saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Spirulina Nedir?

22.09.2018
92
Spirulina Nedir?

Spirulina Nedir?

Spiruline nedir ve ne işe yarar diye düşünenlerin sayısı çoğaldı. Spirulina bir bitkidir. Bu bitkinin geçmişi ise 1500’lü yıllara kadar uzanır. Mavi ve yeşil alg olarak da tanınmakta olan su soyunu, %70 oranında protein içerdiğinden dolayı kişiler tarafından kullanılır. Okyanuslarda ve tatlı sularda yaşar.

Spirulina Nasıl Yetiştirilir?

Çeşitli eczanelerde bulunan ve ek gıda takviyesi olarak kullanılan Spirulina, özel olarak yetiştirilir. Temiz bir alanda, saf suyun içinde tropikal iklime sahip olan bölgelerde yetişir. İyi güneş görmesi gelişimi açısından oldukça önemlidir. Suyun üzerinde yetişmekte olan bu spirulinalar özel teknikler kullanılarak kurutuluyor ve toz haline getiriliyor.

Kullanımı: Toz haline getirilen Spirulina yemeklere ve içeceklere karıştırılarak tüketilebilir. Kapsül olarak da kullanılmaktadır. Dilerseniz salatanıza serpiştirerek de tüketebilirsiniz.

 • Hap ya da kapsül halinde aldığınız Spirulina ek besin takviyesini gün içinde 2.000 ve 3.000 gr arasında tüketmeniz önerilir.
 • Yeni başlayanlar ise yavaş yavaş tüketmeli. Böylelikle herhangi bir yan etkisi olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz.
 • Geçici yan etkileri arasında yüz kızarması, baş ağrısı ve terleme bulunuyor. Geceleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Salatalarda, pişmiş yumurta ya da tavuk çorbası ile beraber tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Yosun tadına sahip olduğu için alışmanız biraz zaman alır.

Spirulina Faydaları Nelerdir?

Yapısında %60 oranında protein bulunan Spirulina, hayvansal proteinlere de alternatif olan bir besin. Özellikle de vejetaryenler tarafından tercih edilmekte. Spirulina nedir ve faydaları nelerdir diye merak edenler için;

 • Bağışıklık sistemini destekleyici ve güçlendirici etkilere sahiptir.
 • İçinde bulunan yüksek A vitamini sayesinde ise göz sağlığına oldukça iyi geldiği söylenir.
 • Adet öncesinde PMS belirtilerini azaltır. İçinde bulunan gamma – linolenik asit en iyi antienflamatuarlardan birisi.
 • Sütte bulunan kalsiyumun yaklaşık olarak 25 katı Spirulina yosununda bulunuyor. Bu özelliği nedeni ile de emziren ve hamile kadınlar için muhteşem bir gıda takviyesi rolündedir.
 • Bağırsaklarda bulunan sağlıklı bakterilerin beslenmesini sağlar. Bunun yanı sıra iyi besinlerin de absorbe edilmesini destekleyerek sindirim sistemini güçlendirir.
 • İçerisinde yüksek oranlarda demir bulunur. Bunun yanı sıra B1, B3, B6 ve B9 vitaminleri açısından son derece zengindir.
 • B12 vitamini açısından da yüksek bir besin kaynağıdır. Yüksek oranda E vitaminine de sahiptir.
 • Magnezyum, fosfor, çinko ve potasyum oranları da oldukça yüksektir.

Bunların yanı sıra Spirulina kullananlar bilirler ki bu besin gıdası hücre yenilenmesini yüksek derecede destekliyor. Sporcuların vücutlarını kısa sürede toparlamasını sağlar. Ayrıca birçok dünya şampiyonunun da bu besin gıdasını tükettiği bilinmekte. Eğer iştahsızlık problemi olan çocuğunuz varsa Spiruline kullanarak çocuğunuzun iştah düzenini dengede tutabilirsiniz. Şeker, kansızlık, ülser, kolesterol rahatsızlığı yaşayan kişilerde de son derece olumlu etkilere sahiptir.

Spirulina Zararları Nelerdir?

Karaciğere zarar verene maddeler ve zararlı bazı bakterilerden arındırılmış olan Spirılina insan sağlığı adına güvenlidir. Spirulina zararları nelerdir diye merak edenler ise; kirlenmiş yapıda bulunan mavi yeşil alglar; karaciğer hasarına, mide bulantısına, kusmaya, hızlı kalp atışına ve ani şoklara neden olmaktadır. Test edilmemiş olan ve arındırıldığından emin olmadığınız Spirulinayı kullanmamanız gerekiyor. Aksi taktirde ölüme bile sebebiyet verebilir.

Hamilelerde: Hamile olan kadınlarda spirulina tüketimi hakkında yeterli bir araştırma söz konusu değildir. Bu nedenle de kişilerin hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu besinden uzak durması daha doğru olacaktır. Arındırılmamış mavi yeşil olan algler, bağışıklık sistemi hastalıklarını da aktif hale getirebilir.  Spirulinada kimyasal fenilanin bulunuyor. Dolayısıyla fenilketonüri daha kötü bir duruma getirebilir. Fenilketonüri olanlar spirulina tüketmemeli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.