saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

23.12.2018
58
Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Faydaları bilinen siyah sarımsağın tüketim şekli normal sarımsaktan çok da farklı değildir. Son zamanlarda özellikle İskandinav ülkeleri, Avrupa ve bazı Asya ülkelerinde oldukça popüler hale gelmiş olan siyah sarımsak, ülkemizde yaygın olarak tüketilen normal sarımsakla pek çok benzerliği paylaşmaktadır. Yalnızca normal sarımsağa göre daha farklı bir fermente sürecinden geçmekte olan siyah sarımsak, normal sarımsağın faydalarının hemen hemen hepsine sahiptir, ancak içeriği normal sarımsağa göre çok daha yoğun ve faydalıdır.

Ülkemiz mutfağında sarımsak oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ancak gerek ülkemizde yetiştirilmesi yaygın olmadığı için, gerekse kültürümüzde normal sarımsağın daha baskın bir yeri olduğu için, Türk mutfağında siyah sarımsak tüketilmemektedir. Oysa siyah sarımsak pek çok faydalı içeriğe oldukça yoğun bir şekilde sahiptir.

Günümüzde faydaları dolayısıyla tablet olarak da kullanılmakta olan siyah sarımsak, çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir.

Siyah Sarımsağın Faydaları

Siyah sarımsak faydaları normal sarımsaktan daha fazladır. Normal sarımsağın ne kadar faydalı ve insan bünyesi için yararlı olduğu düşünüldüğünde, bunun ne kadar önemli olacağı anlaşılacaktır. “Siyah sarımsak neye iyi gelir?” sorusuna verilebilecek cevaplar şu şekilde sıralanabilir.

  • Siyah sarımsak tüketimi, kanser hücrelerinin oluşuma karşı etkilidir.
  • Siyah sarımsak beyin hücrelerinin hasar görmesini ve hafızanın zayıflamasının engellenmesini, yoğun içeriği sayesinde gerçekleştirebilmektedir.
  • Siyah sarımsak, tıpkı normal sarımsakta olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun zayıf düşmesini engeller ve kolayca hasta olunmasının önüne geçer.
  • Siyah sarımsağın antioksidan içeriği, normal sarımsağın iki katına yakındır. Bu sebeple siyah sarımsak tüketimi karaciğerin korunmasını ve temizlenmesini sağlayacaktır.
  • Sindirim ve dolaşım sistemini hızlandıran siyah karaciğer, düzenli kullanımda iç organların daha sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Siyah sarımsağın zengin içeriği, midede oluşmuş hasaların tamir edilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Dolaşıma olan etkisi sayesinde siyah sarımsağın tansiyonun düzenlenmesinde de etkili olduğu bilinmektedir.
  • Düzenli siyah sarımsak tüketiminin saç ve cilt hücrelerini yenilediği bilinmektedir. Bu sebeple siyah sarımsak tüketilmesi yaşlanmayı geciktirir, cildin ve saçların daha sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Siyah sarımsak, düzenli kullanıldığı takdirde içerdiği yoğun antioksidan sayesinde, özellikle mevsim geçişlerinde bünyede tecrübe edilen yorgunluk hissinin önüne geçecektir.
  • Kronik böbrek rahatsızlığı yaşayan insanların tedavi görme süreçlerine maruz kaldıkları toksinlerin vücuttan atılabilmesi için siyah sarımsak tüketimi önerilmektedir.

Siyah sarımsak, normal sarımsak tüketiminde tecrübe edilen ağız kokusuna sebep olmamaktadır. Aynı zamanda siyah sarımsağın tadı da normal sarımsağın tadı kadar yoğun ve keskin değildir. Siyah sarımsağı bu kadar faydalı yapan süreç, sarımsağın fermente sürecidir. Sarımsağın renginin siyaha dönmesine ve tadının değişmesine sebep olan süreç aynı zamanda sarımsağın içindeki antioksidanların ve çeşitli antibakteriyel bileşenlerin yoğunlaşarak çok daha fazla bulunmasını sağlamaktadır.

Siyah Sarımsağın Tüketimi

Siyah sarımsağın tadının normal sarımsağa benzemiyor oluşu nasıl tüketileceği konusunda soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir. Siyah sarımsak, doğrudan dişlerinin ayıklanıp çiğnenmesi yoluyla tüketilebilmektedir. Daha tütsülü ve meyvemsi bir tadı olan siyah sarımsağın yoğun bir içeriğe sahip olduğu unutulmamalı ve bilinçli olarak tüketilmelidir.

Siyah sarımsak ne kadar tüketilmeli?” sorusunun cevabı günde 2 dişten fazla olmalıdır. Gerek antioksidan, gerekse antibakteriyel açıdan çok yoğun ve zengin bir içeriğe sahip olan siyah sarımsağın ihtiyaç duyulandan fazla miktarda tüketilmesi vücudu yoracaktır. Siyah sarımsağın aşırı tüketimi aynı zamanda çeşitli komplikasyonlara da sebep olabilir. Bu sebeple siyah sarımsağın tüketiminin kesinlikle kontrol altında tutulması gerekmektedir.

İç organlara ve cilde faydalarının yanında siyah sarımsak saça faydaları da bulunan bir bitkidir. Siyah sarımsak, tıpkı normal sarımsakta olduğu gibi saç için hazırlanmış kürlerin içerisinde eklenerek saça sürülebilir. Bir süre beklendikten sonra saçtan durulanma yoluyla temizlenebilir. Bu noktada, siyah sarımsağın normal sarımsak gibi keskin ve göreceli olarak rahatsız edici bir kokusu olmadığının hatırlatılması yararlı olacaktır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Siyez Bulgurunun Faydaları Nelerdir?

Siyah Sarımsak Hapı Nasıl Kullanılır?

Siyah sarımsağın en yararlı tüketim şekli doğru şartlar altın fermente edilip kurutulmuş halidir, ancak siyah sarımsağa bu şekilde ulaşma şansı olmayan ya da bu şekilde tüketimi tercih etmeyen kişiler siyah sarımsak hapı ya da siyah sarımsak tableti kullanarak faydalarından yararlanabilirler. Ancak hap ya da tablet kullanmayı tercih edecek olan kişilerin öncelikle uzman hekimlerine danışmaları önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.