saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şarbon Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Süreci

06.02.2019
33

Şarbon nedir, tanısı nasıl koyulur, tehlikeli midir? Şarbon hastalığı olan kişiler nasıl beslenmeli nelere dikkat etmek gerekir? Şarbon Hastalığından korunma yöntemleri nelerdir, bulaşıcı mıdır?

Şarbon Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Süreci

Şarbon nedir, sorusu son zamanlarda ülkemizde sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Yakın bir zamana kadar çoğu kişinin bihaber olduğu şarbon hastalığı, son dönemlerde gündeme gelen olaylar neticesinde oldukça önemsenen konulardan biri olmuştur. Bugüne kadar şarbon hastalığını duymayan ve bu hastalığın neden olabileceği olumsuz etkileri bilmeyen vatandaşlar, en yakın zamanda gerekli bilgileri edinmeli ve şarbondan korunma yöntemlerini uygulamalıdır.

Şarbon hastalığının ne olduğunu ve nasıl bulaştığını bilmek, bu hastalıktan korunabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle güvenilir bilgilere ulaşmak ve bu bilgileri günlük hayatta kullanmak, şarbon hastalığından korunmayı sağlamaktadır.

Şarbon Nedir?

Şarbon, yakın bir zamana kadar pek çok kişi için herhangi bir tehlike arz etmemekteydi. Bu nedenle şarbon hastalığına dair bilgi sahibi olan insan sayısı, bugüne kadar oldukça azdı. Ancak son dönemde şarbon hastalığına dair söylentilerin artmasıyla birlikte, halk arasında şarbon nedir, sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı.

Şarbon, ilk kez Amerika’da rastlanan bakteriyel bir hastalıktır. Bu hastalığın ot yiyen hayvanlarda görülmesi, uzunca bir süre insanların haberdar olmamasını sağlamıştır. Ancak denetimsiz et tüketimi ve bu bakterinin toprak gibi kolay bulaşabilen yerlerde de bulunması, şarbon tehlikesini arttırmaktadır.

Şarbon Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şarbon hastalığının belirtileri, oldukça ayırt edilebilirdir. Bu sayede, şarbon hastalığından şüphelenen vatandaşlar, bu belirtilerin olup olmadığını gözlemleyerek erken müdahalede bulunabilir. Erken teşhis edilen şarbon hastalığı çok daha kısa bir süre içerisinde tedavi sağlamaktadır.

Şarbonun belirtileri nelerdir diyenler için gözlemlenebilen etkiler şunlardır:

 • Vücudun belirli yerlerinde kabarma
 • Kaşıntı ve şişlik
 • Lenf bezlerinde şişme
 • Deri şarbonu teşhisinde kabarmanın olduğu yerlerde siyah yaralar
 • Karın ağrısı
 • Bulantı
 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Solunum güçlüğü
 • İştahsızlık
 • Kusma
 • İshal
 • Titreme

Bu belirtilerden şikâyetçi olan vatandaşlar, en kısa zamanda doktora başvurmalıdır.

Şarbon Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Şarbon hastalığı, esasında insanlara bulaşması oldukça zor bir hastalıktır. Ancak son zamanlarda oldukça yaygınlaşması ve hayvanların bilinçsiz tüketimi sonucunda, çok daha kolay bulaşabilen bir hale gelmiştir. Şarbon hastalığından korunmak isteyen bireylerin, öncelikle bu hastalığın nasıl bulaştığını öğrenmesi, daha sonra bu yollardan uzak durarak şarbon hastalığı tehlikesini engellemesi gerekmektedir.

Şarbon hastalığının bulaşmasına neden olan durumlar şunlardır:

 • Şarbon bulunduran hayvanlarla doğrudan veya dolaylı yoldan temas etmek
 • Şarbona neden olan bakteriyi bulunduran hayvanların tüketilmesi veya kesilmesi sırasında temasın gerçekleşmesi
 • Sanayi ürünlerinde kullanılan hayvan yünleri, derileri, kılları
 • Şarbon hastalığının görüldüğü ülkelerden hayvan ürünleri temin etmek
 • laboratuvar çalışmaları sonucunda bakteri ile temas etmek

İnsandan insana şarbon bulaşması gerçekleşmediğinden, deri şarbonu bulaşıcı mıdır diyen vatandaşların bu konuda endişelenmesine gerek yoktur. Ancak şarbonlu hayvan ile direkt temas etmek, bu hastalığın nüksetmesine neden olacaktır.

Şarbon Hastalığı Tehlikeli Midir?

Şarbon hastalığı, insan vücudunda üç farklı şekilde etkisini gösterebilmektedir. Bu şarbon şekilleri sırasıyla

 • Deri şarbonu
 • Akciğer şarbonu
 • Sindirim şarbonu

Bu şarbon türleri arasında en tehlikeli olan akciğer şarbonudur. Ancak diğer şarbon türleri de, azami ölçüde tehlike arz etmektedir. Hatta tedavi yöntemleri olmasına rağmen tüm şarbon türlerinde hatırı sayılır bir ölüm riski bulunmaktadır. Bu nedenle şarbon hastalığı hafife alınmamalı ve şüphe duyulduğu anda derhal bir doktora başvurulmalıdır.

