saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigarayı Bırakma Yolları, Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

05.02.2019
16

Sigarayı bırakma yöntemleri nelerdir, sigaranın sağlığa zararları nelerdir, sigara bırakma ilacı var mıdır nasıl kullanılır. Sigarayı bırakmanın yan etkileri nelerdir, profesyonel hizmetten yararlanılmalı mı?

Sigarayı Bırakma Yolları, Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Sigarayı bırakma yöntemleri, sigara bağımlılığından mustarip çoğu vatandaş tarafından birçok kez denenmektedir. Ancak bu çabaların büyük bir çoğunluğu, ne yazık ki çeşitli nedenlerden dolayı olumsuzlukla sonuçlanmaktadır. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların ilk denemelerinde başarılı olamamasının birçok nedeni olabilir. Bireyler, ilk seferde başarılı olmadığı takdirde karamsarlığa kapılmamalı, doğru zamanda bir kez daha denemelidir.

Sigarayı bırakmak, uzun ve zorlu bir sürecin sonunda gerçekleşebilmektedir. Ancak bu süreci nispeten daha kolay bir hale getiren yöntemler de mevcuttur. Yazımız içerisinde sizlerle sigaradan kurtulmayı kolaylaştıran önerileri paylaşacağız.

Sigarayı Bırakmak Mümkün Müdür?

Sigara kullanımı, günümüzde oldukça yaygınlaşmakla birlikte, kullanım yaşı da giderek düşmektedir. Bu tehlikeli durum, sigarayı bırakmanın önemini kavrayamayan ve bu nedenle sigarayı bırakmak için bir çaba göstermeyen vatandaşların bilinçlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Sigara, diğer tüm zararlı alışkanlıklar gibi maddi, manevi, psikolojik ve fizyolojik zararları olan bir bağımlılıktır. Günümüzde kullanımının bu derece yaygın olması, sigaranın ölümcül zararlarını normalleştirmektedir. Ancak bu zararları kavrayan ve iradeli bir tutum gösteren herkes, günün birinde sigarayı bırakabilmektedir. Ancak bahsi geçen kişi, bu sürecin kendisi için oldukça zor geçeceğini bilmelidir.

Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigara bırakmak, bir anda ve kolay bir şekilde gerçekleşmemektedir. Bugüne kadar bu bağımlılıktan kurtulmaya dair birçok hizmet ve ürün piyasaya sürüldüyse de bunların hiçbiri uzun vadeli bir etki sağlayamamaktadır. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler, öncelikle bu tür mucizevi sigara bırakma ilaçlarından ve hizmetlerinden medet ummayı bırakmalı ve kendi çabası ile bu alışkanlıktan vazgeçmelidir.

Sigarayı bırakmanın en temel yöntemi, psikolojik olarak kendinizi bu duruma hazırlamaktır. Sigarayı bırakmak için yapılması gerekenlerin başında bu hazırlık süreci gelmektedir. Ancak uzun zamandır sigara bağımlısı olan kişiler için bu durum aynı zamanda fiziksel bir alışkanlık da olmaktadır. Bu nedenle sigarayı bırakmak için bu durumun yerine koyabileceğiniz alternatif bir fiziksel uğraşa yönelmeniz yararlı olacaktır.

En Etkili Sigara Bırakma Yöntemleri

En etkili sigara bırakma yöntemleri sırasıyla:

 • meditasyon yapmak
 • Daha sık meyve tüketmek
 • Arkadaşlarınızdan destek almak
 • Ağırlık çalışmaları yapmak
 • Danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak
 • Yeni bir hobi bulmak
 • Sigarayı bırakan kişilerle sohbet etmek
 • Sigara içmenizi tetikleyen olaylardan uzak durmak
 • farkındalık oluşturmak
 • Nefes egzersizleri yapmak
 • Etkili bir sigara bırakma planı oluşturmak
 • Krizlerde ne yapmanız gerektiğini belirlemek

Bu yöntemler, etkili ve kolay bir şekilde sigarayı bırakmanızı sağlayacaktır. Ancak burada yazan yöntemler, her zaman kesin bir sonuç vermemektedir. İlk seferde başarı elde edemeyen bireyler, yüzde yüz sigarayı bırakmak için farklı zamanlarda birçok kez deneyebilir.

Rahatlatıcı Egzersizler İle Sigara Bırakma

Rahatlatıcı egzersizlerin sigarayı bıraktırmadaki etkisi, bugüne kadar birçok uzman tarafından kanıtlanmıştır. Düzenli olarak yoga veya pilates yapan bireyler, mevcut kötü alışkanlıklarını kısa sürede bırakarak çok daha sağlıklı bir hayata adım atmaktadır. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlar, vücudunu bu alışkanlığın olumsuz etkilerinden arındırmak için yoga, pilates, meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilir.

Bu tür egzersizler, aynı zamanda temiz ve sakin bir zihin sağlayacağı için uzun vadede sigaraya olan ihtiyacınızı da azaltacaktır. Bu nedenle bu egzersizlerin bir süre düzenli olarak devam etmesi oldukça yararlı olacaktır.

