saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şok Diyet Zararlı Mıdır?

22.09.2018
81
Şok Diyet Zararlı Mıdır?

Şok Diyet Zararlı Mıdır?

Şok diyet zararları sindirim be bağışıklık sisteminden akıl sağlığına kadar uzanır.  Başlangıçta sık sık tansiyon problemleriyle karşılaşır, daha sonra ise mide başta olmak üzere pek çok organınızın sorun yaşadığını fark edersiniz.  Şok diyet yapanların yorumları incelendiğinde sürekli olarak kısa vadeli bir çözüm olduğu görülür. 1-2 günden fazla şok diyet uygulanması sizi yatağa bile mahkum edebilir.

Şok Diyetlerin Özellikleri Nelerdir?

Şok diyet yapan bireyler tarafından diyetin yapısına uygun şekilde, vücuda zarar verilmeden istenen özelliklerin elde edilebileceği belirtiliyor. Aslında bu tarz durumlar, sağlığın bozulmayacağı dışındaki kısımlarla anlatıldığı haliyle doğrudur. Birkaç gün içerisinde birkaç kilogram verebilirsiniz. Aynı zamanda vücudunuzun hormon, vitamin ve mineral değerlerini de bir anda alt üst edersiniz. Sağlıklı diyet listesi hazırlandığında, şok diyetlerin iki katına yakın bir kalori ortalaması olduğu görülecektir.

 

Şok Diyetler Zarar Verir Mi?

Vücudunuzun vereceği tepkiyi önceden bilmeniz son derece önemlidir. Şok diyetten sonra nasıl beslenmeli? Eğer normalde günlük yediğiniz yiyeceklerle birlikte 3500 civarında kalori alıyorsanız, bu oranı bir gün içerisinde 600’e düşüremezsiniz. Neredeyse tüm organlarınız yorulmaya başlarken, yaşamın devamlılığını sürdürebilmek için çok fazla enerji tüketmemenin yollarını arar.

  • Ani bir hareket yapmanız mümkün olmayacağı gibi, tansiyonunuzun her an düşebilecek olmasını unutmamanız gerekecektir.
  • Sadece tansiyon sorunları yaşamanız nedeniyle değil, özellikle vücudunuzun hızlı tepki veremeyecek olmasından dolayı da problemlerle karşılaşırsınız.
  • Herkes tarafından şok diyetlerin yaşanacak olan fiziksel etkiler, zaman içerisinde psikolojik hale gelecektir.
  • Kendinizi birkaç gün içerisinde aşırı halsiz hissetmeye başlar, kaslar ve organlar açısından istenen performansı gösteremeyecek hale gelirsiniz.
  • Vücudunuzdaki sıvıyı hızlı bir şekilde atmak, su dahi içmemek ölümcül sonuçlarla karşılaşmanıza yol açar.
  • Şok diyetlerin temelinde son derece az besin tüketilmesi ve aşırı kalori yakılması yatıyorsa tamamen yanlıştır. Gün içerisinde 1500 kalori alıyorsanız, yakacağınız kalori miktarı da bu değere uygun olmalıdır.
  • Günde 600 kalori alıp 2000 kalori yakmanız gibi bir durumda sadece bir veya iki gün dayanabilirsiniz. Hiçbir gerçek diyetisyen veya spor hocası tarafından bu şekilde bir spor tavsiye edilmesi mümkün değildir.
  • Zararsız olarak tanımlanan fakat günlük kalorinin 1000’in altında tutulduğu diyet programlarından uzak durmalısınız.
  • Kilo ve boy endeksinize uygun şekilde şok diyetler uygulanması için gerekli işlemleri düzenli şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  • Vücudunuz için en uygun özelliklere sahip olan diyet türleriyle birlikte, diyet programlarını uzun vadede değerlendirmeniz mümkün olacaktır.

Şok Diyetler Kilo Verdirir Mi?

Şok diyetler kilo verdirir. Verdirme süreci açısından eğer vücudunuza zarar gelmesini istemiyorsanız, bu tarz bir girişimde bulunmamanız son derece önemlidir. Aç bir insan olarak yaşamınızı sürdürmek ve haftalar boyunca neredeyse tamamen aç olarak nefes alıp vermek size hiçbir şey katmayacaktır. Kilo verme sürecinde başarılı sonuçlar almak için minimum bir aylık zaman dilimi ayırmanız gerekiyor.

Sporcuların sadece bir hafta içerisinde 5 kilograma kadar alıp verebilmesi için programları bulunuyor. Bu programlar, kendi vücut özelliklerine ve metabolizmalarına bağlı olarak belirleniyor. Böylelikle hem vücutlarına zarar vermiyorlar hem de istedikleri kiloya rahatlıkla inip çıkabiliyorlar. Şok diyetler, daha önce başarılı bir diyet yapamamış ve kilo problemlerinin yağdan kaynaklandığı görülen durumlar için avantajlı değildir.

En iyi diyet türleri, çok fazla öğün oluşturularak az fakat çok fazla zaman diliminde yemek yenilebilecek kilo verdirenlerdir. Şok diyetlerin faydaları sadece kısa vadelidir. Sonu ölüme dahi gidebilecek bir halsizlik ve psikolojik çöküntü yaşamadan diyet yapmak isteyenlerin bu tarz girişimlerde bulunmaması önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.