saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şekerin Zararları Nelerdir?

23.10.2018
112
Şekerin Zararları Nelerdir?

Şekerin Zararları Nelerdir?

Şekerin zararları, son dönemde daha çok dikkat çekmeye başladıktan sonra uzmanlarda vatandaşları uyarmaktadır. Birbirinden farklı yiyeceklerde kullanılan şeker, yüksek dozda tüketildiğinde metabolizmanın zarar görmesine neden olur. Özellikle kronik rahatsızlıkların oluşmaması adına, şeker tüketimine dikkat etmek faydalı olacaktır. Şişlik, ödem, kan şekerinin yükselmesi ve yorgunluk hissi çok fazla şeker tüketenlerde görülen rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Cilt Kırışıklarının Artmasında Etkili

Gün içerisinde çok fazla şeker tüketimi, zamanla cilt kırışıklarının artmasını tetikler. Bu durum ise erken yaşlanmanın ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Şekerin çocuğa zararları daha fazla olmak ile birlikte özellikle küçük yaşlardan itibaren gençlerin çok az tüketmesine özen gösterilmelidir. İlginizi Çekebilir. Şalgam Suyunun Zararları Nelerdir?

 • Gün içerisinde fazla şeker yemek, yorgunluk hissinin artmasına ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur.
 • Özellikle kilo problemleri olanların şekerden uzak durmaları faydalı olacaktır.
 • Bölgesel olarak yağların birikmesine ve zayıflama sürecinde zorluk yaşanmasına zemin hazırlar.
 • Erken yaşta cilt kırışıklarını arttıran şeker, vücudun direncini azaltır.

Gün içerisinde şeker tüketimini azaltmak, şekerli besinlerden ya da gıdalardan uzak durmak, vücut sağlığının korunması adına dikkat edilecek unsurlardan bir tanesidir.

Hafıza Güçlüğü Ve Unutkanlık

Şekerin cilde zararları dışında aynı zamanda vücut için de olumsuz etkileri vardır. Çok fazla şeker tüketenlerde, zaman içerisinde unutkanlıkların ortaya çıktığı görülür. Alzheimer’in son derece yaygınlaştığı günümüzde, şeker tüketmemek sağlığın korunması açısından faydalıdır.

 • Hafıza güçlüğü ve unutkanlık dışında şeker, vücutta şişkinliklerin oluşmasına da zemin hazırlar.
 • Ödem ve şişkinlik nedeniyle kadınlar ya da erkekler kendilerini kötü hisseder.
 • Uzmanlar ve doktorlar şekerin tamamen vücut için zararlı bir besin olduğunu dile getirmektedirler.
 • Gün içerisinde şeker yerine sağlık açısından daha yararlı, organik gıdalar tüketmek faydalı olacaktır.

Yapılan araştırmalar sonucunda, vücudun şekere ihtiyacı olmadığı gözlenmiştir. Bu nedenle günlük yaşam içerisinde şeker tüketimini azaltmak faydalı olacaktır.

Kronik Şeker Hastalığını Tetikler

Şeker tüketimi, yaygın olarak kronik şeker rahatsızlığını tetikler. Ailesinde şeker problemi olanların, belirtilen besini yerken daha dikkatli olmalarında fayda vardır. Kronik şeker rahatsızlığı, basit bir problem gibi görülse de kontrol altında tutulmadığında vücudu ciddi anlamda olumsuz yönde etkiler. İnsülin direncinin nedeniyle şişlinlik, kilo, obezite gibi problemler oluşmaya başlar.

Vücut gelişimini engeller: Küçük yaşlardan itibaren çok fazla şeker tüketilmesi, vücut gelişimini olumsuz yönde etkiler. Metabolizmayı yavaşlattığı için sindirim sistemi ve böbrekler için de zararlıdır. Çocukları olanların şekeri olabildiğinde az tüketmelerine izin vermelerinde yarar vardır.  Bu sayede küçük yaşlarda vücut gelişimi durmaz ve kronik rahatsızlıkların oluşması engellenir.

Obezite İle Birlikte Kanser Riskini Arttırır

Şekerin çok fazla ve kontrolsüz bir şekilde tüketilmesi, zaman içerisinde obezite probleminin oluşmasına destek verir. Aşırı kilo ve obezite ise yakın zaman içerisinde daha çok artış gösteren rahatsızlıklardan bir tanesidir. Hem kadınların hem de erkeklerin kendilerini kötü hissetmemeleri adına kilo problemleri ile savaşmaları faydalarına olacaktır.

 • Bu noktada 21 gün şeker yememek, vücudun detoks yapmasına ve kendini yenilemesine yardımcı olur.
 • Son dönemde popüler hale gelen şeker diyetleri ile kilo problemlerinden kurtulmak mümkündür.
 • Yukarıda belirtilenlerin aksine şeker tüketimine dikkat etmeyenlerin ise kanser olma riskinin zaman içerisinde arttığı gözlemlenmiştir.

Sağlığı korumak, uzun yıllar yaşamak ve kronik rahatsızlıklardan korunmak adına şeker kullanımı olabildiğince azaltılmalıdır.

Günlük Kullanım Miktarı Önemli

Şekerin vücuda etkileri düşünüldüğünde tamamen bırakmak yerine azaltmak daha faydalı olacaktır. Gün içerisinde çok fazla şekerli gıdalar tüketen ve vazgeçemeyenlerin azaltmaları, kendilerini kontrol altında tutmalarına destek verir.

 • Günlük kullanımını azaltmak, oluşabilecek sağlık problemlerini de engeller.
 • Bu noktada şeker yerine daha hafif ve organik gıdalara yönelmek faydalı olacaktır.
 • Şeker azaltıldığında vücut açısından herhangi bir tehdit oluşturmaz.
 • Tansiyon, şeker gibi kronik rahatsızlıkları olanların belirtilen gıdayı olabildiğince az tüketmeleri önerilir.
 • Şekerli yiyecekler uzak durmak, yorgunluk hissi azalmasına ve daha enerjik hissetmeye de yardımcı olur.

Metabolizma şeker tüketilmediğinde daha hızlı çalıştığı için sindirim sisteminde de herhangi bir problem oluşmaz. Genç yaşlardan itibaren sağlığını düşünen vatandaşların bu tür zararlı besinleri hayatlarından uzak tutmaları ve tüketmemeleri önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.