saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sedefle Savaşmada 5 Etkili Yöntem

15.09.2018
76
Sedefle Savaşmada 5 Etkili Yöntem

Sedefle Savaşmada 5 Etkili Yöntem

Sedefle savaşmada doğal yöntemler tıbbi tedavilerin yerini alamaz ancak bu yöntemler kullanılarak hastalığın seyrinin azalması ve hastalığın semptomlarının hafiflemesine yardımcı olur. Genellikle bağışıklık sisteminin çökmesi ile ortaya çıkan sedef hastalığı her yaş grubundan bireylerde görülen dermatolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalık, kişilerin derilerinin hızla yenilenmesi ve eski derilerin cilt yüzeyinde birikerek deri üzerinde pul görünümüne sebep olmasıyla oluşur. Genellikle vücutta; diz, dirsekler ve saç derisi gibi bölgelerde yaygın olarak görülmektedir. Tam olarak bir tedavisi bulunmasa da kullanılan bazı doğal yöntemlerle hastalığın yavaşlatılması ve yayılması engellenebilir.  Aşağıda sizin için hazırladığımız doğal yöntemlere göz atabilirsiniz;

  1. Yulaf unu maskesi

Deri üzerinden yapılan yulaf unu uygulamasının, sedef hastalığının yayılmasını büyük oranda engellendiği bilinmektedir. Yulafın içinde bulunan yumuşatma özelliği sedef hastalarının ölü derilerini temizleyerek kaşınmasını alır. Buna göre, 1 bardak yulaf unu, 5 bardak kaynamış su ile karıştırılarak homojen hale getirilir. Düşük ısıda bırakılan bu karışım banyoda en fazla etkilenen bölgelere uygulanır. 15 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Ocaktan aldığınız karışımın sıcak olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

  1. Elma Sirkesi Kürü

Elma sirkesi, içinde bulunan bileşenler sayesinde oldukça kuvvetli bir antiseptik olarak bilinir. Ayrıca birçok enfeksiyon tedavisi için elma sirkesinin kullanılması uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Genellikle yanıklar, sedef hastaları, mantar oluşumu ve soyulan deriler için uygulanması önerilmektedir. Yarım bardak elma sirkesi 1 litre ılık su ile karıştırılır ve temiz bir bezle sorunlu bölgelere sürülür. Belirtiler hafifleyene kadar günde iki kez uygulanması tavsiye edilmektedir.

  1. Zeytinyağı

Doğal bir antioksidan olan zeytinyağının birçok cilt sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Sedef hastalarının derilerinin yumuşamasına ve ölü derinin rahatlıkla atılmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Cilt üzerinde oluşan kuruluğu azaltarak, hastalıktan kaynaklı olan yanmayı engeller. Ayrıca cilde tazelik ve canlılık da vermektedir. Sedef hastalarında kafa derisinin etkilendiği durumlarda en çok kullanılan yöntem sıcak zeytinyağı yöntemidir. Ayrıca en etkili doğal ilaçlardan birisi olarak bilinir. 3 çorba kaşığı zeytinyağı benmari usulü tencerede ısıtılır. Yağın sıcaklılığın çok yoğun olmaması gerekmektedir. Aksi halde hem sorunlu bölgeyi deforme edersiniz hem de ciddi kızarıklıklara sebep olursunuz. Yeterli ısıya ulaştığında sorunlu olan kafa derisinin üzerine uygulanır. 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

  1. Avokado Lapası

Avokadoda bulunan asitlerin içerik olarak yağlı olmasından dolayı cildin nem dengesinin korunmasında ve nemlendirilmesinde büyük etkileri bulunmaktadır. Bu maskeyi kullanırken içerisine biraz kuru papatya ilave etmek, cildin rahatlamasına yardımcı olur. Yarım bardak su tencerede güzelce kaynatılır. İçerisine kuru papatyalar eklenir. Biraz demlendikten sonra oluşan papatyalı su 1 adet avokado ile mikserden geçirilir. Yapılan bu karışım sorunlu bölge üzerine uygulanır ve 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Bu karışımı haftada 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz.

  1. Aloe Vera Maskesi

Aloe Vera bitkisi, yapısı gereği sakinleştirici etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan jel ile cildin derinlemesine nemlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle yanık tedavisinde sıkça başvurulan doğal bitkilerdendir. Cilt soyulması ve sedef hastalığı yüzünde ciltte oluşmuş kızarıklıkları ve tahriş olmuş bölgeleri sakinleştirir. 2 yemek kaşığı Aloe Vera, Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak sorunlu olan bölgeye uygulanır. Bu karşımın uzmanlar tarafından günde iki kez uygulanması tavsiye edilmektedir.

Sedef hastalığına iyi gelen doğal yollardan bir tanesi de deniz suyudur. Deniz suyunun içinde bulunan yararlı mineraller sayesinde, hastalığın oluşturmuş olduğu kızarıklıklar ve soyulmalar hafifler. Sedef hastası olan kişinin mümkün olduğunca denize girmesi tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.