saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Su Çiçeği, Suçiçeği Belirtileri

06.02.2019
109

Su çiçeği belirtileri nelerdir, tedavi süreci nasıl devam eder, nelere dikkat etmek gerekir, su çiçeği hastalığı ne kadar sürer, en çok kimlerde görülür, aşısı var mıdır? Su çiçeği izi kalır mı ? Su çiçeği için krem kullanmak gerekir mi?

Su Çiçeği, Suçiçeği Belirtileri

Suçiçeği hastalığı ve bu hastalığın belirtileri insanların en sık araştırdıkları ve merak ettiği konulardan bir tanesidir. Bu hastalık ile birlikte hasta kişilerde son derece rahatsızlık veren kaşıntı, vücutta yer yer ezikler ve döküntüler meydana gelir. Aynı zamanda çoğu kişide yüksek ateşe neden olur. Hastalık aynı zamanda bulaşıcı olduğundan hasta yakınlarına bulaşma ihtimali de çok yüksektir. Özellikle yüz bölgesinde ve gövde de döküntülerin çıkması hasta kişilerin kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olur. Kimi zaman bu döküntülerin izi kaldığından durum daha da çekinilmez bir hal alabilir.

Suçiçeği Hastalığı Kimlerde Görülür?

Suçiçeği ile ilgili yapılan araştırmalar sonrasında, bu hastalığın daha çok çocuk yaştaki kişiler arasında yaygın olarak görüldüğü ortaya konmuştur. Genellikle her çocuk bir kere suçiçeği hastalığını geçirirler. Bu hastalığın virüs kökenli olduğu da yapılan araştırmaların diğer sonuçlar arasında yer alıyor.

Suçiçeği Hastalığı Neden Daha Çok Çocuklarda Görülüyor?

Daha çok çocuklarda bu hastalığın görülmesinin sebebini doktorlar, çocukların zayıf olan savunma sistemlerine bağlıyorlar. Çocukların savunma mekanizmaları yetişkinlerinkine göre en az 5 kadar kadar daha zayıf oluyor. Bu da suçiçeği gibi hastalıklara yakalanmalarını oldukça kolay bir hale getiriyor. Alerjilerin yaş büyüdükçe belirtilerini azaltmasının nedeni de aynıdır. Yaş büyüdükçe savunma mekanizmaları artarak vücut alerjiye karşı daha güçlü olur.

Varisella Nedir?

Suçiçeği tıp dilinde varisella adı ile anılan bir hastalıktır. Bu hastalığın nedeni ise varicella adı verilen bir virüs. Bu virüs hasta olan kişilerin vücudunda kırmızı ve kaşıntılı lekelere, eziklere, bulantı ve yorgunluğa ve de son olarak ateşe neden oluyor.

Suçiçeği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeği hastalığının tanısını yapmak belirtiler sayesinde oldukça kolay. Bebeklerde su çiçeği belirtileri arasında en sık ciltte görülen döküntüler, geçmeyen kaşıntılar, özellikle yüzde ve gövde bölgesinde kızarıklar ve yüksek ateş yer alıyor. Bu belirtilerden kurtulmak için bebekler de dahil olmak üzere mutlaka su çiçeği ilacı kullanılması gerekiyor. Bu belirtilere nadir olarak burun kaşıntısı eşlik eder. Bazı hastalar sırtlarında ağrı olduğunu da belirtmişlerdir.

Suçiçeği Hastalığının Neden Olduğu Kaşıntılar En Çok Hangi Bölgelerde Meydana Gelir?

Suçiçeği hastalığının en belirgin etkisi şüphesiz döküntüler ve cilt lekelenmeleridir. Bu lekelenmeler ilk önce yüzde oluşur ve daha sonra vücudun diğer kısımlarına yayılır. Yüzden sonra genellikle saç derisi, boyun, göbek ve de sırt bu deri döküntülerinin en çok görüldüğü yerlerdir. Bu bölgeler devamlı olarak döküntülerden kaynaklı olarak kaşınır. Ve kaşınması ile birlikte döküntüler vücudun diğer kısımlarına yayılır. Bu durumun önüne geçilmesi için halk arasında en yaygın yöntemlerden bir tane su çiçeği banyosu yapmaktır.

Suçiçeği Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Suçiçeği hastalığı fazla uzun sürmeyen bir hastalık olduğundan bir süreliğine rahat bir nefes alabileceksiniz. Su çiçeği kaç günde geçer diye merak ediyorsanız daha fazla meraklandırmadan hemen söyleyelim. Bu hastalığın kızarıklı ve kaşıntı evresi genellikle bir hafta kadar sürer. Bu dönem içinde de yaklaşık 3 ya da 2 gün kadar ateşli bir dönem geçirilir.

Belirtiler Geçti Diye İlaç Kullanımını Bırakmayın!

