahi açıdan çok kolay müdahale edilerek çözülebilen afra taşları sorunu şayet geç teşhis edilirse insanların hayatını ciddi şekilde tehlikeye atacak durumlara dönebilir. Bu sebeple bu rahatsızlık yönündeki bütün uyarıların çok dikkate alınması gerekiyor.

Safra taşı nedir?

Safra kesesi taşları, safra kesenizde oluşan, genellikle kolesterol veya bilirubinden yapılmış, sert, çakıl benzeri bir taştır. Safra taşı boyutları kum tanesinden golf topuna kadar değişebilir. Safra kesesi büyük bir safra taşı, yüzlerce minik taş veya hem küçük hem de büyük taşlar yapabilir.

Safra kesesi taşları safra yolunuzun safra kanallarını bloke ettiğinde, safra kesesi taşları sağ üst karnınızda ani ağrıya neden olabilir. Bu acıya safra kesesi krizi ya da biliyer kolik denir. Belirtileriniz devam ederse ve tedavi edilmezse, safra kesesi taşları ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Ancak, çoğu safra taşı tıkanmaya neden olmaz ve sessiz safra taşı olarak da adlandırılan ağrısızdır.

Safra Taşı Çeşitleri

İki ana safra taşı türü vardır.

 • Kolesterol taşları genellikle sarı-yeşil renktedir ve çoğunlukla sertleşmiş kolesterolden yapılır. Bazı ülkelerde, kolesterol taşları safra kesesi taşlarının yaklaşık yüzde 75’ini oluşturur.
 • Pigment taşları koyu renklidir ve bilirubinden yapılır. Bazı insanlar her iki tür taştan bir karışımına sahiptir.

Safra Yolları Nedir?

Safra keseniz ve safra kanallarınızdan oluşan safra yollarınız, safrayı serbest bırakarak sindirime yardımcı olur. Safra kesesi, safrayı tutan ve sağ üst karın bölgesinde karaciğerinizin altında bulunan küçük armut biçimli bir organdır. Biliyer sisteminizin safra kanalları hepatik kanalları, genel safra kanalını ve kistik kanalı içerir. Safra kanalları ayrıca karaciğerden ve pankreastan duodenuma kadar atık ve sindirim suları taşır.

Karaciğeriniz çoğunlukla kolesterol, safra tuzları ve bilirubinden oluşan safra üretir. Safra keseniz, safrayı ihtiyaç duyuncaya kadar saklar. Yemek yediğinizde, vücudunuz safra kesenize, safra kesesini duodenuma boşalması için yiyeceklerle karıştırması için işaret eder. Safra kanalları safrayı safra kesenizden duodenuma taşır. Safra keseniz ve safra kanallarınızdan oluşan safra yollarınız, safrayı serbest bırakarak sindirime yardımcı olur.

Kimlerin Safra Taşı Geliştirmesi Daha Olasıdır?

Bazı insan gruplarının, diğerlerinden daha fazla safra kesesi şikayetleri riski vardır.

 • Kadınların erkeklerden daha safra kesesi taşı ve safra kesesi ağrısı olma olasılığı daha yüksektir. Hamilelik, hormon replasman tedavisi veya doğum kontrol hapları nedeniyle vücutlarında ekstra östrojen olan kadınların safra taşı üretme olasılığı daha yüksektir.
 • Yaşlı insanların safra taşı gelişmesi daha olasıdır. Yaşlandıkça, safra kesesi taşları geliştirme şansınız artar.
 • Ailesinde safra kesesi taşı olan kişiler daha yüksek risk taşır.

Aşağıdaki sağlık koşullarından birine sahipseniz, safra taşı gelişmesi daha muhtemeldir:

 • Siroz, karaciğerinizin yavaşça parçalanıp kronik veya uzun süreli yaralanma nedeniyle çalışmayı bıraktığı bir durum
 • Safra kanallarında enfeksiyonlar, aynı zamanda safra taşı komplikasyonları olabilir
 • Anemiler, orak hücre anemisi gibi kırmızı kan hücrelerinin sürekli olarak parçalandığı durumlar
 • Crohn hastalığı gibi besinlerin normal emilimini etkileyen bazı bağırsak hastalıkları
 • Yüksek trigliserit seviyeleri
 • Düşük HDL kolesterol
 • Metabolik sendrom
 • Diyabet ve insülin direnci
 • Diyet ve kilo ile ilgili sağlık sorunları

Safra taşı komplikasyonları nelerdir?

