saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sinüzit Nedir, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

05.02.2019
19

Sinüzit nedir , nasıl ortaya çıkar, tedavi yöntemleri nelerdir, korunmak için ne gibi önlemler alınmalı. Sinüzitin belirtileri nelerdir? Sinüzit için ameliyat gerekli midir?

Sinüzit Nedir, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Sinüzit rahatsızlığının belirtileri ve tedavi için ne yapılması gerektiği bu hastalıktan şikayetçi olan kişilerin merak ettiği konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu hastalık kişilerde baş ağrısı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi can sıkıcı yan etkilere neden olduğundan bu kişilerin hayat kalitelerinde önemli ölçüde düşüş yaşanıyor. Bu nedenle de hastalar Sinüzit tedavi yöntemlerini aramaktadırlar.

Sinüzit kendi başına bir hastalık olarak bireylerde görünebileceği gibi kimi durumlarda başka hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle sinüzit problemi olan kişilerin neden sinüzit olduklarına dair altta yatan nedeni bulmalarında fayda var. Bu neden ciddi bir hastalıktan kaynaklanıyor ise, erken teşhisin hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

Kimi zaman bu hastalık kendi başına bir hastalık olarak görülse de bu hastalığın ilerlemesi de kişilerin diğer sağlık problemlerini yaşamalarına zemin hazırlıyor. Bu nedenle hiçbir hastalık önemsiz görülmeden mutlaka kişilere uygun olan tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Bu Belirtiler Sizde De Görülüyorsa Doğrudan Doktora Gitmelisiniz

Sinüzitin ortaya çıkması sinüzit kemiği adı verilen kemiklerin içerisine iltihaplı dokuların dolması ile başlar. Bu iltihaplı doku yüzünden kişilerin burunlarında tıkanıklık olur, burunda iltihaplı dokudan dolayı yeşilimsi renkli bir akıntı gelir, geniz akıntsı yaşanır ve kişiler koku almakta zorlanabilirler. Bu belirtiler genellikle ilerlemiş sinüzit belirtileri olarak adlandırıldığından doğrudan doktora gidilmesi gerekir.

Sinüzit Hastalığında Ağrı Şikayeti Çok Seyrek Olarak Kendisini Gösterir

Sinüzit hastalığının belirtileri her kişi için farklı olabilmektedir. Kimi insanlar bu hastalığı daha hafif atlatırlarken kimileri için belirtilerin şiddeti çok daha yoğun olabilmektedir. Genellikle insanlar başları ya da yüzleri ağrıdıklarında sinüzite yakalandıklarını düşünmektedirler fakat bu kanı yanlıştır. Sinüzit hastalarının neredeyse hiç birinde ağrı şikayeti kendini göstermez. Bu oran yapılan araştırmalar ile neredeyse yalnızca yüzde 5 olarak kendisini göstermiştir.

Sinüzit Hastalığının Tipik Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit hastası olan kişilerde daha çok burun tıkanıklığı, seste bozulmalar, kişilerin yüzlerinin ödem tutması ve şişkinlik hissi olarak kendisini göstermektedir. Buna ek olarak hastaların en çok şikayet ettikleri konular arasında:

  • İnatçı öksürük yaşanması,
  • Yeşil renkli burun akıntıları,
  • Göz ve çevresinde basınç duyulması,
  • Koku azalmada körelme,
  • Mide bulantısı,
  • Nefesin kötü kokması,
  • Soğuk algınlığının uzun sürmesi,
  • Geçmeyen ve şiddetli baş ağrıları yer almaktadır.

Sinüzit Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Sinüzit hastalığının pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Kişilerin doğuştan sahip olduğu burun eğrilikleri, burun etinin büyümesi, üst solunum yollarının enfeksiyon kapması, alerjiler olması, geniz etlerinin büyümesi, basınç değişiklikleri bu hastalığın en bilinen nedenleri arasında yer almaktadır. Bu kişilerde genellikle sinüzit ilacı kullanımı yapılması bir zorunluluk halini almaktadır. Kimi durumlarda evde alınacak önlemler de işe yarayabilir.

Sinüzit Hastalığı Eğer Tedavi Edilmezse…

Sinüzit hastalığı eğer tedavi edilmezse bu durum ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Bu kişiler kronik farenjit, reflü ve beyin apsesi gibi ciddi hastalıklar ile karşı karşıya gelebilirler. Bu nedenle başta sinüzit doğal tedavi yöntemleri olmak üzere sinüzite iyi geldiği bilinen yöntemlerin uygulanması çok önemlidir.

