saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Su kestanesinin faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

23.12.2018
180
Su kestanesinin faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Su kestanesi ağacı bitkisinin yararları uzun zamandır bilinmektedir. Su kestanesi ağacı Latince ismi ile Trapa natans olarak tanınan Trapaceae familyasından olan bir ağaç türüdür. Bu ağaç zemine tutunmadan ve su üstünde yaşayan rozet şekline sahip ilginç bir bitkidir. Su kestanesi ağacı Asya, tropik Afrika, Pasifik’deki bazı adalarda ve Hint Adalarında yetiştirilir. Yer elmasına benzeyen bir tada sahiptir. Kökenine baktığımız zaman, Hindistan’a özgü olan Hindu dilinde “Paniphal” veya “Singhara” olarak bilinen su kestanesi, Çin’e özgü bir besin olduğu bilgisi ile karşılaşıyoruz. Büyük süper marketlerde karşımıza zaman zaman çıkan bu su kestaneleri ya da ülkemizde sıkça adlandırıldığı üzere Çin kestanesi pek çok farklı kullanım alanına sahip.

Su Kestanesi Kullanım Alanları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Peki, su kestanesi nasıl kullanılır? Asıl kaynağı Çin olduğunu söylemiştik. Kaynağındaki kullanımına bakacak olursak Uzakdoğu sotelerinde ve dimsum adı verilen besinlerine gevreklik katmak için kullanılır. Fakat kullanımı bununla sınırlı değildir. Tükürük salgılanmasını artırıcı etkisi ve susuzluğu giderme etkisi olduğundan özellikle şeker hastalarının ne kadar su içseler de dinmek bilmeyen susuzluğuna bir çare olarak tüketilebilir.

Su Kestanesi Faydaları Nelerdir?

Doğanın insanlara bir mucizesi olan su kestanelerinin faydaları ne şekilde tüketilirse tükensin bitmek bilmiyor. Peki, su kestanesi faydaları nelerdir?

  • Su kestaneleri kalorisi düşük olmasına rağmen besleyicidir. Besleyici olmasını içeriğindeki faydalı vitamin ve minerallere borçlu olan su kestanesi büyük bir lif kaynağı olmasından dolayı kadınlar için günlük lif önerilerinin % 12’sini karşılar.
  • Erkeklerde % 8’ini sağlayarak bağırsak hareketlerini artırmaya yardımcı olur kan kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bu sebeple bağırsak problemi yaşayan insanlara, kolestorulu yüksek seyir eden insanlara sıklıkla önerilir.
  • Su kestanesinin % 74’ü su olduğundan dolayı kilo problemi yaşayan kişiler atıştırmalık olarak bu yiyeceği tercih edebilirler.

Su Kestanesi ile Cilt Bakımı

Su kestanesinin faydaları yalnızca onu yiyerek gelmiyor. Su kestanesinin cilde faydaları da saymakla bitmiyor. Cilde faydalı olmasının sebebi su kestanesinin iyi miktarda antioksidan içermesinden ileri gelmektedir. Hepimizin bildiği gibi antioksidanlar, vücudu serbest radikaller olarak da adlandırılan potansiyel olarak zararlı görülen moleküllere karşı korumaya yardımcı olan moleküllere verilen isimdir. Bu moleküller cildimize canlılık katarak cildimizin sağlıklı görünmesine fayda sağlar. Zararlı olan moleküller ciltte biriktiği takdirde vücudun doğal savunmasını alt edebilir ve yalnızca cildimiz için değil bütün vücudumuz için zararlı hale gelebilir. Su kestanesinin cilde uygulanması için genellikle yağ formuna dönüştürülerek uygulanması gerekiyor.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Susamın Faydaları Nelerdir?

Peki, su kestanesi yağının faydaları nelerdir? Antioksidanlardan kaynaklanan faydalarına değindikten sonra, içeriğindeki diğer faydalı moleküllere değinmek yerinde olacaktır. Ferulik asit, gallocatechin gallat, epikateşin gallat ve kateşin galat molekülleri bakımından zengin olan su kestanesi yağları, bu içerikleri nedeniyle cilde son derece faydalıdır. Yatmadan önce cildinize bu yağı düzenli olarak uygulayarak kısa süre içerisinde faydalı sonuçları almanız mümkün.

Su Kestanesi Nasıl Hazırlanır?

Bu ilginç bitkinin nasıl hazırlandığı konusu kafalarda soru işaretine yol açmaktadır. Su kestanesinin hazırlanışı da en az kendi kadar ilginçtir. Öncelikle Asya ülkelerine özgün olan bu lezzetin çiğ, haşlanmış, kızarmış, ızgara, salamura ya da şekerlenmiş olarak çok yönlü bir şekilde tüketildiğini söyleyelim. Pek az bitki bu şekilde çok yönlü tüketim yapılmasına olanak sağlar. Tüketimine hazırlanışı ile birlikte örnek vermek gerekirse;

  • Su kestanesi öncelikle soyulur kabuğundan ayrılır ve ince ince dilimlenir, bu dilimlenmiş hali ile kızartmaların yanında, omletin yanında ve salata gibi diğer yemeklerin yanında tüketilir, sandviçlerin içerisine konulabilir.
  • Su kestanesi çıtır çıtır, tatlı ve elma benzeri bir ete sahiptir bu nedenle tıpkı elma yer gibi önce yıkanarak daha sonra dilimlenerek de tüketilebilir.
  • İlginç olan diğer bir nokta ise eti kaynatıldıktan sonra da ya da kızartma yapıldıysa da bu aşamadan sonra bile gevrek kalır. Eğer gevrek tadları seviyorsanız su kestanesini seveceğinizi düşünüyoruz.

Su kestanesi satın almak için internetten satın alabilir, taze halinde ya da Asya ürünleri satan büyük gıda mağazalarında veya bazı süper marketlerde konserve halini bulabilir, bu sağlıklı gıdayı pek çok farklı şekilde tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.