saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Susamın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

23.12.2018
258
Susamın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kullanımı son derece yaygın olan susamın faydaları saymakla bitmiyor. Türk mutfak kültüründe geniş kullanım yelpazesine sahip olan susam bitkisi, yalnızca mutfakta yemekler için değil, aynı zamanda bir ilaç olarak alternatif tıp bitkisi olarak da tüm dünyada sıklıkla kullanılmaktadır. Sudan, Çin ve Hindistan gibi ülkeler susam üretiminde başı çeken ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bir metre boyunda, yağ veren bir yıllık otsu bir bitki olan susam faydaları ve kullanım alanlarının çokluğu ile duyanları hayrete düşürüyor.

Çiğ Susamın Faydaları Nelerdir?

Çiğ susam, vücudumuza sayısız fayda sağlamakla birlikte, ister tatlı ister tuzlu olsun pek çok yemeğe lezzet katıyor. Gelin çiğ susamın faydaları neler olduğuna birlikte bakalım.

 1. İçerisinde, protein, magnezyum, potasyum, mineraller de içermektedir.
 2. Vücudumuza enerji verir.
 3. Ten solunum yolu hastalıklarını iyileştirmekte birebirdir.
 4. İneğin sütü yerine tüketilebilecek alternatif sağlıklı bir süt kaynağıdır.
 5. Susamın, nefes darlığı ve bronşit gibi solunum yolları hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.
 6. Yaşlanmaya karşı antioksidan etkisi sağladığı araştırmalar ile kanıtlanmıştır.
 7. SPF 45 olarak marketlerde satılan güneş kremlerinde gördüğümüz güneşten koruma faktörü, bu bitkide doğal olarak oldukça yüksektir. Bu sebeple susam yağı doğal bir güneş yağı gibi kullanılarak, güneşin zararlı etkilerinden doğal bir şekilde korunulabilir.

Çiğ Susam Yenir Mi? Nasıl Tüketilir?

En çok gelen sorulardan bir tanesi çiğ susam yenir mi sorusudur.  Bu soruya cevap verecek olursak, yüksek ısı sebebiyle susamların içeriğindeki protein yüzde 50 oranında, vitaminleri ise yüzde 85 oranında kayıp olmaktadır. Yalnızca vitamin ve mineraller değil  tüm faydalı yanları neredeyse tamamen kayıp olduğundan dolayı kavrulması zaten önerilmez.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Sütün Cilde Faydaları Nelerdir?

Eklem sertleşmesi için birebir olduğu söylenen susam için, 1 tatlı kaşığı susam yağını, 4 tatlı kaşığı taze limon suyu ile  karıştırıp en az 30 gün boyunca aç karnına içilmesi eklem sertleşmesi sorunu yaşayan hastalara iyi geliyor.

Susam Günlük Ne Kadar Tüketilmeli?

Malum her şeyin fazlası zararlıdır. Peki, susam günlük nekadar tüketilmeli? Önerilen günlük en fazla susam tüketimi ise 2 yemek kaşığı olarak belirlenmiş. 2 yemek kaşığı susamın besin değerlerini incelediğimizde, 2 yemek kaşığı susamın,

 • 103 kcal enerji,
 • 9 gram yağ,
 • 2 gram lif,
 • 3 gram protein içerdiğini gözlemliyoruz.

Susam ne kadar tüketilmeli diye soranlar, bu değerlere baktıkları zaman zaten bu miktardaki besin oranlarının yeterli olduğunu göreceklerdir.

İbrahim Saraçoğlu’nun Belirttiği Susamın Faydaları

Susamın faydaları Ibrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmış bir konudur. Bu faydalara bakacak olursak,

 1. Yüksek seviyelerde E vitamini içeren susam, bu özelliği sayesinde kalbe son derece faydalıdır.
 2. Susam yağı eklem ağrılarını azaltmak konusunda birebirdir.
 3. Susam yağı adından da anlaşılacağı üzere yüksek miktara içerdiği yağ ile birlikte, yüksek oranda lesitin adı verilen yağ molekülünü de içerir. Bu sayede beyin ve sinir hücrelerini destekleyerek sağlıklı hücrelerin üretilmesinde faydalı olur.
 4. Saçları son derece besleyen susam yağı saça parlaklık ve canlılık verdiğinden kadınlar tarafından sıklıkla saç maskesi olarak kullanılır.
 5. Susam yağının romatizma ağrılarını yok ettiği bilinmektedir.
 6. Ağız yaralarından muzdarip olan kişiler sirke ve susam yağı karışımı hazırlayarak, hazırladıkları bu karışım ile gargara yapılabilir.
 7. Kadınlar da ve erkeklerde özellikle yaşlanmayla birlikte sıklıkla görülen Türkçe de kemik yoğunluk azalması adı verilen, orijinal adı ile Osteoporoz olan hastalık, susamın içerdiği organik kalsiyum tuzları sayesinde kısa sürede onarılabilir.
 8. Safra taşlarını düşürücü etki yapar.
 9. Afrodizyak besin grubuna girdiğinden cinsel gücü artırıcı etki gösterir.

Susamın Zararları Var mıdır?

Son derece faydalı olan susam, kimi zaman zararlı olabiliyor. Bu nedenle susam faydaları ve zararları birlikte ele alınarak incelenmelidir.

 1. Susam faydalı özelliklerinin yanı sıra, aynı zamanda bazı kuvvetli alerjik tepkimelere neden olabilir. Bu nedenle özellikle alerjik olan bünyeler susam tüketiminde dikkatli olmalıdır.
 2. Susam içerisinde son derece yüksek oranda yağ bulundurur. Bundan dolayı fazla kilosu olan insanlar özellikle susam tüketiminde dikkatli olmalıdır çünkü fazla tüketiminde susam, kilo alımına sebep verebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.