Bu hastalığın geçmesi için yalnızca belirtilerin görüldüğü zaman ilaç tedavisi uygulamak yanlış bir yaklaşımdır. Bazı hastalar hekim önerisine uymadan su çiçeğinin belirtileri geçtiği zaman ilaç kullanımına son vermektedir. Bu kişilerin sağlıklarını tehdit eden bir durumdur. İlaçlar kullanılırken her şeyden önce hekimin sözünün dışına çıkılmamalıdır. Bununla beraber, ilaç kullanımı en az 2 hafta boyunca yapılmaya devam edilmelidir. İlaç kullanılmasını bıraktığınız zaman, önerilen sürenin dışına çıkılması ile birlikte, virüs bağışıklık kazanabilir.

Suçiçeği İle Birlikte Ortaya Çıkan Diğer Sağlık Problemleri Ve Beslenme İlişkisi

Suçiçeği ile birlikte bazı diğer sağlık problemleri de ortaya çıkabilir. Bu sağlık problemleri arasında en yaygın olanı cilt ve kemikler, eklemler ve kanı ilgilendiren ve kimi zaman ciddi olabilen sağlık problemleridir. Bu problem nadir olarak görülmektedir. Görüldüğü zaman ise mutlaka önlem alınması gerekir. Doktorunuzun yazacağı ilaç tedavilerinin dışında kişilere de büyük iş düşünüyor. Bu dönemde hastaların kendilerine Su çiçeği ne yemeli diye sorması ve bu hastalığa uygun olan besinler ile beslenmesi gerekiyor.

Suçiçeği Hastaları Beslenme Düzenlerine Dikkat Etmelidir

Su çicegi çikaran çocuga ne yapilir diye merak ediyorsanız her şeyden önce doktora gidilmesi gerektiğini söylemekte fayda var. Buna ek olarak, doktorunuzun vereceği tedavi yöntemlerine ek olarak sizin evde uygulamanız gereken bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerin başında ise elbette beslenme geliyor. Beslenme düzenlerine dikkat eden kişiler bu hastalıktan daha hızlı bir şekilde iyileşiyor ve belirtilerin şiddeti daha az yoğun oluyor.

Suçiçeği Hastalarına İçecek Önerileri

Suçiçeği hastalarının öncelikle sıvı alımına dikkat etmeleri gerekiyor. Yeterli miktarda su içilmesi şart. Günde en az 3 lt su içilmeli. Suyun yanı sıra, sıvı alınması da gerekiyor. Sıvı almak için evde hazırlanmış içecekleri tercih etmeniz önerilir. Dışarıda hazır satılan paketlenmiş içeceklerin içerisinde yer alan yüksek şeker oranı özellikle ateş probleminin artmasına neden olabilir. Bu nedenle evde taze sıkılmış portakal suyu, maden suyu, ayran gibi içecekler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra bitki çayları da kişilerin kendilerini daha rahat hissetmelerine faydalı olacaktır.

Suçiçeği Hastaları Ağır Yemek Yemekten Kaçınmalıdır

Bu dönemde yenilen gıdaların türü çok önemlidir. Kişisel ağır besinlerle beslenmemelidir. Ağır besinler kişilerin vücudunu daha fazla yoracak ve kendilerini daha halsiz hissetmelerine neden olacaktır. Bunun yerine kişiler bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı olacak besinleri tüketmeyi tercih etmelidirler. Bu besinler içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran, hazır olmayan ve organik besinlerdir.

Suçiçeği Hastaları İçin Beslenme Önerileri

Evde hazırlanan ev yemekleri suçiçeği hastaları için en uygun yemekler olacaktır. Yemeklerin içerisine az miktarda yağ konulmadır.

Yemeklerin yanına mutlaka bol yeşilliklerden oluşan bir salata yapılmalıdır. Salata renkli farklı sebze gruplarından oluşturulmalıdır.

Bu dönemde fast food ve kızartma gibi aşırı yağlı ve hazır gıdalardan kaçınmak önemlidir. Ev yemekleri bu nedenle ideal seçenektir. Bu durum hem döküntü probleminde artışa hem de yüksek ateşe neden olacaktır. Yemeklerin üzerinden en az 1 saat geçtikten sonra meyve yenmesi önerilmektedir. Meyveleri bulabildiğiniz kadar organik olanlarından alın ve mevsim meyvelerini seçmeye özen gösterin.

Suçiçeği Hastalarına Bazı Tavsiyeler

Suçiçeği hastalığının tedavisinin yapılması için kişilerin yatak istiharatı yapması da son derece önemlidir. Hasta kişi bu dönemde çalışıyor ise bir müddet ara vermeli ve bir hafta kadar yatmalıdır.

Sıvı takviyesi yapılması ihmal edilmesi halinde tehlikeli sonuçlara neden olabilir bu nedenle bu noktaya ayrıca önem göstermek gerekiyor.

Bunun dışında sık sık ateş kontrolü yapılması gerekir. Kimi durumlarda ateşin kontrolsüz bir şekilde yükselmesi söz konusu olabiliyor. Böyle bir durumda ateş çocuklarda kalıcı hasarlara neden olabilir.

Ateş düşürücü olması için kesinlikle çocuklara ve bebeklere aspirin verilmemelidir. Yüksek ateş problemi varsa doktor önerisi alınmadan ateş düşürücü şurup bile verilmemelidir. Doktorun önermiş olduğu ilaçlar, doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde ciddi problemlere neden olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.