saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Siğil Nedir? Siğil Neden Çıkar, Nasıl Tedavi Edilir?

05.02.2019
786

Siğil nedir, tedavi yöntemleri nelerdir, bitkisel tedavi yöntemi var mıdır? Siğil kendini tekrarlar mı, hangi durumlarda siğil oluşur, siğil bulaşıcı mıdır?

Siğil Nedir? Siğil Neden Çıkar, Nasıl Tedavi Edilir?

Siğilin ne olduğu neden çıktığı ve bu problemin nasıl tedavi edildiği pek çok kişi tarafından merak edilir. Düz siğil kısaca deride oluşan ve pürtüklü olan zararsız bir ur olarak tabir ediliyor. Siğil hastalığına neden olan virüslere HPV denildiği biliniyor. HPV ise humn papillomavirus açılımının baş harflerinden geliyor. Siğil hastalarının genellikle ellerde ve ayaklarda meydana geldiği biliniyor. Fakat kimi zaman vücudun diğer yerleri de siğilden etkilenebiliyor. Siğilin pek çok farklı çeşidi bulunuyor. Halk arasında ise siğilin nedeni olarak kurbağaya dokunulmak olduğu söyleniyordu. Günümüzde bu inanış tamamen çürütüldü.

Siğil Nedir?

Siğiller cildin en üst tabakasında meydana gelen, virüsün insan vücuduna yerleşmesi ile ortaya çıkan ve tamamen iyi huylu olan deri kabartılarına verilen isimdir. Görüntüsünün estetik olmaması nedeni ile kişiler siğilleri olduğu için rahatsız olabilmektedir. Özellikle el gibi göz önünde olan bölgelerde çıktığından kişiler siğillerinden daha çok rahatsız olarak siğil nasıl geçer sorusuna cevap arayabilirler.

Siğil Nasıl Bulaşır?

Cildinizde eğer herhangi bir şekilde kesik ya da yaralanma oldu ise siğile neden olan virüsün cildinize bulaşma ihtimali bulunuyor. Siğiller zararlı olmadığından endişe edilecek bir durum yoktur fakat siğillere virüslerin neden olmasından dolayı son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Eğer siğili olan bir kişi ile doğrudan ya da dolaylı olarak temasta bulunuyorsanız bu durum siğil virüsünü kapmanıza neden olabilmektedir. Bu şekilde en çok ellerde ve ayaklarda olduğu tespit edilmiştir.

Siğil Yalnızca El ve Ayaklarda Mı Görülür?

Siğiller yalnızca vücutta elde ve de ayaklarda oluşmaz. Vücudun herhangi bir yerinde siğil oluşma ihtimali vardır. Örneğin ayakta oluşan siğiller düz siğillerdir ve kişi yürüdüğü zaman kişilerin ağrı yaşamasına neden olabilmektedir. Kimi zaman nadir olsa da siğillerin yüzde çıktığı da görülmüştür. Bu kişiler yüzdeki siğil nasıl geçer diye merak ederek tedavi yöntemleri arıyor olabilirler.

Siğil Nasıldır?

Genellikle cilt rengi ile aynı renkte meydana gelirler. Elle dokunulduğu zaman ele sert ve pürüzlü gelirler. Bununla birlikte yumuşak siğillerin olduğu da bilinmektedir. Buna ek olarak koyu renkli olan siğillerde vardır. En çok kahverengi ve siyah renkli siğiller olduğu bilinmektedir.

Siğil Kimlerde Daha Sık Görülür?

Siğil çıkması için hemen herkes risk altındadır. Bununla birlikte bazı kişilerin siğile neden olduğu bilinen HPV virüsünü kapmaya daha yatkın oldukları bilinmektedir. Bu kişilerin başında çocuklar, ergenlik çağında bulunan kişiler, tırnak yeme alışkanlığına sahip olan kişiler, bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayan kişilerde siğil oluşma riskinin daha fazla olduğu bilinmektedir.

Çocuklarda Görülen Siğiller Çoğu Zaman Kendiliğinden Geçer

Siğil nedir nasıl tedavi edilir diye sıkça sorulur. Eğer siğil çıkaran kişi çocukluk çağında ise, genellikle herhangi bir tedavi yöntemine gerek kalmaz. Bu kişiler siğillerinin kendiliğinden geçtiğine şahit olabilirler. Fakat çocuk yaşında bile olsa siğil eğer kişiye acı veriyor ise ve siğil miktarı gittikçe artıyor ise mutlaka bir cilt uzmanına gitmek gerekir.

Hangi Durumlarda Siğil Oluşur?

Bazı durumlarda siğil ile karşılaşmak kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle aşağıda yer alan durumlardan mümkün olduğunca kaçınmak gereklidir. Bu durumlar:

  • Siğille doğrudan temasta bulunmak,
  • Tırnak yemek,
  • Kötü beslenmek,
  • Yeterince dinlenmemek,
  • Ortak kullanılan hamam, kaplıca ve banyo gibi ortak alanlarda hijyene dikkat etmemek,
  • Deride kesik ya da yara olması,
  • Korunmasız cinsel temas,
  • Alerjik kişilerin alerjenler ile temasta bulunması,
  • Cilt tıraş edilirken ciltte açıkta kesik bırakılması olarak sıralanabilir.