Sigara Bırakma Sürecinde Çevrenizden Destek Alın

Sigarayı bırakmak, bazı durumlarda özne durumundaki kişi için fazla zor olabilmektedir. Bu bağımlılıktan kurtulmak isteyen ancak ger seferinde geri dönen bireyler, daha istikrarlı ve kararlı olabilmek için hayatındaki sevdiği ve güvendiği kişilerden yardım alabilir. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin bu süreçte arkadaşlarından ve ailesinden yardım alması, süreci çok daha kolay bir hale getirecektir.

Arkadaşlarınız, sigara bırakma sürecinde gerginliğinizi azaltacak ve çok daha rahat bir şekilde bu alışkanlıktan vazgeçmenizi sağlayacaktır. Kriz anlarında çevrenizdeki kişilerin neden bırakmanız gerektiğini hatırlatması, iradenizi ve kararlılığınızı güçlendirecektir.

Sigaranın Zararlarını Bildiğinizden Emin Olun

Sigarayı bırakmanın ilk adımı, bu alışkanlığın yol açtığı zararları bilmektir. Bu nedenle, bu yola çıkmadan önce sigaranın neden olduğu psikolojik ve fizyolojik zararları iyi bir şekilde bildiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Bu alışkanlığı bırakma motivasyonu yeterli olmayan ve geçerli sebeplere sahip olmayan bireyler, ne yazık ki bu süreci başarısızlıkla tamamlayacaktır.

Bu sebepten, sigarayı bırakmaya dair herhangi bir aksiyon almadan önce sigaranın zararlarını araştırmak ve sindirmek, oldukça önemli ve gereklidir.

Sigara Bırakmada Profesyonel Hizmetler Yararlı Mıdır?

Sigara bağımlılığı, uzun zamandır birçok kurum ve kuruluşun savaştığı konulardan biridir. Günümüzde en yaygın zararlı alışkanlıklardan biri olan sigara, çapının geniş olması nedeniyle pek çok profesyonel hizmet ile bıraktırılmaya çalışılmaktadır. Sigaradan kurtulmak isteyen bireyler için bu hizmetlerin yararlı olup olmadığı ise uzun zamandır vatandaşlar tarafından tartışılmaktadır.

Sigarayı bırakma süreci bünyeden bünyeye farklılık göstermektedir. Bu süreçte düzenli ve yoğun bir motivasyona ihtiyaç duyan bireyler için profesyonel destekler faydalı olabilmektedir. Ancak bu tür desteklerden yararlanmak isteyen bireylerin ilgili kurumu iyi bir şekilde araştırması ve güvenilirliğine emin olması gerekmektedir. Aksi durumda bu alternatif sigara bırakma yöntemleri yarardan çok zarar getirmektedir.

Sigarayı Bırakmanın Maddi Etkileri Nelerdir?

Sigara alışkanlığının, diğer tüm zararlı alışkanlıklar gibi maddi bir karşılığı da vardır. İlk başlarda oldukça masum görünün bu giderler, uzun vadede kişi için hatırı sayılır kayıplara yol açmaktadır. Özellikle günümüzde sigara fiyatlarının giderek artması, bu bağımlılıktan mustarip kişilerin bu harcamaya ayırdığı bütçenin devasa boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır.

Bağımlıları için sağlık alanında olduğu kadar ekonomik anlamında da zararlı etkileri olan sigara, bu sebeplerden ötürü en kısa zamanda bırakılmalıdır.

Neler Sigara İçme İsteğini Tetikler?

Uzun zamandır sigara kullanan kişilerde, bazı durumlarla sigara tüketimi özdeşleşmiş halde bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda sigarayı bırakmak, kişi için çok daha zor bir hale gelmektedir. çünkü bahsi geçen spesifik durumlarda düzenli olarak sigara içen bireyler, sigarayı bırakma sürecinde aynı durumları yaşadığında küçük çaplı krizler yaşayabilmektedir.

Sigarayı bırakmak isteyen kişiler, bunula başa çıkabilmek için aynı durumlarda uygulayabileceği başka faaliyetlere yönelmektedir. Çoğu kişi bunun için meyve ve çerez gibi besin tüketimi ile yapmaktadır. Örneğin her gün akşam yemeğinden sonra sigara tüketen bireyler, sigara tüketme sürecinde her gün akşam yemeğinden sonra bir adet meyve tüketebilir.

Sigarayı Bırakanları Nasıl Bir Süreç Bekliyor?

Sigarayı bırakmak, uğraş gerektiren bir durumdur. Bu süreci başarıyla tamamlayan bireyler, bırakma sürecinde yaşadığı zorlukların sonucunda oldukça rahat ve sağlıklı bir hayat sürmeye başlar. Başlarda nefes almada ve tat almada ortaya çıkan olumlu değişimler, daha sonra vücudun her kısmında etkisini göstererek çok daha kaliteli bir yaşam sağlar.

Sigarayı bırakan bireyler, nadir de olsa zaman zaman sigara isteği çekebilmektedir. Ancak bu durum, kişinin iradesi ile kolayca aşılabilmektedir. Sigara bırakma sonrasında meydana gelen olumlu değişimleri gözlemleyen bireyler, bir daha kullanmak istemeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.