Sinüzit Tedavisi Herkes İçin Aynı Değildir

Sinüzit nasıl boşaltılır diye merak ediyorsanız, öncelikle bu durumun herkes için farklı olduğunu söylemekte yarar var. Çünkü herkesin hastalığının şiddeti, oluşma nedeni ve kişilerin bünyeleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle de herkesin sinüzite çare bulması aynı şekilde olmayacaktır. Bu nedenle size özgü olan tedavi yönteminin bulunması gereklidir. Bunun için de mutlaka bir doktora gitmeniz ve muayene olmanız gerekir. Doktorunuz zaten sizi yönlendirecektir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi İle Sinüzit Hastalığının Tedavisi

Yapılan müdahalelerden bir tanesi endoskopik sinüs ameliyatıdır. Bu ameliyatın olunması için sinüzitin belli bir aşamaya gelmiş olmuş olması gerekmektedir. Yani kişiler kendi başlarına bu ameliyatı olmak için karar veremezler. Bu ameliyat ile birlikte kişilerin tıkanmış olan sinüzit kanalları polip yardımı ile açılır. Bu ameliyatı olmaya karar verenlerin daha uzun bir iyileşme sürecini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Kişilerin normal hayat akışlarına dönmesi normalden daha uzun sürer.

Aynı zamanda komplike bir ameliyat olduğundan dolayı bazı riskleri de bulunmaktadır. Bu nedenle iyi bir doktor aracılığı ile bu ameliyatın olunması gerekir.

Balon Sinoplasti Yöntemi İle Sinüzit Hastalığı Daha Az Riskli Bir Şekilde Tedavi Edilebilir

Sinüzit ne iyi gelir diye merak eden kişilerin faydalanabilecekleri diğer cerrahi yöntem ise balon sinoplasti yöntemidir. Bu yöntem diğer ameliyat yöntemine göre daha güncel bir yöntem olduğundan daha çok tercih edilir. Bu ameliyat yapılırken yalnızca hastanın yüz alın ve geniz bölgelerine müdahale yapılmaktadır. Doktorların hasta kişilere ameliyat olabilmeleri için uygunluk vermesi gerekmektedir.

Balon Sinoplasti Ameliyatının Diğer Yöntemlere Göre Artıları Nelerdir?

Bu yöntem sayesinde kişiler ameliyat olduktan hemen sonra işine, okuluna kısacası hayatının normal düzenine dönebilirler. Bu nedenle de diğer ameliyata göre daha çok tercih edilir. Bu yöntemle diğer ameliyat yönteminde olduğu gibi kişilerin anatomik yapılarında da bir bozulum meydana gelmemektedir. Bu da bu yöntemin tercih edilmesinde önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Sinüzit İçin Herkesin Önlem Alması Gerekiyor

Sinüzit için elbette doğrudan ameliyat olmak gerekmiyor. Kimi insanlar ilaca bile gerek kalmadan bazı önlemlerin alınması ile bu hastalığı atlatabiliyorlar. Ayrıca bu önlemler ameliyat olmuş kişilerinde dikkat ederek hayatlarına uygulamaları gereken yöntemler arasında yer alıyor. Böylece sinüzitin tekrar geri gelmesinin önüne geçmiş oluyorlar. Sağlıklı kişilerin bile sinüzit olmamaları için bazı önlemler almaları gerekiyor.

Sinüzitten Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Eğer grip olduysanız, hastalığı küçümsemeden mutlaka bir doktor kontrolünde tedavi olmanız gerekiyor.

Sinüzit enfeksiyonu kaptıysanız mutlaka burnunuzu açık tutmanız gerekiyor. Bunun için eczanelerde kolayca bulabileceğiniz okyanus sularını kullanabilirsiniz ya da mevsim el verişli ise denize girerek burnunuza deniz suyunu çekebilirsiniz.

Dışarıya çıkarken saçlarınız mutlaka kuru olmalıdır. Özellikle soğuk havalarda ıslak saçla dışarıya çıkılmamalıdır.

Direk rüzgar alan yerlerden uzak durmak gereklidir.

Alerjiniz varsa bu alerjenlerden kaçınmalı ve maruz kalıyor iseniz de bu alerjenlere karşı mutlaka bir koruma almalısınız.

Burnunuzda eğrilik varsa ya da burun etleriniz varsa konu ile ilgili mutlaka bir doktor ile görüşerek bu hastalıklarınızı tedavi ettirmeniz gerekir.

Sinüzitten Korunmak İçin Buruna Uygulanan Ev Yapımı Tedavi Tarifi

Enfeksiyon kapılan burunun açık tutulması gerektiğini söylemiştik. Bunun için insanlar genellikle eczanede satılan okyanus sularını tercih etmektedirler. Fakat bunun yanında evde hazırlanabilecek tarifler de bulunmaktadır. İkisi de aynı işlevi göreceğinden dileğiniz yöntemi seçebilirsiniz. Biz evde uygulanan tedavi yöntemlerinden yanayız.

Bu tarif için öncelikle bir bardak temiz suyu alın daha sonra bu suyun içerisine bir çay kaşığı kadar tuz ekleyin. Karışımın içine yarım çay kaşığı kadar karbonat ekleyin ve eklediklerinizin suda iyice çözündüğünden emin olana kadar güzelce karıştırın. Daha sonra burnunuzu bu karışım ile yıkayın. Bunu hem sabahları hem de akşamları yapabilirsiniz. Bu yöntem burnu açık tutmak için son derece etkili olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.