saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Skolyoz Nedir? Skolyoz Omurga Eğriliği Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

26.02.2019
16

Skolyoz nedir, nasıl ortaya çıkar, tedavisi nasıldır? skolyoz çeşitleri nelerdir, hangi durumda ameliyat yapılır? Skolyoz için egzersiz hareketleri nelerdir, nasıl yapılır? skolyoz belirtileri nelerdir?

Skolyoz Nedir? Skolyoz Omurga Eğriliği Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz nedeni ve belirtileri neler olduğu bilgisinin öğrenilmesi oldukça önemlidir. Omurga eğriliği anlamına gelen bu rahatsızlığın tanısının erken konması ve bir an önce tedavisinin yapılması ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaşanmasının da önüne geçecektir. Fakat bu rahatsızlık geç teşhis edilmiş ve tedavisine geç başlanmışsa bu durumda kişinin yaşamını ciddi şekilde etkileyecektir. Bundan dolayı belirtilerin dikkatli bir şekilde takip edilmesi ve gecikilmeden doktora gidilerek tedavisine başlanması gereklidir.

Skolyoz Nedir?

Omurga eğriliği olarak da adlandırılan skolyoz hastalığı omurganın sağa ya da sola doğru veya da kendi etrafında dönmesi şekilde meydana gelmektedir. Bu hastalık genel itibariyle çocuk yaşlarda ortaya çıkmakta ve teşhisi konmaktadır. Skolyoz çoğunlukla 10 derecenin üzerinde omurganın eğriliği şekilde görülmektedir.

Sağlıklı bir insanda gövde kemiklerinden olan omurganın karşıdan bakıldığında düz bir şekli bulunmaktadır. Boyundan bele kadar inen bu kemikler skolyoz hastalığında sağa veya sola kaymış şekilde bulunmaktadır. Bir başka durumda ise omur kendi etrafında da dönebilmektedir. Böylesi bir deformasyonda üç boyutlu deformite olarak adlandırılmaktadır.

Skolyoz yalnızca omurlardaki eğrilik olmayabilmektedir. Buna bağlı olarak göğüs kafesi, kürek kemikleri ve kalçada da eğrilmeler meydana gelebilmektedir. Çocuklarının duruşlarında problem olduğunu gören aileler muhakkak uzman hekime başvurmalıdır.

Skolyoz Nedenleri Nelerdir?

Daha ziyade okul öncesi çocuklarda görülen bu rahatsızlığın çeşitli nedenleri olabilmektedir. Omurgalarda oluşan deformasyonlar genellikle travmalara ve gelişim bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hangi sağlık sorununun neden olduğuna bağlı da omurgalardaki eğrilikler değişebilmektedir.

Fakat skolyozun tam olarak nedeni çoğu zaman bilinememektedir. Böyle bir durumda da skolyozun derecesine bakılarak tedavi uygulanması gereklidir. Skolyoz hastalığı kişiden kişiye değişebilmektedir. Bundan dolayı da iyi bir muayene sürecinin ardından tedavi sürecine başlanmalıdır.

Skolyozun Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz omurların farklı şekillerde deforme olmasına neden olabilmektedir. Örneğin bazı durumlarda omurlar sağa kayarken bazen de sola kaymaktadır. Farklı şekilde oluşan omur deformasyonu ise bir omurun kendi etrafında dönmesidir. Bunlara göre skolyoz tedavisi de değişebilmektedir.

Skolyoz hastalığının başlangıcında bu rahatsızlığı anlamak kolay olmamaktadır. Bu hastalık erken aşamalarda belirti göstermeyebilmektedir. Bazen de hafif belirtiler olmaktadır fakat kişiler bu rahatsızlıkları çok ciddiye almayabilmektedir. Bunlardan dolayı skolyoz genellikle tesadüfen ortaya çıkarılmaktadır. Örneğin okula başlayacak olan çocukların genel taramalara girdiği durumlarda bu teşhis konulabilmektedir.