Siğil Tedavisi Oldukça Kolaydır

Siğil nasıl yakılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Siğili yakmak yerine siğil tedavisi yöntemlerinden bahsetmek yerinde olacaktır. Bu hastalığın tedavisi yapılırken yalnızca HPV adlı virüse karşı bir tedavi yapılmamaktadır. Uygulanan tedavi yöntemleri ile yalnızca cilt üzerine yerleşmiş olan siğillerden kurtulma amacı taşınır.

Siğil İlaçlarını Doktorunuza Sormadan Almayın

Bunun için de eczanede bulabileceğiniz içerisinde salisilik asit bulunan ilaçlardan faydalanabilirsiniz. Fakat bu ilaçları mutlaka doktorunuzun vermiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde kullanılan ilaçlar siğilin daha kötüye gitmesine ve diğer sağlık problemlerine neden olabilir.

Siğil Tedavisi İçin Kullanılan Diğer Yöntemler Nelerdir?

Siğil kanarsa ne olur diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu durumlarda genellikle siğil daha ileri seviyededir bu nedenle de doktorlar farklı tedavi yöntemleri uygulamak isteyebilirler. Doktor tarafından koter ile siğil yakma işlemi uygulanabilir. Bu yönteme elektro koteriasyon adı verilmektedir. Kimi zaman kriyoterapi adı verilen dondurma tedavisinden de faydalanılmaktadır. Bazı hastalarda lazer tedavisinin de olumlu yanıt verdiği olmuştur. Bu tedavi yöntemlerinden sizin için en uygun olanını seçmek için uzman bir doktor tarafından muayene edilmeniz gerekir. Doktorunuz siğilinizin genel durumuna göre sizin için en uygun tedavi yöntemini seçecektir.

Siğil Çeşitlerinden Yaygın Siğiller Nedir? Kimlerde Görülür?

Siğilin pek çok farklı çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan ilki yaygın siğiller adı verilen siğillerdir. Bu siğiller genel olarak elin içinde ve de üzerinde yer almaktadır. Genel olarak parmak aralarına yerleştikleri bilinmektedir Eğer deri yapısının bütünlüğü bozulmuş ise bu yerlerde siğin çıkması daha kolay olur. Kişi eğer tırnaklarını yiyorsa siğil çıkma ihtimali 2 kata kadar artar. En çok bu siğillerin çocuklarda görüldüğü bilinmektedir.

Siğil Çeşitlerinden Ayak Tabanı Siğiller Nedir? Kimlerde Görülür?

Ayak tabanı siğilleri de sık görülen siğil çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu siğiller kimi zaman tek tek çıkarken kimi zamanda da gruplar halinde çıkarlar. Kişiler siğillerin ilk başta nasır olduğunu düşünebilirler. Bu siğiller genellikle derinin içine gömülmüş halde olurlar. Elle dokunulduğu zaman kişilerin eline sertlik gelmez. Fakat bu siğiller kişilerde ağrıya sebep olur. Özellikle ortak alanların hijyenik olmayan bir şekilde kullanımı yapan kişilerde görüldüğü bilinmektedir.

Siğil Çeşitlerinden Düz Siğiller Nedir? Kimlerde Görülür?

Düz diğiller vücudun pek çok yerinde görülebilir. Bu siğiller minik olurlar ve yumuşaktırlar. Genellikle kişilerde saç ve yüz bölgesinde görüldüğü  bilinmektedir. Nedeni kişiden kişiye göre değişse de genellikle hijyene dikkat edilmediğinden dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir. Hijyenlerine özen göstermeyen kişilerde sık görülür. Özellikle eğer başka bir insan ile tarak paylaşılıyorsa düz siğil çıkma olasılığı da çok yüksektir.

Siğil Çeşitlerinden Genital Nedir? Kimlerde Görülür?

Genital siğiller genellikle en çok yetişkinlerde görülmektedir. Çocuk yaştaki kişilerde görülme ihtimali neredeyse sıfırdır. Kadınlarda genital bölgenin çevresinde olabilir ve daha sonra hızlı bir şekilde yayılım gösterebilir. Cinsel ilişki sırasında genital siğil bulaşma ihtimali çok yüksektir. Cinsel ilişki sırasında alınacak olan korunma yöntemleri ile siğil oluşma ihtimalini aza indirmek mümkündür.

Siğil Neden Kendini Tekrarlar?

Siğiller genellikle kendilerini tekrar ederler. Bunun sebebi olarak hastaların tedavilerine uzun süre bozunca düzenli bir şekilde devam etmemeleridir. Ara verilen tedavi yöntemleri ve düzensiz uygulanan ilaçlar nedeni ile siğilin tekrarlanma ihtimali artar. Hasta eğer yorgun ve stresli ise de siğilin kendini tekrar etme ihtimali yükselir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.