saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Siyez Bulgurunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

23.12.2018
78
Siyez Bulgurunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Oldukça faydalı olan siyez bulgurunun tüketimi günümüzde yaygın olarak kullandığımız bulgurla benzerlik göstermektedir. Siyez bulguru, insanlık tarihinde ilk kez keşfedilmiş ve tarımı yapılmış bulgur türlerinden biridir. Ülkemizde çok yaygın olmasa da siyaz bulgurunun belirli bir tüketim hacmi bulunmaktadır.

Günümüzde bulgurun pirince göre çok daha faydalı ve besin yönünden zengin olduğu bilinmektedir. Bu sebeple diyetisyenler ve uzman hekimler sıklıkla kişilerin diyetlerinde ve beslenme alışkanlıklarında pirincin yerinin bulgurun alması gerektiğini belirtmektedirler. Bunun yanında, ülkemizde de üretilmekte ve tüketilmekte olan siyez bulguru, içerik olarak bulgurdan çok daha zengin ve besleyicidir.

Siyez bulguru nedir?” ya da “Siyez buğdayı nedir?” sorusu siyez bulgurunun bütün buğdayların atası olduğu şeklinde cevaplanabilir. Siyez bulgurunun genetik yapısı tarımının ilk kez yapılmaya başlanmasından bu yana değişime uğramamıştır. Bu sebeple de tamamen doğal ve zengin bir içeriğe sahiptir.

Günümüzde siyez bulguru Türkiye’nin dağlık alanlarında yetiştirilmektedir. Kastamonu, siyez bulgurunun Türkiye sınırlarında en yaygın olarak yetiştirildiği şehirlerden biridir.

Siyez Bulgurunun Faydaları Nelerdir?

Genetik yapısının hiç değişime uğramamış olması ve oldukça faydalı ve yoğun bir içeriğe sahip olduğu siyez bulguruyla ilgili söylenebilecek şeylerin başında gelir. Siyez bulguru faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Siyez bulguru, yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Tüketimi hücrelerde ve organlarda toksin tutulmasının önüne geçecektir.
  • Siyez bulguru, protein yönünden oldukça zengin bir bakliyattır. Karbonhidrat içeriğinin de az olması, siyez bulgurunun protein ağırlıklı diyet uygulayan kişilerce sıklıkla tercih edilmesine sebep olmaktadır.
  • Siyez bulguru B1, B2, B6 ve B12 gibi pek çok vitamin barındırmaktadır. Bu da siyez bulgurunu sinir sistemi için çok önemli ve zengin bir besin haline getirmektedir.
  • Siyez bulguru, sindirim sistemi için oldukça faydalıdır.
  • Kolesterol açısından oldukça düşük olan siyez bulguru, sağlıklı bir diyetin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.
  • Siyez bulguru lif açısından zengin bir besindir. Bu sebeple sindirim sisteminin ve boşaltım sisteminin düzenlenmesi ve sağlıklı bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir.
  • Siyez bulguru içeriğinde yüksek miktarlarda selüloz ve mineral içermektedir. Bu sebeple bağırsak kanserine karşı savaşta oldukça güçlüdür ve sindirim problemleri çeken kişiler için tercih edilmelidir.
  • Siyez bulguru, diğer bakliyatların aksine pişirilme esnasında besin değerlerini kaybetmemektedir.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Soyulan Ciltlere Karşı Doğal Tedaviler

Siyez Buğdayı Zayıflatır Mı?

Siyez buğdayı faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olması da sayılabilmektedir. Siyez buğdayının kalori içermemesi, karbonhidrat yönünden hafif olması ve yüksek protein oranına sahip olması kilo vermek isteyen kişilerin tüketebilmeleri için oldukça uygun olduğunun işaretidir. Siyez bulguru diyetisyen kontrolünde düzenli tüketildiği ve egzersizlerle desteklendiği takdirde zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Bunların yanında siyez bulgurunun glisemik indeks değeri oldukça düşüktür. İçerdiği yüksek antioksidan siyez bulgurunun detokslarda tüketilebileceği anlamına gelmektedir. Emziren anneler de anne sütünü artırması sebebiyle siyez bulgurunu rahatlıkla tüketebilirler.

Siyez Bulgurunun Tüketimi

İçeriğinin zengin ve doğal olması sebebiyle siyez buğdayı özelliklerinden tam olarak faydalanılabilmesi adına tüketim için siyez bulgurunun en az işlem görmüş olanlarının tercih edilmesi önerilmektedir. Siyez bulguru, mümkünse kırılmamış ve kabuğu soyulmamış şekilde tüketilmelidir. Böylece içeriğindeki zengin vitaminlarin ve antioksidanların kaybedilmediğinden emin olunacaktır.

Siyez bulgurunun tüketimi normal bulgura oldukça benzemektedir. Bulgur pilavı tarifleri siyez bulguru tariflerine de rahatlıkla uygulanabilir.

Siyez buğdayı nerede bulunur?” sorusunun cevabı olarak pek çok seçkin market verilebilmektedir. Özellikle Türkiye’nin büyük şehirlerindeki seçkin marketler siyez bulgurunun bulunması açısından doğru yerler olacaktır. Ancak bu büyük şehirlerdeki marketlere ulaşım olanağı olmayan kişiler de, internetteki güvenilir pek çok siteden ve platformdan siyez bulguruna ulaşarak satın alabilir ve siyez bulguruna kargo yoluyla sahip olabilir.

Siyez Bulgur Pilavı

Siyez bulguru haşlanmış şekilde salatalara eklenerek tüketilerek hafif bir öğün elde edilebilir. Ancak bunun yanında siyez bulguru, pilav şeklinde pişirilerek de tüketilerek doyurucu ve besleyici bir öğüne sahip olunabilir.

3 çorba kaşığı zeytinyağı tavada ısıtıldıktan sonra 1 adet soğan ve bi kaşık domates salçası kavrulmalıdır. Ardından tavaya iki su bardağı su ya da arzu edilirse et suyu eklenmeli, tercih edilen baharatların ardından bir su bardağı siyez bulguru eklenerek bulgur suyunu çekene kadar pişirilmelidir. Bulgurun suyunu çekmesinin ardından ocağın altı kapatılması ve tavanın kapağı kapatılarak demlenmeye bırakılmalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.