saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sütün Cilde Faydaları Nelerdir?

23.12.2018
188
Sütün Cilde Faydaları Nelerdir?

Hayvansal bir mucize olan sütün cilde olan faydalarının ne olduğu, güzelleşmek isteyen birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Süt, besin değeri çok yüksek bir maddedir. Bu yüzden hem tüketimi hem de cilt üzerinde uygulanması sayısız olumlu etki yapar. Sütün, özellikle de çiğ sütün cilde faydaları, sağlıktan güzelliğe kadar birçok endüstride sütten ilham alınmasına neden olmuştur. Bu nedenle düzenli süt tüketimi cilt sağlığı için çok yararlıdır. Başlı başına bir besin olan sütün hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

 1. Cildi Temizler

Süt cildin doğal yollarla temizlenmesine yardımcı olur. İçerdiği laktik asit sayesinde ölü hücrelerin ciltten uzaklaşmasını sağlar. Bu sayede cilt üzerinde sivilce ya da akne oluşumunu engeller. Ölü hücrelerin uzaklaştırılması için yapılan peeling işlemine de gerek kalmamış olur. Aynı zamanda hücre yenilenmesi için uygun ortam hazırlanmış olur. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Tırnak Kırılması Neden Olur Nasıl Engellenir?

 1. Cildi Toksinlerden Korur

Sütün cilt üzerindeki olumlu etkilerinden biri de toksinlerden korumasıdır. İçerdiği yüksek antioksidan miktarı sayesinde cilde zararlı toksinleri ve serbest radikalleri uzaklaştırır. Cildi hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirir ve cilt kanseri, mantar gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca kozmetik ürünlerinde yer alan bazı kimyasal maddelerin ciltte birikmesinin de önüne geçer.

 1. Kırışıklıkları Azaltır

Süt, aynı zamanda doğal bir güzellik iksiridir. Yüksek miktarda D vitamini de içerir. D vitamini, vücuttaki kolajen üretiminin artmasına neden olur. Kolajen, cilt yaşlanmasını önleyen bir maddedir. Kolajen eksikliğinde cildin yıpranması hızlanır ve yaşlanma belirtileri görülür. Süt bu yüzden cildimiz için en kaliteli besleyicidir.

 1. B12 ile Cilt Problemlerini Durdurur

Bir bardak sütte bir yetişkinin günlük ihtiyacının yarısını karşılayacak kadar B12 vitamini bulunur. Bu durum, süt cilt lekelerine iyi gelir mi sorusunu da cevaplamaktadır. B12 vitamini başta beyin olmak üzere cildin de aralarında bulunduğu birçok organ için gereklidir. B12 vitamini sayesinde ciltteki hücre yapılanmasına destek olur.

 • Sivilcelere karşı süt maskesi hazırlamak için süt ile bir miktar fuller toprağı karıştırılır. Karışıma gül suyu katılarak cilde sürülür.
 • Siyah noktalara karşı cilt maskesi hazırlamak için 1 tatlı kaşığı toz jelatin ve 2 tatlı kaşığı süt karıştırılır. Karışım yüze sürülür ve kuruyunca yıkanır.
 1. Cildi Nemlendirir

Sütün amino asit içeriği de çok zengindir. Amino asitler, cildin derinliklerine işleyerek doğal yollarla nemlenmesini sağlar. Soğuk ve kuru havalara karşı cildin direncini artırır ve çatlak oluşumunu engeller.

Cildi nemlendirici maske hazırlamak için 1 yemek kaşığı süt ile yarım tatlı kaşığı balı güzelce karıştırılır. Karışım pamuk ya da bez yardımıyla yavaşça yüze sürülür. 15-20 dakika sonra yıkanır. Karışıma muz eklenmesi nemlenmeyi daha da artıracaktır.

 1. Yaşlanmayı Yavaşlatır

­Sütün içinde bol miktarda kalsiyum, protein ve selenyum bulunur. Bu sayede ciltte meydana gelen hasarı giderir. Bu şekilde süt cildi sıkılaştırır ve yaşlanmanın görünür etkilerini azaltır.

Süt aynı zamanda serbest radikallerle mücadele ederek ciltte oluşacak hasarları engeller. Cilde elastikiyet kazandırır ve kırışıklıklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

 1. Güneşten Korur

Süt aynı zamanda doğal bir güneş kremi olarak da kullanılabilir. Bu sayede güneşten gelen zararlı ışınlardan korur. Süt kullanarak güneş kremi yapmak için sütü bir miktar lor peyniri ile karıştırıp yüzünüze sürün. Kuruduktan sonra güneş ışınlarından yaklaşık 4 saat koruyucu etkisi olacaktır.

Buzlu sütün cilde faydalarından biri güneş yanıklarını hafifletmesidir. Yanıkların daha hızlı onarılmasını sağlar ve yanıklardan kaynaklanan cilt rahatsızlıklarına karşı direnç gösterir.

 1. Cilt Rengini Düzenler

Süt, güzellik konusunda kullanılacağı zaman akla en çok süt cildi beyazlatır mı sorusu gelir. Süt, laktik asit içeriği ile ölü hücreleri uzaklaştırırken aynı zamanda cilt renginin açılmasını sağlar. Günlük güneşe maruz kalmalardan kaynaklanan bronzlaşmayı giderir. Süt, zengin vitamin ve mineral yapısıyla cilde canlılık kazandırır.

 1. Gözenekleri Sıkılaştırır

Düzenli süt içmenin cilde faydalarından birinin ciltteki gözeneklerin sıkılaşması olduğu bilinmektedir. Süt, cildi gençleştirdiği için gözle görünecek durumdaki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Bu da daha pürüzsüz bir cilt olarak geri döner. Sütün hem çiğ olarak yüze uygulanması hem de içilmesi gençleşmeyi sağlar. Ancak çiğ sütün içilmesi önerilmemektedir. Sağlık için ısıl işlemden geçmiş sütün tercih edilmesi gerekmektedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.