saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Siyah Pirincin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

23.12.2018
304
Siyah Pirincin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Oldukça faydalı ve değerli olan siyah pirincin tüketimi günden güne ülkemizde de artış göstermektedir. Günümüzde popülerliği gittikçe artan siyah pirincin faydaları ve tüketimi sıklıkla merak edilmektedir. İçeriği açısından beyaz pirinçten çok daha zengin olduğu ve beyaz birince göre daha fazla faydaları bulunan siyah birincin, üretimi beyaz pirinç kadar yaygın olmadığı için beyaz pirinçten daha değerlidir. Günümüzde siyah pirince pek çok mağazanın raflarında rastlanabilmektedir.

Siyah pirincin ülkemizde kullanımı Avrupa ve Asya ülkeleriyle kıyaslandığında oldukça düşüktür. Ancak beyaz pirince göre çok daha faydalı ve yoğun bir içeriğe sahip olması sebebiyle, ülkemizde de insanların diyetlerine sokulması diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir. Elbette ülkemizde siyah pirince ulaşım beyaz pirince ulaşıma göre daha zor ve meşakkatlidir. Siyah pirincin beyaz pirinç kadar çok ve yaygın bir şekilde üretilemiyor oluşu da ülkemizde neredeyse hiç tüketilmemesinin sebeplerinden biridir. Siyah pirinç fiyat olarak beyaz pirinçle arasında ciddi bir farka sahiptir.

Siyah Pirincin Faydaları Nelerdir?

Siyah pirinç, beyaz pirince göre çok daha faydalıdır. Ancak siyah pirincin tüketilmek için hazırlanması da beyaz pirince göre daha farklıdır. Siyah pirinç kalori açısından incelendiğinde 100 gram siyah pirincin 267 kalori barındırdığı görülmektedir. Siyah pirincin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Siyah pirinç, antioksidan açısından çok zengindir. Antioksidan vücudun toksinlerden arındırılmasını ve karaciğerin rahatlatılmasını sağlamaktadır. Siyah pirincin, bazı detokslarda kullanılabileceği belirtilmektedir.
  • Siyah pirinç bunun yanında magnezyum ve mineral açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sebeple magnezyum eksikliği ya da kansızlık çeken insanların siyah pirinç tüketmeleri önerilmektedir.
  • Siyah pirinç şeker hastalığından muzdarip insanlar için de önerilmektedir. Zira içeriğinden çok çok az miktarda şekere rastlanması, siyah pirincin şeker hastaları tarafından tüketilebilmesini sağlamaktadır. Ancak miktar konusunda şeker hastalarının muhakkak doktorlarına danışmaları önerilmektedir.
  • Siyah pirincin içeriğindeki yoğun lif, sindirim sisteminin güçlendirir ve düzenler. Sindirim problemleri yaşayan kişilerin diyetlerine siyah pirinci eklemeleri sıklıkla tavsiye edilmektedir.
  • Siyah pirinç, yaygın olarak düşünülenin aksine genetiğiyle oynanmış bir pirinç türü değildir. Tamamen doğal kökenlerinin olması da kullanılması için cesaret vericidir.
  • Siyah pirinç, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda da oldukça etkilidir. Siyah pirinç tüketimi kolay hastalanmanın ve hastalıkları ağır geçirmenin önüne geçmektedir.
  • Siyah pirinç, hücre yenilenmesi konusunda oldukça etkilidir. Bu sebeple siyah pirinç tüketimi yaşlanma etkilerini azaltırken, cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Siyah pirinç zayıflatır mı?” sorusuna net bir şekilde olumlu ya da olumsuz bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak siyah pirincin yoğun ve faydalı içeriğinin metabolizmayı düzenlediği ve vücudun pek çok ihtiyacını karşıladığı bilinen bir gerçektir. Bu sebeple zayıflamak isteyen kişilerin siyah pirinci beyaz pirinçle değiştirmeleri mantıklı bir davranış olacaktır. Ancak yine de, kişilerin diyetlerine siyah pirinci yerleştirmeden önce diyetisyenlerine danışmaları oldukça faydalı olacaktır.

Siyah pirinç, aynı zamanda yoğun içeriği ve vücudun pek çok ihtiyacını karşılayabiliyor olması sebebiyle vegan ve vejetaryen diyet uygulayan kimseler tarafından yoğun ve yaygın bir şekilde tüketilmektedir.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de Siyah Pirince Ulaşım

Türkiye’de insanların siyah pirince olan ilgileri ve tüketim istekleri gittikçe artış göstermektedir. Ancak üretimi ve satılışı diğer ülkelerde olduğu kadar henüz yaygın değildir. Ancak “Siyah pirinç nerede satılır?” sorusunun cevabını vermek de mümkündür.

Siyah pirinç, Türkiye’de pek çok seçkin markette satılmaktadır. Özellikle büyük şehirlerdeki bu marketler sayesinde siyah pirince ulaşım oldukça kolaydır. Ancak, bu marketlere ulaşım şansı olmayan kişilerin de internetten kolayca siyah pirinç temin edebilmeleri için güvenilir pek çok platform bulunmaktadır.

Siyah Pirincin Hazırlanışı

Henüz siyah pirince çok alışık olmayan bir toplum olduğumuz için, siyah pirinç tüketmek isteyen kişiler tarafından “Siyah pirinç nasıl pişirilir?” sorusu sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Siyah pirinç tarifleri beyaz pirinçlerle benzerlik göstermektedir, ancak oran ve demlenme farkları bulunmaktadır. Siyah pirinçten bir çeşit pilav hazırlanmak istenirse, 1 oran siyah pirinç için 3 oran su ilave edilmelidir. Aynı şekilde siyah pirincin beyaz pirinç kadar kavrulmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Siyah pirinç, beyaz pirinç gibi su çekmemektedir.

Bunun yanında siyah pirinç, salatalara ya da başka yemeklere eklenmek istendiği takdirde, direkt olarak haşlanarak da tüketilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.