Şarbon Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Şarbon hastalığı, her ne kadar gerektiği kadar bilinmese de ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Bu nedenle, şarbon hastalığının tedavisine her vatandaşın ve sağlık çalışanının gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Daha önce bahsettiğimiz deri şarbonu, akciğer şarbonu ve sindirim sistemi şarbonu olmak üzere tüm şarbon türlerinin, medikali bir tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Ancak bu tedavi yöntemlerinin yüzde yüz çözüm sağlayacağına dair bir güvence bulunmamaktadır. Bu nedenle en güvenilir yöntem, şarbon hastalığından korunmak ve tedaviye ihtiyaç duymamaktır.

Şarbon Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şarbon hastalığının tedavisi, pek çok vatandaş için şaibeli konulardan biridir. Son dönemin en çok konuşulan hastalığı olan şarbonun tedavisi, pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan şarbon hastalığının, erken teşhis durumunda iyileşme şansı çok daha yüksektir.

Şarbon, bakteriyel bir hastalık olduğu için uygulanan ilk yöntem antibiyotik tedavisidir. Antibiyotik tedavisi sonucunda hastalıkta bir değişim gözlemlenmezse duruma göre antibiyotik dozu arttırılabilir veya alternatif tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Ancak bu hastalıkta herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Yalnızca deri şarbonu adı verilen şarbon türünde belirli aralıklarla pansuman yapılması gerekebilir.

Şarbon Tanısı Nasıl Konulur?

Şarbon tanısı koymak, diğer hastalıkları teşhisine nazaran biraz daha zahmetlidir. Bakteriyel bir hastalık olması nedeniyle birden çok aşamalı testler neticesinde kişide şarbon hastalığı olup olmadığına kesin bir şekilde karar verilebilmektedir.

Şarbon tanısı koymak için sağlık personelleri tarafından yapılan ilk tetkik klinik belirtilerdir. Ancak bu aşama, şarbon tanısı koymak için tek başına yeterli değildir. Klinik belirtilerle birlikte bakteriyolojik ve serolojik laboratuvar testleri de yapılarak şarbon hastalığı olup olmadığından emin olunabilir.

Şarbondan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Şarbondan korunmak, özellikle bu hastalığın etki alanının giderek genişlediği günümüz şartlarında oldukça önemlidir. Daha sonradan tedavi yöntemleri ile uğraşmak istemeyen vatandaşlar, son derece önemli bir hastalık olan şarbondan korunmak için gereken önlemleri almalıdır.

Şarbondan korunmak isteyen vatandaşlar, şu önerilere kulak vermeli:

 • Şarbon hastalığına neden olan bakteriyi taşıdığından şüphelenilen hayvanlar kesilmemeli, derileriyle temas edilmemeli ve etleri tüketilmemeli
 • Şarbondan öldüğü düşünülen hayvanlar, en az 2 metre derinliğinde bir çukura gömülmeli
 • Şarbon hastası hayvanların bulunduğu yerler ve nakledildiği araçlar temizlenmeli
 • Hasta hayvanların temas ettiği gübre, yem ve altlık gibi maddeler imha edilmeli
 • Riskli bölgelerde hayvanlar aşılattırılmalı

Endüstriyel Ürünlerdeki Şarbon Tehlikesi

Şarbon hastalığı, yalnızca şarbon bakterisi taşıyan hayvanların etini tüketerek bulaşmamaktadır. Bu hastalığa sahip olan hayvanların temas ettiği her materyal ve bizzat hayvanın bölümleri, şarbon hastalığının yayılmasına ve bulaşmasına neden olmaktadır. Özellikle şarbon bakterisi taşıdığı bilinmeden endüstriyel alanlarda işlenen şarbonlu hayvan yünü ve derisi, şarbon hastalığının çok daha geniş bir kitleye yayılmasına neden olmaktadır.

Sanayide işlenen bu tür ürünlerin yalnızca kullanılması değil, aynı ortamda bulunmak suretiyle solunması bile akciğer şarbonuna sebebiyet vermektedir. Bu nedenle vatandaşların şarbon tehlikesine karşı çok daha dikkatli olması gerekmektedir.

Şarbon Hastalığından Korunmak İçin Nasıl Beslenilmeli?

Günümüzde şarbon korkusuna neden olan en büyük konu şarbonlu inek eti tüketimidir. Özellikle piyasada yer alan denetimsiz ve güvenliksiz etlerin satılması ve tüketilmesi, vatandaşların arasında şarbon korkusunu arttırmaktadır. Özellikle bu günlerde vatandaşların dışarıda et ürünlerini tüketmemeye gayret etmesi ve güvenilirliğinden yüzde yüz emin olduğu yerlerden et ürünleri alışverişi yapması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde şarbonlu ürün tüketimi veya teması gerçekleşerek uzun vadede sıkıntı yaratabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.