saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Stresin Zararları Nelerdir?

22.10.2018
142
Stresin Zararları Nelerdir?

Stresin Zararları Nelerdir?

Stres, zaman içerisinde herkesin baş etmeye çalıştığı yaygın psikolojik sorunlardan bir tanesidir. Genç ya da yaşlı fark etmeksizin fazla stres, vücut ve ruh sağlığının bozulmasına zemin hazırlar. İş yaşamında, özel hayatta ya da günlük koşuşturma içerisinde strese maruz kalmak bir süre sonrasında erken yaşlanmanın gerçekleşmesine de neden olur. Vücudu ve ruh sağlığını korumak adına ise olabildiğince stressiz ortamlarda vakit geçirmek önemlidir.

Psikolojik Problemlere Yol Açar

Aşırı stres belirtileri, zaman içerisinde psikolojik problemlerin artmasını tetikler. Sinir hali, gerginlik, iştahsızlık ya da sindirim sistemi sorunları, stres altındaki kişilerin göstergelerinden bazılarıdır. İlginizi Çekebilir. Ödemin Zararları Nelerdir?

 • Stresli bir ortamda çalışmak ya da zamanın büyük bir bölümünü bu tarz bir yerde geçirmek, psikolojik problemlerin oluşmasına da zemin hazırlar.
 • Stres ile birlikte uykusuzluk sorunu da tetiklenir. Gece uykusunu alamamak ise gün içerisinde yorgun hissetmeye neden olur.
 • Bu tür sorunları yaşamamak adına uzman bir doktordan yardım almak ve stres ile başa çıkmak faydalı olacaktır.

Eğer bir zorunluluk gerektirmiyorsa stresli ortamlarda bulunmamak, ruh sağlığının korunması adına temel unsurlardan bir tanesidir.

Sindirim Sistemini Olumsuz Etkiler

Stresli ya da gergin olmak, zaman içerisinde sindirim sisteminin bozulmasına da neden olur. Bu durum böbrek ya da bağırsak gibi organların sağlığı açısından zararlıdır. İshal, kabızlık, mide ağrısı, stres problemi yaşayanlarda en çok görülen sağlık sorunları arasındadır.

 • Stresin psikolojik etkileri dışında bu tür sağlık problemleri de oluşturması zamanla daha büyük rahatsızlıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar.
 • Sindirim sistemi ile ilgili sağlık sorunları yaşayanların, hastalıkları ilerlemeden hemen doktor yardımı almaları faydalarına olacaktır.
 • Stres tamamen psikolojik bir problem gibi görünse de kontrol edilmediğinde vücut sağlığının da bozulmasına neden olur.

Özellikle stresli bir işte çalışanların kendilerini rahatlatacak yöntemler geliştirmeleri önemlidir.

Kap-Damar Problemleri Oluşturur

Uzun süreli yaşanan ağır ve psikolojik stres, zaman içerisinde kalp ve damar hastalıklarının da meydana gelmesine zemin hazırlar. Stresli bir işte çalışan ya da çevresel faktörler nedeniyle stres altında olanlar, ani kalp krizi tehdidi altındadırlar.

 • Bu gibi durumlarda ise mutlaka uzman bir doktor yardımı almak ve düzenli olarak sağlık kontrollerini gerçekleştirmek önem taşır.
 • Damar tıkanıklığı ya da anjiyo gibi hastalıkların önemli sebeplerinden bir tanesi stres olarak bilinir.
 • Günümüzde stres, en yaygın psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesi olarak hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmeye başlamıştır.

Hem bedensel hem de ruhsal sorunlardan korunmak adına ise stresle başa çıkmak, doktor kontrollerini gerçekleştirmek ve rahat ortamlarda bulunmak önemlidir.

Egzama Ya Da Kaşıntı Sorunları

Stresin yol açtığı hastalıklar içerisinde egzama ya da kaşıntı gibi deri problemleri de gösterilir. Vücutta biriken sinir ve stres, derinin üzerinde bazı etkiler oluşturur. Bu durum ise doktor kontrolü altında tutulmadığında deri hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Egzama ya da kaşıntı sorunu yaşayanların etkili kremler kullanmaları, problemlerinden kısa sürede kurtulmaları açısından önemlidir.

Kaygı bozuklukları oldukça yaygın: Yukarıda belirtilenler dışında stres ile ortaya çıkan rahatsızlıklar arasında kaygı bozuklukları da gösterilir. Belirli bir süre stres altında kalmak, panik, gelecekten şüphe etme ve sinir gibi belirtileri de ortaya çıkarır. Bu gibi durumlarda ise doktordan destek alınması ya da kaygı veren şeylerden uzak durulması önerilir.

Hızlı Kilo Değişimlerine Sebep Olur

Stresin en büyük zararları arasında hızlı kilo değişimleri gösterilir. Aniden kilo alma ya da verme stres altında olanların yaşadıkları en önemli problemlerden bir tanesidir. Kilo değişimleri ise hem kadınların hem de erkeklerin kendilerini kötü hissetmelerine ve güvenlerini kaybetmelerine neden olur.

 • Stres nedenleri içerisinde hızlı kilo değişimleri, en çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir.
 • Ruhsal anlamdaki bozukluk beraberinde iştahı da etkiler. Bu durum bazılarının iştahını açarken bazılarının ise yemek yemekten uzaklaşmalarına neden olur.
 • Sıradan bir psikolojik sorun gibi görünse de, vücut sağlığının korunması adına stresten uzak durmak faydalı olacaktır.

Günlük hayatta ya da iş yaşamında stressiz ortamlarda bulunmak, ruh sağlığını da olumlu yönde etkiler. Bu sayede daha genç, dinamik ve zinde hissetmek mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.