Safra taşı komplikasyonları ve safra kesesi iltihabı belirtileri şunlardır:

 • Safra kesesi iltihabı
 • Safra kesesi, safra yolları veya karaciğerde ciddi hasar veya enfeksiyon
 • Safra kesesi taşı tıkanması nedeniyle pankreasın iltihabı olan safra kesesi taşı
 • Pankreatiti

Birçok insanda komplikasyon olana kadar safra taşı semptomları yoktur. Eğer tedavi edilmezse, safra kesesi taşları ölümcül olabilir. Safra kesesi taşlarının tedavisi genellikle safra kesesi taşı ameliyatını içerir.

Safra taşı belirtileri nelerdir?

Safra kesesi taşları safra kanallarınızı bloke ederse, safra kesenizde birikebilir, bazen safra kesesi kolik adı verilen safra kesesi atağına neden olabilir. Safra kesesi saldırıları genellikle sağ üst karın bölgesinde bazen birkaç saat süren ağrıya neden olur. Safra kesesi atakları sıklıkla ağır öğünleri takip eder ve genellikle akşamları veya gece meydana gelir. Bir safra kesesi krizi geçirdiyseniz ileride daha fazla saldırı gerçekleşir.

Safra kesesi saldırıları genellikle safra kesesi taşları hareket ettiğinde durur ve artık safra kanallarını bloke etmez. Bununla birlikte, safra kanallarınızdan herhangi biri birkaç saatten fazla bloke kalırsa, safra taşı komplikasyonları gelişebilir. Safra kanallarınızı engellemeyen safra kesesi taşları semptomlara neden olmaz. Safra kanallarınızı tıkayan safra kesesi taşları geliştirdiğinizde, safra kesesi safranızda birikerek safra kesesi atağına neden olur.

Sessiz Safra Taşları

Safra kesesi taşı olan çoğu kişinin semptomları yoktur. Semptomlara yol açmayan safra kesesi taşlarına sessiz safra taşı denir. Sessiz safra kesesi taşları safra kesesi, karaciğer veya pankreasınızın çalışmasını engellemez, bu nedenle tedaviye ihtiyaçları yoktur. Safra kesesi atağı sırasında veya sonrasında bu belirtileri yaşıyorsanız derhal bir doktora görünün:

 • Karnınızda birkaç saat süren ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ateş veya titreme
 • Cildinizin veya gözlerin beyazlarının sarımsı rengi
 • Çay renkli idrar ve açık renkli dışkı

Bu semptomlar, safra kesesi, karaciğer veya pankreasın ciddi bir enfeksiyon veya iltihaplanma belirtileri olabilir. Safra taşı semptomları, en kısa sürede bir doktor tarafından tedavi edilmesi gereken apandisit, ülser, pankreatit ve reflü hastalığı gibi diğer durumların semptomlarına benzer olabilir.

Safra Taşlarına Ne Sebep Olur?

Safra çok fazla kolesterol, çok fazla bilirubin veya yeterince safra tuzu içermiyorsa safra kesesi taşları oluşabilir. Safra kesesi taşları, safra kesesinin tamamen veya sık sık yeterince boşalmaması durumunda da oluşabilir. Bazı insanların obezite ve bazı diyet türleri de dahil olmak üzere safra taşı risk faktörleri nedeniyle diğerlerinden daha fazla safra taşı olma olasılığı daha yüksektir.

Diyet ve Safra Kesesi Taşları

Fazla kilolu olmak veya obezite olması, özellikle kadınsanız safra taşı geliştirme olasılığını artırabilir. Obeziteye sahip kişilerde iyi çalışmayan büyük safra keseleri de olabilir. Bazı araştırmalar bellerinde büyük miktarda yağ taşıyan insanların kalça ve uyluklarının çevresinde yağ taşıyanlara göre safra taşı geliştirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Uzun süre yemiyorsanız veya hızlı bir şekilde kilo kaybediyorsanız, karaciğeriniz safraya ekstra kolesterol salgılar. Hızlı kilo kaybı, safra kesesinin uygun şekilde boşalmasını da önleyebilir. Kilo kaybı ameliyatı hızlı kilo kaybına ve daha yüksek safra taşı riskine neden olabilir.

Safra Taşı Teşhisi

Doktorlar, tıbbi geçmişinizi, fiziksel bir muayeneyi ve safra kesesi taşlarını teşhis etmek için laboratuvar ve görüntüleme testlerini kullanır. Bir sağlık uzmanı size belirtilerinizi soracaktır. Sizi safra taşı almanızın daha muhtemel kıldığı bir sağlık durumu veya sağlık kaygısı geçmişiniz olup olmadığını soracaktır. Sağlık uzmanı ayrıca bir safra kesesi taşı öyküsü olup olmadığını ve tipik olarak ne yediğinizi sorabilir. Fizik muayenesinde, sağlık uzmanı vücudunuzu inceler ve karnınızdaki ağrıyı kontrol eder.

