saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sağlığımıza En Faydalı 10 Doğal Çay

07.09.2018
91
Sağlığımıza En Faydalı 10 Doğal Çay

Sağlığımıza En Faydalı 10 Doğal Çay

Doğal bitki çayları, hemen hemen herkesin tadını sevdiği alternatif içeceklerden. Bu çayların tek özelliği tadının güzel olması değil, birbirinden faydalı özellikleri de barındırması. Ülkemiz bitki konusunda oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. Bitki çayları da, bu bitkilerin gövdelerinden, köklerinden, saplarından ve çiçeklerinden elde edilebiliyor. Bitki çaylarının özellikleri, kendine has bir yapıda çeşitleniyor. Bazı bitki çayları sakinleştirip yatıştırırken, bazıları ise kansere bile iyi geliyor. Şifa kaynağı bitkilerin çayları hazırlamak ise oldukça kolay ve pratik. Bitki çaylarını hazır olarak da almanız mümkün. Ancak endüstriyel ürünlerde kullanılan koruyucu maddeler ve diğer etkenler, bitkilerin sağladığı faydalı özellikleri giderebiliyor. Bu yüzden en güzel yöntem, bu bitkileri kuru veya taze halde satın alınması veya toplanmasıdır. Faydalı bitkiler listesinde yer alan bitkilerden elde edilen çaylar, vücudunuza birçok yarar sağlayacaktır.

en sağlıklı doğal çaylar

En Sağlıklı Doğal Çaylar:

Doğal bitki çayları, ülkemiz içerisinde kolayca bulunabilmektedir. Bu bitkileri, normal siyah çay demler gibi içebileceğiniz gibi farklı kullanımlarla da tüketebilirsiniz. Bitki çaylarının antioksidan özelliği de herkesçe bilinmektedir. Her bitkinin farklı bir özelliği olması sebebiyle, hangi bitkiyi hangi şikayete yönelik kullanacağınızı iyi araştırmanız gerekir. Çeşitli şikayetlere yönelik en çok tüketilen bitki çayları şu şekilde sıralanabilir:
1. Yeşil Çay: Zayıflamak için en çok kullanılan bitki çayları arasında yeşil çay yer alıyor. Kalp rahatsızlıkları, diyabet gibi hastalıklara da iyi gelen yeşil çay, günlük düzenli kullanımla önemli faydalar sağlayacaktır. Şifalı otlar ve faydaları saymakla bitmese de, yeşil çay en bilinenler arasındadır.
2. Zencefil Çayı: Zencefil keskin kokusuyla bilinse de, birçok bitki çayı içerisinde de yer almasıyla faydasını kanıtlamıştır. Özellikle iltihaplı eklem ağrılarına iyi gelmesiyle bilinen zencefil çayı, kan dolaşımını da hızlandırır.
3. Papatya Çayı: Uyku problemleri yaşayanlar ve stresli hayatlara sahip olanlar için birebir olan papatya çayı, rahatlatıp gevşetme özelliğiyle bilinir. İçerisinde yer alan maddelerde, antioksidan ve kaygı giderici özellik bulunur.
4. Nane Çayı: Hazımsızlık gibi sindirim sorunu yaşayan kişiler için nane çayı iyi bir tercihtir. Mide bağırsak kaslarını gevşeterek, şikayetlere çözüm olur.
5. Fesleğen Çayı: Birçok kişi diş, diş eti ve ağız problemleriyle karşı karşıyadır. Bu problemler her zaman görünür değildir. Ancak en büyük belirtisi ağız kokusudur. Ağız kokusu problemi yaşayan kişilerin fesleğen çay içerek bu şikayetten kurtulmaları mümkündür.
6. Adaçayı: Boğazdaki florayı korumasıyla bilinen adaçayı, özellikle kış aylarında hastaların dostudur. Boğazı ve boğaza dair her şeyi koruyarak, sizi hastalıklardan korur. Adet düzensizliği yaşayan kadınların da adaçayı içerek problemlerinden kurtulması mümkündür.

sağlıklı doğal çaylar

Doğal Çay Tarifleri:

Çeşitli hastalıkların şifalı bitkileri bulunur. Yani her hastalığa özgü bir şifalı bitkiye ulaşmanız mümkündür. Ülkemiz şifalı bitkiler konusunda oldukça zengin olduğu için, bu bitkilere ulaşmak ve çayını yapmak da oldukça kolaydır. Her bir çaya özel tarif yapmaktansa bazı özellikleri bilmeniz yeterlidir. Çaylar, siyah çay demlercesine demlenir. Civanperçemi çayı kaynatılmaması gereken çaylar arasındadır ama genel olarak bitki çayları kaynatılıp süzülerek içilir. 10-15 dakikalık demlenme süresiyle içilmeye hazır hale gelir. Çayların bazıları acı aroma verebilir. Böyle hallerde bal ve limon sıkarak daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Doğal Çay Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Hastalığa iyi gelen çayların tüketiminde dikkat etmeniz gereken noktalar bulunur. Her ne kadar şifa kaynağı olsalar da, fazla tüketimlerde çeşitli yan etkiler doğurabilmektedir. Adaçayı gebelerde düşüğe yol açabileceği gibi, biberiye çayı da çok kullanıldığında ani tansiyon yükselmesi yaşatabilir. Alerjisi olanlar da kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.