saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şiddetli ( Yüksek) Sesin Zararları Nelerdir?

23.10.2018
1.946
Şiddetli ( Yüksek) Sesin Zararları Nelerdir?

Şiddetli ( Yüksek) Sesin Zararları Nelerdir?

Şiddetli ses, yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, sinir sisteminin bozulmasına ve depresyon gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Günümüz şehir hayatı içerisinde özellikle caddelerde, araçlar ve insan kalabalığı nedeniyle ses miktarı artmaktadır. Yine aynı şekilde iş yerlerinde ve büyük fabrikalarda da yüksek ses yaygın olarak görülen problemler arasındadır. Bu durum ise zamanla vatandaşların ruh sağlıklarının bozulmasına zemin hazırlar.

Davranış Bozukluklarına Neden Olur

Şiddetli sesin insan sağlığına olumsuz etkileri oldukça fazladır. Yüksek sese maruz kalanlarda, zaman içerisinde davranış bozukluklarının ortaya çıktığı gözlenir. Depresyon, hırçınlık ve sinir hali, en yaygın görülen belirtileri arasında yer alır.

 • Yüksek ses zamanla vücudunun ya da metabolizmanın uyarılmasına zemin hazırlar.
 • Aynı zamanda beyinde fazla ses nedeniyle kasılmalar meydana gelir.
 • Şiddetli ses ile birlikte çalışmak zorunda kalanların, gün sonunda çok fazla yoruldukları ve halsiz kaldıkları gözlenir.
 • Bu gibi durumlardan korunmak adına sesli ortamlardan uzak durmak ve gün içerisinde belirli bir süre ile sessiz mekanlarda dinlenmek faydalı olacaktır.

Basit bir problem gibi görünse de yüksek ses, zamanla vücut direncinin azalmasına ve sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Kulak Sağlığını Etkiler

Şiddetli sese maruz kalmak, her şeyden önce kulak sağlığının bozulmasını tetikler. Özellikle ses kulağa yakınsa, zaman içerisinde zarın delinmesine ve duyma kaybının oluşmasına sebebiyet verir. Ses kirliliği nedir diye merak edenler için, gürültü ve şiddetli bir patlama anında ortaya çıkan rahatsızlık hissi şeklinde belirtmek faydalı olacaktır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Şekerin Zararları Nelerdir?

 • Günümüzde şehir yaşantısı içerisinde ses kirliliği her geçen gün biraz daha artış gösterir.
 • Özellikle insanların kalabalıklaştığı mekanlarda yüksek ses, bir süre sonrasında rahatsız his oluşturur.
 • Kulak sağlığının bozulmasının yanı sıra, beyinin de kısa süre içerisinde yorulmasını tetikler.

Sağlık problemlerinin artmaması adına yüksek sesten uzak durmak gerekir. Bu sayede daha rahat ve dinç hareket etmek mümkündür.

Baş Ağrısı Ve Halsizlik Görülür

Şiddetli sese maruz kalan kişilerde, yukarıda belirtilenler dışında baş ağrısı ve halsizlik gibi problemlerde ortaya çıkar. Uzun süre gürültülü yerlerde çalışanlar, eve geldiklerinde kendilerini çok rahatsız ve yorulmuş hissedebilirler. Bu durumun en önemli sebepleri arasında yüksek ses gösterilir. Yine aynı şekilde gürültü ve şiddetli ses, migren ya da baş ağrısı gibi sorunların oluşmasını da tetikler.

Ani refleks ve kulakta çınlanma: Düzenli olarak şiddetli ses altında çalışan ya da zaman geçirenlerin, metabolizmalarının ani refleks verdiği gözlenir. Aynı zamanda ses nedeniyle kulakta çınlama problemi oluşur. Sessiz ortamlarda bile kulaktaki çınlama artar ve rahatsız edici seviyeye ulaşır.

Yüksek Tansiyon En Yaygın Belirtisi

Şiddetli ses, zaman içerisinde yüksek tansiyon probleminin ortaya çıkmasını tetikler. Özellikle metabolizması yavaş olanlarda, tansiyona bağlı olarak oluşan sağlık problemleri çeşitlenir. Sesin insan üzerindeki etkileri oldukça fazla ve yıkıcıdır.

 • Tansiyon gibi sorunlar zaman içerisinde kronik rahatsızlıkların oluşmasını tetikler.
 • Ses nedeniyle korku, tedirginlik ya da gerginlik gibi sorunlarda oluşur.
 • Psikolojik bir etkisi olan şiddetli ses, zaman içerisinde vücudun yorgun düşmesine zemin hazırlar.
 • Şuana kadar yüksek sese maruz kalanların büyük bir çoğunluğunda zaman içerisinde tansiyon rahatsızlığının oluştuğu görülmüştür.

Benzer problemleri yaşamamak adına olabildiğince gürültüsüz, sakin ortamlarda zaman geçirmek faydalıdır.

Uyku Bozukluklarına Sebebiyet Verir

Sesin olumsuz etkileri içerisinde uyku bozuklukları da gösterilir. Gün içerisinde çok fazla sese maruz kalanların, gece uykularının bozulduğu görülmektedir. Uyku düzeninin bozulması ise stres, yorgunluk, baş ağrısı, depresyon gibi sorunları da beraberinde getirir.

 • Şiddetli ses, basit bir sorun gibi görünse de zaman içerisinde tüm metabolizmanın bozulmasına zemin hazırlar.
 • Büyük şehirlerde yaşayan ya da yüksek sese maruz kalanların kendilerini rahatlatmak adına farklı aktiviteler gerçekleştirmeleri faydalarına olacaktır.
 • Ses ile birlikte yorgunluk hissi artacağı için daha gürültüsüz ortamlarda bulunmak gerekir.
 • Sağlık problemlerinin devam etmesi durumunda ise uzman bir doktordan yardım almak önemlidir.

Şiddetli sesin olduğu ortamlarda bulunmamak, gece uykusuna dikkat etmek ve dinlenmek bu tür problemlerden korunmak adına dikkat edilecek unsurlar arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.