Bu hastalığa sahip olan çocukların bir omuzları diğerinden daha yukarda olabilmektedir. Bunun yanı sıra kürek kemiklerinde, bel kemiğinde asimetriler olabilmektedir. Bu eğrilikler de en rahat kişiye arkadan bakıldığında anlaşılmaktadır. Skolyoz şiddetli derecede bel ve sırt ağrısı da yapabilmektedir. Ayrıca kemiklerdeki eğrilikler nefes almada sorunlara yol açabilmektedir.  Bu tarz belirtilerin olan çocukların en kısa zamanda doktora götürülmesi gereklidir.

Skolyoz Türleri Nelerdir?

Farklı çeşitlerde skolyoz türleri olabilmektedir. Skolyoz dereceleri de bir olmamaktadır. Bu dereceler kişilere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin spinal asimetri adı verilen skolyoz 10 derecenin altında bir açıyla eğrilik oluşmasıdır. Orta seviye olarak tanımlanan skolyozun derecesi ise 20-40 derece arasındadır. Cerrahi müdahale gerektiren açı ise 45 derece ve üzerindeki eğriliklerdir.

En sık görülen skolyoz türü idiopatik skolyozdur. Bu tip skolyoz çok sık görülmesine rağmen nedeni bilinmemektedir. Bir diğer çok görülen tip ise Nöromusküler skolyozdur. Bu türe neden olan şey ise sinir ve kas hatalıklarıdır. Anne rahmindeki gelişimden kaynaklı olan skolyoz ise konjenitaldır. Bu tür doğuştan itibaren çocukta var olabileceği için de ilerleyebilmektedir.

Skolyoz Tedavileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. En belirgin belirtisi ise vücuttaki şekil bozukluklarıdır. Skolyoz ağrısı da fazlaca olabilmektedir. Bundan dolayı bir an önce uzman bir hekime başvurulup tedaviye başlanması önemlidir. Skolyozun farklı tipleri ve dereceleri bulunmaktadır. Buna göre de tedaviler değişebilmektedir.

Skolyoz genel itibariyle çocuk yaşlarda ortaya çıktığı için sonraki yaşlarda nasıl bir ilerleme göstereceğini tahmin etmek kolay değildir. Bazı durumlarda ilerleme durdurulabilirken bazen de bunun önüne geçebilmek zor olabilmektedir. Omurga eğrinin riskine göre hangi tedavinin uygulanacağına da karar verilmelidir. Bunun için de hastalığı bulunan çocukların detaylı muayene edilmesi gereklidir. Uygulanacak tedaviye de bu muayeneden sonra karar verilmelidir.

Skolyoz Tedavisi İçin Korse

Skolyozun tedavi edilebilmesi için farklı farklı yöntemler bulunmaktadır. Tedavi yöntemi de belirlenirken omurun hangi açı ile eğrildiği ve skolyozun türü dikkate alınmalıdır. Bazı durumlarda daha ciddi tedaviler gerekirken hafif deformasyonları olduğu durumlarda ise hafif tedaviler yeterli olabilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerinden bir tanesi de skolyoz korsesi olabilmektedir.

Korse tedavisi orta şiddetli ya da ilerlemekte olan skolyozların tedavisi için tavsiye edilen bir yöntemdir. İskelet gelişimini tamamlamış çocuklar bu korseleri takarak eğriliğin büyümesinin önüne geçebilmektedir. Bu yöntem eğriliği tamamen iyileştirememektedir. Yalnızca eğrilik derecesinin daha da artmasına engel olmaktadır. Yani korse tedavisinden beklenen şey deformasyon açısının sabit kalmasıdır.

Korsenin İşe Yarayacağı Durumlar

Korse tedavileri her koşulda yarar sağlamamaktadır. Skolyoz tedaviler için her zaman korse önerilmemektedir. İleri düzeydeki hastalıklarda korse bir işe yaramayabilmektedir. Skolyoz hastalıklarında korse tedavisinin işe yarayacağı durumlar şunlardır:

  • Hafif ve orta şiddetli skolyoz tedavilerinde,
  • Kemik gelişiminin tamamlanmamış çocuk hastalarında,
  • Regl görmeye başlamamış kız çocuklarında,

Bu hastalarda korse tedavisinin işe yarama ihtimali oldukça yüksektir. Bu korseler tüm gün takılı durmalıdır. En azından günde 20 saat boyunca korseler takılmalıdır. Bu tedavi yönteminin detayları ile ilgili uzman doktorlardan tavsiye alınabilmektedir.

