saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

21.09.2018
84
Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalığın faydaları doğrudan nemlendirici ve toksin atıcı olmasından kaynaklıdır. Toksinlerin atılmasını sağlayan en etkili besinler arasında yer alan salatalık, düzenli tüketim halinde vücutta böbrek taşı veya kum gibi problemlerin oluşmamasını sağlar.

Faydalı besin maddelerinin yanı sıra bazı durumların tedavi edilmesine ve hatta önlenmesine yardımcı olabilecek bitki bileşikleri ve antioksidanlar içerir. Ayrıca, salatalık kalorisi düşüktür ve iyi bir miktarda su ile çözünür lif içerir, bu da hidrasyonun teşvik edilmesi ve kilo kaybına yardımcı olmak için idealdir. Diyette aşırı salatalık tüketimi çarpıntıya, ishale, kusmaya neden olabilir.

Vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve soğuk algınlığı başta olmak üzere, enerji düşüklüğünün dahi dengelenmesi için günde bir adet salatalık tüketimi yeterlidir.

Önemli not: sebze olduğu düşünülse de aslında salatalık bir meyvedir.

Salatalığın Besin Değerleri

Salatalık tüketmek, gün içerisinde ara öğünlerle ilgili düzenli bir aktivite haline getirilmelidir. Hem cildin canlı olmasını sağlayacak şekilde kullanılabilen yapısından yararlanılabilir hem de hücrelere mineraller taşınabilir. Vitamin ve mineral oranı nedeniyle pek çok besine kıyasla özellikle A vitamini açısından son derece zengindir. Salatalık tüketiminde doğrudan sıvı tüketiminde olduğundan çok daha yüksek vitamin ve mineral vücuda alınır.

Çok büyük bir oranının sıvı olmasına karşın, besin değerleri, kalori düşüklüğü sayesinde her zaman için ara öğün olarak değerlendirilmesini sağlıyor. Potasyum ve kalsiyum oranları, günlük düzenli tüketimlerde direkt olarak ihtiyaçların karşılanması açısından önemli oranları oluşturuyor. Salatalık yemenin faydaları ile günlük besin ihtiyacının karşılanmasını sağlayan değerler, ortalama 100 gram salatalık için şu şekilde belirlenmiştir;

 • Karbonhidrat (g) 1.81
 • Protein (g) 0.6
 • Yağ (g) 0.2
 • Lif (g) 0.54
 • Kolesterol (mg) 0
 • Sodyum (mg) 8
 • Potasyum (mg) 141
 • Kalsiyum (mg) 15
 • Vitamin A (iu) 66
 • Vitamin C (mg) 8
 • Demir (mg) 0.5

Salatalığın Faydaları

 • Salatalığın özellikle toksin atıcı farklılığından yararlanmak için düzenli tüketim, vücutta bulunan tüm toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Vücudu iç ve dış yanmalardan koruyabilmek amacıyla tüketilebilecek en yararlı besinlerin başında gelir. Mide yanması, hararet, bazı bölgelerde ciltte yanma durumlarının önüne geçilmesini sağlar.
 • Su tüketmekle ilgili problemi olan kişilerin özellikle salatalığa ilgi göstermeleri gerekiyor. Bu sayede direkt olarak %90’ı su olan bir besini tüketerek, vitamin ve minerale artı olarak su ihtiyacı da karşılanabilir.
 • A, B ve C vitaminlerinin yer aldığı son derece zengin bir besin olmasının farklılığını, bağışıklılığı destekleyerek gösterir. Günlük vitamin ihtiyacının çok önemli bir bölümünü salatalık çekirdeği faydaları ile elde etmek mümkün oluyor.
 • Cildinize bakım yapmak için gerçekleştireceğiniz tüm işlemlerde özellikle kremlerin dışında salatalık da kullanabilirsiniz. Mor halkaların oluştuğu, lekelerin bulunduğu bölgelerde ve gerilmesini istediğiniz alanlarda kullanıma uygundur.
 • Tırnak ve saç sağlığının desteklenmesini sağlayan, keratin deposu besinler arasında yer alıyor. Salatalık sayesinde saçların ve tırnakların sağlıklı bir şekilde uzarken, uzama hızının da değerlendirilmesi sağlanır.

Salatalığın Cilt Bakım Faydaları

Salatalıkla cilt bakımı yapma işlemi, uzun yıllardır başarılı sonuçlar veren ve tüm cilt tiplerinde nemlendirme özelliğinin kullanılmasını sağlayan bir süreçtir. Salatalık nedir? Belirli süre boyunca ciltte duracak olan salatalık sayesinde, %90’ı su olan bir besinin cildin sağlıklı hale gelmesi için kullanımı mümkün olacaktır.

Baş ağrılarının son derece fazla olması ve bir türlü geçmemesi durumunda, boyun bölgesine veya alın kısmına yerleştirilecek olan ince dilim salatalıklarla bakım yapılabilir. İçerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde salatalıkla cildiniz için uygun olan bakımını yapabilirsiniz. Nefesin tazelenmesi, dudak ve çevresinin nemlendirilmesi için de oldukça faydalı bir besindir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.