saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

20.02.2019
111

Ses kısıklığı nedir, neden olur, hangi hastalıkların habercisidir? Ses kısıklığına hangi bitkiler iyi gelir, nasıl kullanılmalıdır, ses kısıklığı için ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses kısıklığı özellikle öğretmenlerin, çağrı merkezinde çalışan kişilerin, sürekli konuşmak zorunda olunan işleri yapanların en çok yaşadığı sorunların başında geliyor. Ses kısılması birçok farklı sebeple meydana gelebilen, oldukça rahatsız edici sorunlardan biri olsa da ses kısıklığının tedavisi için bazı önlemler almak çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses kısıklığının nedenleri oldukça farklıdır. Ses kısıklığına yol açan en önemli unsurların başında üst solunum yolu enfeksiyonları gelmektedir. Üst solunum yollarında meydana gelen problemler, ses kısılmasına yol açmaktadır. Burun, ağız girişi ve soluk borusundaki tahrişlerde de ses kısıklığı meydana gelebilir. Bu alanlarda meydana gelen viral enfeksiyonlar sebebiyle; mukoza bölümünde ödemler meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda da akıntılar ve ses kısıklığı meydana gelebilir. Bunun dışında ses kısıklığı nedenleri ise:

 • Larenjit ses kısıklığına yol açan en önemli sebeplerin başında gelmektedir. Özellikle de larenjit şiddetli ise direkt olarak ses telleri etkilenecektir.
 • Üst solunum yolları sebebiyle meydana gelen ses kısıklıklarında, ses kısıklığının derecesi kişiden kişiye göre değişmektedir.
 • Sesin eski haline dönmesi için larenjit ya da soğuk algınlığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Reflü Ses Kısıklığına Yol Açar mı?

Reflü ses kısar mı, sorusunun yanıtı evet olmaktadır. Reflü; mide alt kapağında bulunan sorunlar sebebiyle, midedekilerin yukarı yemek borusuna ve boğaza çıkmasına yol açar. Bu durumda da reflü meydana gelebilir. Buna yol açan en önemli sebep ise mide asidinin gırtlak bölgesine girmesidir. Bu da ses tellerinde sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle yemeklerden sonra ses kısıklıkları meydana gelebilmektedir.

Sinüzit Ses Kısıklığına Yol Açar mı?

Sinüzit ses kısıklığına yol açan en önemli unsurlardan biridir. Özellikle sigara kullanımının da eşlik ettiği sinüzit sorunların da ses kısıklığı yaygın olarak görülmektedir. Yoğun şekilde boğaz temizleme ihtiyacı duyulan bu durumda, geniz akıntısı ile beraber ciddi ses kısıklıkları ve rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak en sağlıklısı olacaktır.

Nodül ve Polipler Ses Kısıklığına Yol Açar mı?

Ses kısıklığının görülmesine yol açan sebeplerin başında nodül ve polipler gelmektedir. Ses tellerinde meydana gelen nasırlaşma sonucunda ortaya çıkan nodüller, sigara içimi ile tetiklenmektedir. Bu durumda da ses kısıklığı meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra lokal ödemler ile beraber ses tellerinde polipler de çıkabilir.

Çok Bağırmak Ses Kısıklığına Yol Açar mı?

Bağırmak ses kısıklığına yol açar mı sorusunun yanıtı, elbette evettir. Özellikle sesin kötüye kullanımı, bağırmak ya da kontrolsüz ses çıkartmak, ses kısıklıklarına yol açabilmektedir. Özellikle de ergenlik döneminde seslerin kötü şekilde kullanılması kalıcı ses kısıklıklarına yol açabilmektedir. Konserler, maçlar ya da sesli ortamlar, sesin kısılmasına yol açan önemli detayların başında gelir. Bunun dışında seslerde kısıklığa yol açan unsurlardan biri de ses tellerin hareket etmesini sağlayan kaslardaki sorunlar olmaktadır. Özellikle ses tellerinin hareket etmesini sağlayan bu sinirlerde herhangi bir sorun söz konusu ise ses kısıklığı meydana gelebilir. Bu alandaki kasların çalışmasına engel olan unsurlar ise:

 • Sinirlerin düzgün çalışmaması nörolojik sorunlar sebebiyle olabilir,
 • Sinirsel problemler olabilir,
 • Kitleler ya da tiroid gibi ameliyatlar bu duruma yol açabilir.

Ses Kısıklığı Kanser Belirtisi mi?