Skolyoz Korsesi Nereden Alınabilmektedir?

Bu korseler kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Kumaş, plastik ve metal karışımı ile kişilerin vücut şekilleri çıkarılmaktadır. Buna göre de korseler hazırlanmaktadır. Skolyozun ilerlemesinin önüne geçebilecek olan bu korseler kişiye özel tasarlanması oldukça önemlidir. Bu korselerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Hangi çeşidin kullanılması gerektiği de doktor tavsiyesi ile belirlenmelidir.

Korselerin çeşitlerine göre fiyatları da değişkenlik gösterebilmektedir. Bu korseler medikal ürünlerin satıldığı yerden alınabilmektedir. Skolyoz korsesi kullanılmadan önce kullanım yöntemine dair doktordan da tavsiye alınmalıdır.

Egzersizler İle Skolyozun Önüne Geçme

Orta şiddetli olan skolyozlarda genellikle korseler önerilmektedir. Fakat daha hafif skolyoz türlerinde çoğunlukla korse gibi bir müdahaleye ihtiyaç olmamaktadır. Bu gibi durumlarda hastanın egzersiz programına başlaması ve düzenli olarak doktor kontrolüne giderek hastalığın ilerleyip ilerlemediğinin tespit edilmesi gereklidir. Bu tarz egzersizlerle skolyoz durdurulabilmektedir.

15 derecenin üzerinde eğriliği olan çocuklar uygulanan farklı egzersiz teknikleri ile bu eğriliklerini tedavi edebilmektedir. Bunun için doktor ile görüşülüp egzersizin skolyoz tedavisi için yeterli olup olmadığı hakkında bilgi alınması önemlidir. Daha sonrasında da vakit kaybetmeden bu egzersiz programlarına başlanmalıdır.

Skolyoz Tedavisi İçin Egzersiz Teknikleri

Skolyoz tedavisi egzersizleri farklı çeşitlerde olabilmektedir. Bu hastalığın tedavisi için uygulanan çeşitli egzersiz teknikleri bulunmaktadır. Bunun en bilineni Schroth egzersizleridir. Bu yöntemin temel amaçları şu şekildedir:

  • Nefes egzersizleri ile akciğer kapasitesinin genişlemesinin sağlanması,
  • Pelvik kemiği düzeltme egzersizleri ile postürün düzeltilmesini sağlama,
  • Günlük yaşamda da bu postürün korunmasının sağlanması.

Diğer teknikler ise Vojta, Bobath egzersiz teknikleridir. Bunların yanı sıra esneme, germe ve güçlendirme egzersizleri de tavsiye edilmektedir. Bu egzersizler muhakkak bir uzman eşliğinde yapılmalıdır. Doğru bir şekilde yapıldığı zaman skolyoz hastalığı tedavi edilebilmektedir. Yanlış uygulandığında ise daha ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Bundan dolayı ilk olarak doktora danışmak önem arz etmektedir.

Skolyoz İçin Fizik Tedavi

Skolyozun hastalığı için fizik tedavi de önerilebilmektedir. Bu fizik tedavi çocukluk ve yetişkinlik yaşlarında da uygulanabilmektedir. Genel olarak çocuklarda 20 ve 30 derecelik skolyoza sahip olanlar yetişkinler de ise 30-40 derece arası açısındaki skolyoza sahip olan kişilere fizik tedavi uygulanabilmektedir.

Bu tedavi hastalığın iyileştirilmesi için kullanılabildiği gibi ağrıların azaltılması için de tavsiye edilebilmektedir. Skolyoz rahatsızlığı bazı durumlarda yoğun şekilde ağrı yapabilmektedir. Bu fizik tedaviler ile de bu ağrıları hafifletmek amaçlanmaktadır. Farklı fizik tedavi teknikleri de vardır. Yoğun fizik tedaviler olabildiği gibi haftada daha az günde uygulanan fizik tedaviler de olabilmektedir.

