saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Siyah Fasulyenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

23.12.2018
137
Siyah Fasulyenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Zeytinyağlı siyah fasulye düzenli tüketildiği zaman sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Ülkemizde oldukça çok tüketilen fasulye çeşitlerinden olmasa da tat ve şekil itibariyle beyaz fasulyeye oldukça benzer bir üründür. Türkiye’de genel itibariyle taze fasulye, beyaz fasulye ve börülce cinsi fasulyeler tüketilmektedir. Bu fasulye çeşitlerinin yanı sıra siyah fasulye de son zamanlarda ülkemizde sıklıkla kullanılacağa benziyor. Bunun temel nedeni siyah fasulyenin içinde bulunan yüksek besin değeri ve insan sağlığına sağladığı faydalardan kaynaklanmaktadır. Protein ve vitamin açısından oldukça zengin olan bu ürün birçok farklı tarifle uygulanabilir oluşu nedeniyle de hem oldukça sağlıklı hem de lezzetli bir üründür.

Siyah Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Fasulyenin hemen hemen her çeşidi birçok açıdan faydalı ve besin değeri yüksek bir üründür. Bu nedenle haftada en az iki defa tüketilmesi birçok uzman tarafından önerilmektedir. Siyah taze fasulye hakkında bilinen ve tüketildiğinde bizleri birçok hastalıktan koruyan bazı özellikleri ise kısaca şu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar;

 • Kansızlık (Anemi) riskini büyük ölçüde azaltır.
 • Kolan kanseri ve çeşitli kalp hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Kan şekeri ve kan dengesini düzenler.
 • Enerji değeri yüksektir.
 • İçerisinde bol miktarda protein ve vitamin barındırır.
 • Mide hastalıklarını önleyicidir.

Siyah fasulyenin insan sağlığı için faydalarından bazıları bunlardır. Bu sayılan faydalara ek olarak siyah fasulyenin daha birçok faydasından söz etmek mümkündür. Siyah fasulyenin bu kadar faydalı ve etkili bir ürün olmasının temel sebebi ise; içinde barındırdığı; B2, A, B6, B9 ve B3 vitaminleri, protein, kalsiyum, demir vb. mineraller ve lifli özelliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Siyah Pirincin Faydaları Nelerdir?

Siyah Fasulye Nasıl Tüketilmelidir?

Siyah fasulye salatası yaparak tüketmek genellikle bu ürün için başlıca tüketim tavsiyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra normal tükettiğimiz beyaz fasulye gibi birçok farklı şekilde pişirip tüketmekte mümkündür. Siyah fasulye için genellikle tavsiye edilen tüketim biçimi kabuklarıyla birlikte tüketilmesidir. Kabuğunda barındırdığı birçok vitamin ve mineral sayesinde siyah fasulyenin faydası iki katına kadar artabilmektedir. Ancak kabuğu ile tüketimi hafif bir acımsı tat oluşturduğu için tüketimi herkes için uyumlu olmayabilir. Siyah fasulyeyi şu şekillerde tüketmeniz de mümkündür;

 • Beyaz fasulyeye benzer şekilde haşlanarak tüketilebilir.
 • Haşlanan fasulyeler; zeytinyağı, limon ve soğan eklenerek salata biçiminde tüketilebilir.
 • Siyah fasulye piyazı yaparak tüketime uygundur.
 • Yine haşlandıktan sonra püre haline getirilerek meze olarak tüketilebilir.

Siyah fasulye için tavsiye edilen başlıca tüketim yöntemleri bu şekilde karşımıza çıkar. Siyah fasulye ile tıpkı beyaz fasulyede olduğu şekilde aynı yöntemleri uygulayarak tüketebilirsiniz.

Siyah Fasulye Nerede Satılır ve Yetiştirilir?

Siyah fasulye nerede yetişir ve nereden temin edilir? Sorusu birçok kişinin siyah fasulye hakkında bilmek istediği konular arasında yer almaktadır. Siyah fasulye ülkemizde yeni yeni kullanımı yaygınlaşan bir ürün olsa da dünyada birçok ülkede yaygın biçimde tüketildiği bilinmektedir. Amerika kıtasının güney bölümlerinde yetiştirilen bu bitki; Amerika, Avrupa ve bazı Asya ülkelerinde yaygın kullanıma sahiptir. Ana vatanı Güney Amerika olan bu ürünün; Meksika ve Küba ve Brezilya gibi ülkelerde en az bizim beyaz fasulye kadar çok tüketime sahiptir. Yakın gelecekte ülkemizde de bolca tüketileceği düşünülmektedir. Peki, siyah fasulyeyi ülkemizde nereden temin edilir? Derseniz, ürün çeşitliliği ile tanınan birçok süper marketten ve bazı bakla satıcısında bulabilirsiniz. Siyah fasulye kullanarak sofralarınıza oldukça farklı ve alışıla gelmedik bir lezzet sunabilirsiniz.

 

Siyah Fasulye Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Siyah fasulye temelde sıkça kullandığımız beyaz fasulye ile birebir aynı özelliklere sahiptir. Renk ve tat anlamında bazı farklılıklar olsa da genel itibariyle aşırı derecede farklılıklarından söz etmek mümkün değildir. Siyah fasulye fiyatı ve tüketimi oldukça uygun ve yararlıdır. Siyah fasulyeyi aldıktan sonra birkaç farklı şekilde saklayabilmeniz mümkündür. Örneğin;

 • Siyah fasulyeyi haşladıktan sonra derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz.
 • Hava almayan bir kavanoz ya da kap içerisinde kuru bir ortamda saklayabilirsiniz.
 • Paketini açtıktan sonra en geç bir yıl içinde tüketilmesi önerilir.

Görüldüğü üzere baklagiller gibi benzer şekillerde tüketilir ve muhafazası da aynı koşullar altında yapılır. Siyah fasulyeyi bir defa kullanmaya başladıktan sonra bu eşsiz lezzetten bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.