saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Süt Mısırının Zararları Nelerdir?

19.10.2018
73
Süt Mısırının Zararları Nelerdir?

Süt Mısırının Zararları Nelerdir?

Süt mısır, yaz ya da kış fark etmeksizin sevilen ve çok fazla tüketilen besinler arasındadır. Herkesin damak zevkine hitap eden bir lezzet olan mısır, dozunda tüketildiğinde metabolizmanın ve sindirim sisteminin de aktif olarak çalışmasına zemin hazırlar. Ancak her besinde olduğu gibi mısırında çok fazla tercih edilmesi, bazı sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Sorun yaşamamak adına düzenli ve kontrollü bir şekilde tüketmek gerekir.

Fazla Tüketilmesi Kilo Yapar

Süt mısırı, kalorisi en yüksek besinlerden bir tanesi olarak gösterilir. Bu nedenle mısırın fazla tüketilmesi, beraberinde kilo problemlerinin de oluşmasına zemin hazırlar. Özellikle metabolizması yavaş çalışan ve kısa süre içerisinde kilo alabileceklerin mısır tüketirken dikkatli olmalarında yarar vardır.

 • Süt mısırının zararları, vücutta kalıcı hasarlar bırakmamak ile birlikte yalnızca metabolizmayı olumsuz yönde etkiler.
 • Daha fit ve dikkat çekici bir görünüme sahip olmak isteyen, hem kadınların hem de erkeklerin günlük çok fazla mısır tercih etmemelerinde yarar vardır.
 • Süt mısırın kalorisi yüksek olduğu için fazla yenmesi, vücutta yağlanmayı arttırır.

Günlük az bir miktarda tüketildiğinde mısırın sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur.

Şişkinlik Ve Gaz Problemleri

Haşlanmış süt mısırın faydaları olmak ile birlikte çok fazla tüketilmesi midede şişkinlik yapar. Bu durum ise gaz problemlerini de beraberinde getirir. Mide sorunu olan, gaz ya da şişkinlik nedeniyle zamanlarını rahatsız bir şekilde geçirenlerin mısır tüketmemeleri önerilir.

 • Şişkinlik olması ve devam etmesi halinde ise uzman bir doktordan yardım almak faydalı olacaktır.
 • Gaz sorunları giderilmediğinde mide ve bağırsaklarda daha kalıcı hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verir.
 • Mısır her ne kadar sindirim sistemini düzenleyen bir besin olsa da dozunda tüketmek temel kurallardan bir tanesidir.

Şişkinlik ya da gaz dışında mısır, midenin yanmasına ve ülser sorunu olanların rahatsızlanmalarına da zemin hazırlar.

Mide Rahatsızlığı Olanlar İçin Dikkat

Mide rahatsızlığı olanlar, her besinde olduğu gibi mısırı da tüketmeden önce doktorlarına danışmak zorundadırlar. Ülser, gastrit, mide yanması gibi sorunları olanların tüm gıdaları bilinçsiz bir şekilde tüketmeleri önerilmez. Ağrı ya da yanma gibi sorunların olmaması adına mısır yemek isteyenlerin öncelikle doktorları ile görüşmeleri faydalı olacaktır. Haftalık ya da günlük az bir oranda mısır tercih edildiğinde mideye herhangi bir zararı yoktur. İlginizi Çekebilir. Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Hazımsızlık sorunu: Yukarıda belirtilenler dışında çok fazla mısır tüketilmesi, hazımsızlık problemlerinin oluşmasına da zemin hazırlar. Hazımsızlık ise midenin daha çok hastalanmasını tetikler. Bu gibi sağlık sorunları ile uğraşmamak adına mısır yerken dikkatli olmak ve gün içerisinde fazla yememek önemlidir.

Şeker Hastaları İçin Zararlı

Süt mısırı, şeker hastaları için de zararlı yiyeceklerin başında gelir. Uzmanlar ve doktorlarda uzun süredir şeker tedavisi gören hastaları, mısır yememeleri konusunda uyarır. Tüketmek isteyenlerin ise sağlık sorunu oluşmaması adına haftada bir kez tercih etmeleri faydalarına olacaktır.

 • Mısırın kan şekerini yükseltmesi söz konusudur. Şeker hastaları çok fazla tükettiklerinde ise rahatsızlıkları artar.
 • Haşlanmış mısırın cilde faydaları olduğu gibi kronik sağlık sorunu olanların vücuduna zarar verir.
 • Şekerden kurtulmak ya da ilaç ile tedavide sonuç vermek adına mısır tercih etmemek önemlidir.

Mısır tüketimi, arttığında yüksek kalori içerdiği için metabolizma daha yavaş çalışmaya başlar. Bu durum ise uzun süre rahatsız eder.

Bağırsak Problemlerini Arttırır

Çok fazla mısır tüketmek, yukarıda belirtilenler dışında aynı zamanda bağırsak problemlerinin de çoğalmasına zemin hazırlar. Çiğ süt mısırı yenir mi diye merak edenlerin, haşlamaları daha çok tüketebilmeleri açısından önemlidir.

 • Çok fazla mısır tüketilmesi, bağırsak problemlerinin artmasına ve hazımsızlık sorunlarının ortaya çıkmasına destek verir.
 • Özellikle kabızlık şikayeti olanların mısır tercih etmemeleri önerilir.
 • Her besin çok fazla tüketildiğinde sağlık açısından birbirinden farklı zararları vardır.
 • Vücudu rahatsız etmeden gerekli besinleri alabilmek adına kontrollü olmak ve sağlıklı gıdaları değerlendirmek önemlidir.

Mısır her ne kadar vücut açısından zararlı bir besin olmasa da fazla tüketilmesi kabızlık, kilo artışı, sindirim sistemi sorunları gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Bu durum ise zamanla sağlık sorunlarının daha da büyümesini tetikler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.