saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Birçok kişi, çektiği sırt ağrısına iyi gelen bir formül arayışındadır. Sırt ağrıları neredeyse herkesin karşılaşmış ya da karşılaşacak olduğu bir rahatsızlıktır. Kimi çok kısa sürer ve tekrar görülmezken kiminin nedeni farklıdır. Sırt ağrısı bazı nedenlerle oluşur. Bunlar genellikle yaşam şeklinden dolayı ortaya çıkar.

Bazı ayrıntılara dikkat ederek sırt ağrılarında korunmak mümkündür. Sırt ağrısı için bilinen bazı tedavi yöntemleri de vardır. Bu tedavi yöntemlerine ek olarak sırt ağrılarına iyi gelen bazı faaliyetlerde de bulunarak sırt ağrıları azaltılabilir.

Sırt Ağrısı Neden Oluşur?

Sırt ağrısı, özellikle masa başında çalışan kişilerin sık sık şikayet ettiği bir rahatsızlıktır. Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı olarak gelişir. Sırt kaslarının üzerine baskı uygulanması ağrıyı tetikler. Kasların güçlü olması bu ağrının ortaya çıkma olasılığını azaltır.

Sırt ağrısının nedeni olabilecek bir faktör de kalp ve akciğer hastalıklarıdır. Aynı zamanda safra kesesi rahatsızlığı da sırt ağrısına yol açar. Omuzlardan kaburgaların bittiği noktaya kadar ağrı hissedilir.

Sırt ağrısının sürekli olması, bel ve boyun fıtığının habercisi olabilir. Bu durumda hiç zaman kaybedilmemeli ve teşhis yapılmalıdır.

Skolyoz, omurga eğriliği anlamına gelen bir hastalıktır ve gelişme çağında sık sık görülür. Yoğun bir sırt ağrısına neden olan bu hastalık, beli yoran aktiviteler sırasında şiddetli seyreder.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Siyah Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Sırt Ağrısından Korunma Yolları

Bazı önemli noktalara dikkat ederek sırt ağrısından korunmanın yolları vardır. Sırt ağrısı çekmemek için alınabilecek önlemlerden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Gün içinde uzun süre oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçınılmalıdır.
 • Ağır yükler taşınırken doğru teknikler kullanılmalı, ağır bir yükü taşımak son çare olmalıdır.
 • Bilgisayar başında çalışırken sırt sandalyeye yaslanmalıdır.
 • Ortopedik yataklarda yatılmalıdır.
 • Ağır işlerde çalışan işçiler iş sağlığı ve güvenliği kurallarına dikkat etmelidir.

Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrısı çekenlerin en çok merak ettiği şey sırt ağrısı nasıl geçer sorusudur. Sırt ağrısı tedavi edilirken öncelikli işlem sırt ağrısının nedeninin belirlenmesidir. Bu amaçla sırt ağrısı fiziki muayene, MR, BT, EMG gibi tetkikler yapılır. Sırt ağrısı tedavisinde nedenine bağlı olarak kas gevşeticiler ya da merhemler kullanılabilir.

İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı ya da çözüm olmadığı durumlarda fiziksel tedavi, nöral terapi, soft lazer ya da masaj gibi alternatif tedavilere geçilir.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt ağrısına neyin iyi geldiği sorusu ağrının tipine göre cevaplanır. Ancak genel olarak sırtı rahatlatan teknikler de mevcuttur. Sırt ağrısına iyi gelen bazı yöntemleri deneyerek ilaç ya da fiziksel tedaviye destek verebilirsiniz.

 • Fazla kilolardan kurtulmak sırtı rahatlatacaktır. Bu sayede sırt ağrılarının şiddeti azalır ya da nedenine bağlı olarak tamamen iyileşir.
 • Düzenli egzersiz yaparak sırt kaslarını güçlendirmek, sırt ağrılarını azaltacak ve sırtın daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır.
 • Yatak kilonuza uygun değilse sırt ağrılarına neden olabilir. Kilonuza uygun bir ortopedik yatak kullanın.
 • Kadınlar için göğüsler de sırta yük olduğundan ağrılar geçene ve sırt güçlenene kadar daha destekleyici olan spor sutyen kullanmalıdırlar.
 • Kemik gelişimini destekleyen D vitaminini doktor gözetiminde normal değerine yükseltin. Güneş ışığı da D vitamini sentezlemeye yardımcı olur.
 • Kaplıcalar, saunalar ve benzer termal çözümleri doktorunuzun bilgisi dahilinde deneyin.
 • Dengeli beslenin. Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum ve D vitamini kemik gelişimini ve onarımını destekler. Proteinler ise kaslarda meydana gelen hasarı onarır.

Sırt Ağrısı İçin Egzersizler

Sırt ağrısını azaltmak ve aynı zamanda sırtın güçlenmesini sağlamak için sırt ağrısına iyi gelen egzersizler bulunmaktadır. Bu egzersizlerden bazıları aynı zamanda sırtı dinlendirir. Tüm egzersizlerden önce ısınma hareketleri yapılmalıdır. Hiçbir egzersizde ani hareket yapılmamalı ve vücut zorlanmamalıdır.

 • Eller yukarıya (kapı çerçevesi, barfiks direği gibi) tutunacak şekilde beli öne doğru esnetebilirsiniz. Bu aynı zamanda ısınma hareketidir.
 • Sert olmayan bir yere yüz üstü yatıp ellerinizi sırtınızın üzerine koyun. Daha sonra göğsünüzü yavaşça kaldırıp indirin. İlk günlerde fazla yapmaktan kaçının. Bu egzersiz sırt kaslarını çalıştırır ve güçlendirir.
 • Sandalyeye oturup ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Geriye doğru esneyerek yukarıya bakın.
 • Sırtınızı duvara yaslayın ve kollarınız duvara bitişil olacak şekilde tamamen kaldırıp indirin. Bu da sırt düz iken çalışan kasları güçlendirir ve sırtı dik tutmayı kolaylaştırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.