saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Solaryumun Zararları Nelerdir?

20.10.2018
82
Solaryumun Zararları Nelerdir?

Solaryumun Zararları Nelerdir?

Solaryum, hayal edilen bronz tene ulaşabilmek adına kullanılan yapay yöntemlerden bir tanesidir. Yalnızca yazın değil, kış aylarında da daha koyu bir cilde sahip olmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında gösterilen solaryum, doğru bir şekilde kullanılmadığında sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Her zaman sağlıklı bir şekilde bronzlaşabilmek için gerçek güneş ışığından, belirli saatler arasında yararlanmak daha faydalıdır.

Özellikle açık bir cilt tipine sahip olanların, solaryuma girmeleri leke oluşma riskini arttırır. Solaryumun yapay ışıkları ve ısısı, az uygulansa bile açık ciltlilerin leke ya da renk eşitsizliği gibi problemler yaşamalarına zemin hazırlar. Solaryum zararları ve faydaları göz önünde bulundurulduğunda, her zaman doğal bronzlaşma yöntemlerini değerlendirmek daha faydalıdır.

 • Bronz ve dikkat çekici bir cilde sahip olabilmek için yapay cihazlardan yardım almamak gerekir.
 • Uzmanlar ve doktorlarda solaryumun cilt açısından son derece zararlı olduğunu vurgular.
 • Bu noktada bir problem yaşamamak adına işlem yaptırmadan önce profesyonel isimlerden bilgi almak faydalı olacaktır.

Son dönemde solaryum merkezlerinin artması ile birlikte seçim yapmakta zorlananların, mutlaka profesyonel ve kaliteli mekanları değerlendirmeleri önerilir.

Cilt Kanserini Tetikler

Yukarıda belirtilenler dışında, çok fazla solaryuma girmek aynı zamanda cilt kanserini de tetikler. Solaryumun zararları sadece cilt kanseriyle kalmıyor aynı zamanda iç organlarında zaman içerisinde yıpranmasına neden oluyor. Zararlı ve yapay ışınlar, derinin altına işleyerek organların zarar görmesine zemin hazırlar.

 • Solaryum yaptırmak yerine doğal güneş ışığından yararlanmak her zaman daha faydalıdır.
 • Özellikle kötü ve merdiven altı solaryum merkezleri, cilt kanserine yakalanma riskini daha fazla arttırır.
 • Profesyonel olmayan cihazların yanlış kullanımı, derinin yanmasına, renk eşitsizliklerinin oluşmasına ve kızarıklıkların meydana gelmesine zemin hazırlar.

Kalıcı sağlık problemleri ile uğraşmamak adına solaryumdan uzak durmak faydalı olacaktır.

Hızlı Yaşlanmaya Neden Olur

Cildin üzerine sürekli bir ısı verilmesi, zaman içerisinde nemini kaybetmesine neden olur. Bu durum ise cilt hücrelerinin yenilenmesini durdurur ve yaşlanma belirtilerini ortaya çıkar. Solaryum yaptıranların ciltlerinin daha kısa süre içerisinde kırıştığı saptanmıştır.  Cilt lekeleri, kırışıklık ve yaşlanma belirtileri gibi sorunları yaşamamak adına solaryum yaptırmamak faydalı olacaktır. İlginizi Çekebilir. Sigaranın Zararları Nelerdir?

Solaryum testi önemli: Daha bronz bir görünüme sahip olmak adına solaryuma girmek isteyenlerin ise profesyonel merkezlerde öncelikle solaryum testi yaptırmaları gerekir. Bu sayede cilt tipinin uygun olup olmadığı konusunda fikir edinmek mümkündür. Testin olumsuz çıkması durumunda cilt dokusunun zarar görmemesi adına işlem yaptırılmamalıdır. Aksi takdirde yanma ya da kızarma gibi sorunlar ortaya çıkar.

Deriyi İnceltir Ve Hassaslaştırır

Çok fazla solaryum ışığına maruz kalmak, zaman içerisinde deriyi inceltir ve hassaslaştırır. Bu durum ise deri hastalıklarının ortaya çıkmasını tetikler. Cilt uzmanları, solaryumun yılda en fazla 2 kez, düşük ısıda alınması gerektiğini vurgular.

 • Solaryum etkisi ne kadar sürer diye merak edenlerin için ise en fazla 3-4 ay olduğunu belirtmek gerekir.
 • Etkisi geçtiğinde yeniden yaptırmak gerekir. Bu durum ise bir süre sonrasında cildin incelmesine zemin hazırlar.
 • Cilt dokusu inceldiğinde hücreler yenilenmeyi durdurur. Hassaslaşan cilt yüzeyinde ise kabartılar ya da kızarıklıklar oluşur.

Basit bir işlem gibi görünse de solaryum, cilt ve vücut sağlığını tehlikeye attığı için Brezilya başta olmak üzere birbirinden farklı Avrupa ülkesinde yasaklanmıştır.

Uzman Bir Doktordan Yardım Almak Önemli

Solaryuma girenler işlem bittikten sonra bir süre ciltlerinde yanma ve kaşıntı gibi problemler yaşayabilirler. Böyle bir sorunun ortaya çıkması durumunda, uzman bir doktordan yardım almak faydalıdır.

 • Solaryum merkezleri her geçen gün biraz daha artış gösterdiği için, profesyonel ve kaliteli yerler değerlendirilmelidir.
 • Orijinal cihaz sertifikası olmayan yerlerde solaryum yaptırmamak, kansere yakalanmamak açısından önemlidir.
 • İşlem öncesinde uzman bir doktor ile görüşmek ve gerekli olan tüm testleri yaptırmak yararlı olacaktır.
 • Özellikle kış ayları cildin en beyazlaştığı dönem olduğu için açık tenlilerin solaryum gibi yapay ışıklardan uzak durmaları önerilir.

Uzun süreli etkileri son derece ciddi olan solaryum, 18 yaşından küçüklere uygulanmaz. Yaş sınırını geçenlerin ise dikkatli olmaları, ciltlerinin kısa sürede bozulmaması açısından temel faktörlerden bir tanesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.