Skolyoz Tedavisi İçin Cerrahi Müdahale

Bazı skolyoz tiplerinde fizik tedavi ve korse tedavisi yeterli olmamaktadır. Özellikle ilerlemiş olan hastalıklarda skolyoz ameliyatı şart olabilmektedir. Bunun yanı sıra korse tedavisi gören ya da fizik tedaviye giden hastalarda skolyozun ilerlemesi meydana gelmiş ise bu durumda da ameliyat önerilmektedir.

Orta düzeye kadar olan omurga eğrilikleri için cerrahi müdahaleye gerek olmamaktadır. Fakat 50 derecenin üzerinde bir açı ile eğrilikler var ise bu durumda ameliyattan başka bir seçenek olmamaktadır. Bu kadar ileri derecede skolyozlar için korse ve fizik tedavi pek bir işe yaramamaktadır.

Bu tarz cerrahi müdahalelere bir tek hastalığın derecesine bakılarak karar verilmemektedir. Bu rahatsızlıkta hastanın psikolojik durumda oldukça önemlidir. Bundan dolayı muayene sonrasında omurların tespit edilen durumunun yanı sıra psikolojik sağlığa da bakılmalıdır.

Skolyoz Ameliyatı Olarak Enstrümentasyon

Bu hastalığın tedavisi için farklı ameliyatlar bulunmaktadır. Bu tarz cerrahi müdahaleler genellikle kemik gelişimini tamamlamış çocuklar için yapılmaktadır. Bu dönemden öncesi için genellikle korse ve fizik tedavi yeterli olabilmektedir. Fakat ileri düzeydeki skolyoz rahatsızlıklarında ve omur şeklinde dışarıdan müdahale edilemediği durumlarda ameliyat olunması gerekmektedir.

En sık başvurulan ameliyat yöntemlerinden bir tanesi enstrümentasyondur. Bu ameliyatta omurganın düzgün bir şekilde durabilmesi için metal çubuklar, vidalar ve teller kullanılmaktadır. Bu yöntem ile omurların mümkün olduğunda doğru şekilde durmasını sağlamaktır.

Skolyoz Ameliyatı Riskleri

Skolyoz hastalıklarında ameliyat çokça tercih edilen bir yöntem değildir. Bunun da temel nedeni insanların bu ameliyattan çekinmeleridir. Özellikle aileler çocuklarının bu ameliyatları olmalarından tedirgin olmaktadır. Bu ameliyatlar bazı riskleri barındırabilmektedir. Bundan dolayı şayet ameliyat olunacaksa uzman kişilerin bu ameliyatları yapacağından emin olunmalıdır.

Ayrıca uzmanlar her skolyozun tedavisi için de ameliyat olunmasını tavsiye etmemektedir. Bu hastalığın ilerlemesinin durdurulabilmesi için farklı yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemler işe yaramadığında ya da skolyoz oldukça ileri bir seviyeye geldiğinde ameliyat tercih edilmelidir.

Skolyoz Ameliyatlarının Fiyatları

Skolyoz ameliyatları genellikle son çare olarak tercih edilmektedir. Fakat başka bir tedavi yönteminin bulunmadığı durumlarda da ameliyatlar yapılmaktadır. Bu tarz cerrahi müdahalelerden önce ilk olarak korse ve fizik tedavi yöntemleri denenmelidir. Bunlar işe yaramıyorsa ameliyat olunabilmektedir.

Bu tarz ameliyatların ücretleri hangi cerrahi müdahalenin uygulanacağı ve hangi hastanede ameliyat olunacağına göre değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı skolyoz ameliyatları ücretleri ile ilgili detaylı bilgi isteyen kişilerin yapması gereken şey uzman hekime gitmek ve muayenesini olduktan sonra hangi ameliyatı olacağı ve bu ameliyatın ücreti hakkında bilgi edinmektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.