Ses kısıklığı kanser belirtisi olarak kabul edilmez. Ancak gırtlak kanseri özellikle ses kısıklığına yol açabilen unsurlardan biridir. Sigara ve alkol alımı, gırtlak kanserine yol açan en önemli unsurlardan biridir. Bunun yanı sıra genetik ve viral sağlık sorunlarında da kanser riski artmaktadır. Gırtlak bölümünde meydana gelen tümörler, ses tellerin hareketinde zorlayıcı bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı da gırtlak yapısında bozulmalar meydana gelebilir. Bundan dolayı da kanser, ses kısıklığına yol açabilir.

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses kısıklığına iyi gelen şeyler arasında öncelikli olarak boğazı sık sık temizlemeye çalışmamak gelmektedir. Sert öksürükler, boğazı zorlamak, ses kısıklığının şiddetlenmesine yol açacaktır. Bunun dışında:

 • Bol sıvı tüketimi önemlidir. Gün içinde en az 6 bardak su tüketilmesi önerilmektedir. Ses kısıklığı yetersiz su içmek ile tetiklenmektedir. Bundan dolayı da ses tellerinin sürekli nemli tutulması önemlidir.
 • Sesi çok zorlamadan konuşmak oldukça önemlidir. Kısık ses durumlarında dinlenerek konuşmak, bağırmamak oldukça önem teşkil eder.
 • Sesin kontrol altında tutulması oldukça önemlidir. Gergin ve öfkeli konuşma anlarında ses tellerinde hasarlar meydana gelebilir. Bu durumda da ses tellerinde kanama oluşabilir.
 • Sigara ve alkolden uzak durmak, ses tellerinin iyileşmesini sağlayacaktır.

Ses Kısıklığına Yol Açan Hastalıklar Nelerdir?

Ses kısıklığına yol açan bazı hastalıklar, ses kısıklığının iyileşmemesine yol açabilir. Ses kısıklığının tedavisi için ilk olarak bu hastalıklarının tedavisinin yapılması önerilir. Bu hastalıklar ise:

 • Reflü
 • Sinüzit
 • Farenjit
 • Tiroit

Bazı durumlarda bu kronik sorunlar tedavi edilmediği sürece, ses kısıklığı da düzelmemektedir.

Ses Kısıklığına Doğal Çözümler Nelerdir?

Ses kısıklığına iyi gelen doğal çözümler, bu sorunun daha kolay tedavi edilmesini sağlayacaktır. Ballı karabiberli süt, ses kısıklığına en iyi gelen karışımlardan biridir. Özellikle boğaz tahribatını onaran bu karışımda organik bal kullanmak gerekmektedir. Diğer yöntemler ise:

 • Ekinezya çayı özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları için tavsiye edilmektedir. Boğazın rahatsızlığını gidermek için tercih edilir. Alerji ve soğuk algınlığı için de en etkili bitkilerden biridir. Bu çayın aşırı sıcak tüketimi ses tellerine zarar verebilir. Bundan dolayı ılık içilmesi önerilmektedir.
 • Portakal suyu ses kısıklığına iyi gelen bir diğer doğal çözümdür. Portakal suyu gibi diğer C deposu olan mandalina, greyfurt gibi narenciyeler, ses tellerinin iyileşmesine destek olur. Portakal suyunun soğuk içilmemesi, oda sıcaklığında içilmesine dikkat edilmelidir. Meyvenin asitli olması sebebiyle boğazda ağrı meydana gelmemesi içi temiz su ile yumuşatılabilir.
 • Papatya çayı bir diğer doğal çözümdür. Özellikle uykusuzluk sorunları için tüketilen papatya çayı ses tellerini de yumuşatmaktadır. Papatya çayının bal ile beraber tüketilmesi ses kısıklığına karşı en iyi çözümlerden biridir.
 • Ballı zencefil karışımı da ses kısıklığı çin oldukça faydalıdır. Özellikle soğuk algınlığı, üst solunum yolları enfeksiyonu için boğazın temizlenmesi ve enfeksiyonun giderilmesinde ballı zencefilli çay tüketmek oldukça önemlidir. Zencefil doğal bir antioksidan kaynağıdır. Enfeksiyon sorunlarında zencefil bol bol tüketilmelidir.
 • Bal, sıcak su ve limon ile yapılan çaylar da boğazın rahatlamasını sağlayacaktır. Bir yemek kaşığı çay, yarım limon suyu ve bir fincan sıcak su ile hazırlanan bu çayın ılıdıktan sonra içilmesi hem bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacak, hem de boğazın rahatlamasına destek olacaktır.

Ses Kısıklığı için Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

Ses kısıklığı genellikle basit sebeplerle meydana gelen ve kendiliğinden düzelen bir sorundur. Ancak bazı durumlarda gırtlak kanseri gibi oldukça ciddi durumların habercisi olabilir. Ses kısıklığını tetikleyen soğuk algınlığı, grip, konser ya da sesi kötüye kullanma durumu söz konusu değilse, kısa sürede bir uzmana başvurmak en sağlıklı karar olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.