Ultrason

Ultrason safra kesesi taşlarını bulmak için en iyi görüntüleme testidir. Ultrason, yapısının bir görüntüsünü veya resmini oluşturmak için organlarınızdan güvenli, ağrısız ses dalgaları sıçrayan, dönüştürücü adı verilen bir aygıtı kullanır. Safra taşı varsa, resimde görünecektir. Bazen sağlık uzmanları, herhangi bir semptomunuz olmadığında sessiz safra taşları bulur.

MR

MR makineleri organlarınız ve yumuşak dokularınızın röntgenleri olmadan ayrıntılı görüntülerini üretmek için radyo dalgaları ve mıknatıslar kullanır. MRI safra yollarının kanallarında safra kesesi taşları gösterebilir.

Safra Taşı Tedavisi

Safra taşlarınız semptomlara neden değilse, muhtemelen tedaviye ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, bir safra kesesi krizi ya da başka semptomlar yaşıyorsanız doktorunuza başvurun. Belirtileriniz ortadan kalkabilse de tekrar ortaya çıkabilir ve tedaviye ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz size tedavi için bir gastroenterolog veya cerrah önerebilir.

Safra kesesi taşları için genel tedavi safra kesesini çıkarmak için yapılan ameliyattır. Doktorlar bazen kolesterol taşlarını tedavi etmek için cerrahi olmayan tedavileri kullanabilir, ancak pigment taşları genellikle ameliyat gerektirir. Diğer yandan safra kesesi taşı bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Cerrahi Müdahale

Kolesistektomi adı verilen safra kesesini çıkarmak için yapılan safra kesesi taşı ameliyatı, yetişkinlerde yapılan en yaygın operasyonlardan biridir. Safra kesesi önemli bir organ değildir, yani normalde safra kesesi olmadan yaşayabileceğiniz anlamına gelir.

Bir sağlık uzmanı genellikle ameliyat için size genel anestezi verir. Cerrah safra kesenizi çıkardıktan sonra safra, karaciğerinizden, safra kesesi içinde depolanmak yerine hepatik kanal ve ortak safra kanalı içinden ve doğrudan boşaltıma akar.

Safra Kesesinin Alınmasından Sonra Ne Olur?

Safra kesesi ameliyatı ile safra kesesi çıkarıldıktan sonra az sayıda insanda daha yumuşak ve daha sık dışkı görülür, çünkü safra artık duodenumunuza daha sık akar. Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler genellikle geçicidir ancak bunları doktorunuzla görüşün. Tüm ameliyatlar olası bir komplikasyon riski ile birlikte gelir. Ancak, safra kesesi ameliyatı komplikasyonları çok nadirdir. En sık görülen komplikasyon, enfeksiyona neden olabilen safra kanallarının yaralanmasıdır. Safra kanallarını onarmak için bir veya daha fazla ek ameliyat gerekebilir.

Cerrahi Olmayan Tedaviler

Doktorlar safra kesesi taşları için cerrahi olmayan tedavileri sadece kolesterol taşlarınız varsa ve ameliyatı önleyen ciddi bir tıbbi durumunuz varsa gibi özel durumlarda kullanırlar. Tedavide bile safra taşları geri dönebilir. Bu nedenle, safra kesesi taşları için çok uzun süre ve hatta hayatınızın geri kalanında düzenli olarak tedavi edilmeniz gerekebilir. Bu sebeple safra kesesi taşı nasıl düşürülür diye doktora danışmak gerekir.

Safra Taşı için Yeme, Diyet ve Beslenme

Sağlıklı bir kilonun takip edilmesine ve korunmasına yardımcı olmak için sağlıklı bir beslenme planı izleyerek ve düzenli fiziksel aktiviteler alarak safra taşı riskinizi düşürebilirsiniz. Uzmanlar, safra taşlarını önlemeye yardımcı olmak için aşağıdakileri önermektedir:

 • Lif gibi yüksek gıdalardan daha fazla yiyin
 • Meyveler, sebzeler, fasulye ve bezelye.
 • Kahverengi pirinç, yulaf ve kepekli ekmek de dahil olmak üzere kepekli tahıllar.
 • Daha az rafine karbonhidrat ve daha az şeker yiyin.
 • Safra kesenizin büzülmesine ve düzenli olarak boşaltılmasına yardımcı olmak için balık yağı ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağları yiyin.
 • Safra kesesinde taş olanlar ne yememeli diye soranlar için tatlılarda ve kızartılmış yiyeceklerde bulunanlar gibi sağlıksız yağlardan kaçının.

Yemek planınızda değişiklik yapmadan önce sağlık uzmanınızla konuşun. Çok hızlı kilo vermek sağlık sorunlarına neden olabilir. Çok düşük kalorili diyetler ve kilo verme ameliyatı hızlı kilo kaybına neden olabilir ve safra taşı riskini artırabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.